עמית סגל
עמית סגל צילום: Yonatan Sindel/Flash90

הפרשן הפוליטי הבכיר עמית סגל התייחס היום (חמישי) לפרישת ח"כ ג'ידא רינאוי זועבי מהקואליציה, ואמר כי המפסידים הגדולים ממנה הם חברי ימינה השרה איילת שקד, ח"כ אביר קארה וח"כ ניר אורבך.

"המפסידים הגדולים: שקד קארה ואורבך שויתרו על הצעות חלומיות בליכוד כי חשבו שהם מנהלים את העניינים ועכשיו אין להם ממשלה ואין בית פוליטי", כתב סגל בחשבון הטוויטר שלו.

על מפלגת מרצ הוא כתב: "סיפור מדהים מרצ. עשרים ואחת שנה במדבר ואז עושים הכל לשוב מצרימה".

כפי שפורסם, ח"כ זועבי מסיעת מרצ שיגרה מכתב לשר החוץ לפיד ולראש הממשלה בנט שבו הודיעה כי היא פורשת מהקואליציה. זועבי גם מוותרת על מינויה לקונסולית ישראל בסין, תפקיד שקיבלה מלפיד אחרי שהפריעה לממשלה להעביר בכנסת את חוק האזרחות. לאור הפרישה, לקואליציה יש כעת 59 חברי כנסת ולמתנגדיה יש 60-61, תלוי היכן ממקמים את חברת הכנסת עידית סילמן שעדיין יושבת על הקווים.

בכל מקרה האופוזיציה קיבלה אצבע נוספת שתאפשר לה להעביר את החוק לפיזור הכנסת. הממשלה קרובה לסיום דרכה שנה בלבד לאחר שהושבעה. אם זועבי וח"כ סילמן יצביעו בעד פיזור הכנסת - בנט יישאר ראש הממשלה בתקופת הבחירות.

במפלגת מרצ לא ידעו על כוונותיה של ח"כ זועבי שלא עדכנה מראש את לפיד, בנט או חברי הכנסת ממפלגתה. כולם התעדכנו על פרישתה מהתקשורת. לפי הערכות זועבי תקבל מקום ברשימה המשותפת לקראת הבחירות הבאות. החוק לפיזור הכנסת יעלה להצבעה בקריאה טרומית ביום רביעי הבא.

יו''ר מרצ ניצן הורוביץ, יחד עם השר עיסאווי פריג', יצאו לכיוון ביתה של רינאוי-זועבי בנצרת עילית, בניסיון לשכנעה לשנות את דעתה. אולם חברת הכנסת הפורשת ביקשה לדחות את הפגישה למחר. בשיחה עם גורמים במרצ, שביקשו ממנה לא לפרק את הממשלה, אמרה רינאוי זועבי: "יהיה בסדר".

"לצערי הרב בחודשים האחרונים ומתוך שיקולים צרים של פוליטיקה, ראשי הקואליציה העדיפו לשמר ולחזק את הצד הימני שבה", כתבה זועבי במכתב לבנט ולפיד. "שוב ושוב ראשי הקואליציה העדיפו לנקוט בעמדות ניציות, נוקשות וימניות בסוגיות יסוד חשובות מאין כמותן לכלל החברה הערבית - אל אקצא והר הבית, שייח‘ ג‘ראח, מפעל ההתנחלויות והכיבוש, הרס הבתים והפקעת הקרקעות ביישובים הערביים בנגב, וכמובן חוק האזרחות".

"בנוסף, נתקלתי באטימות מוחלטת כלפי הצרכים האמיתיים של הישובים הערביים בדגש על תחומי פיתוח הרשויות המקומיות, סוגיות הדיור, התעסוקה והחינוך", הוסיפה חברת הכנסת ממרצ.