ההאקתון במכון לב
ההאקתון במכון לב צילום: מיכאל ארנבורג

ההאקתון ה-5 לנשים נערך לפני מספר ימים על ידי לב-טק, מרכז היזמות של המרכז האקדמי לב במסגרת שבוע המצוינות והשתתפו בו 140 סטודנטיות חרדיות ודתיות מקמפוס טל, תבונה ולוסטיג.

במרתון של 45 שעות התמודדו הסטודנטיות עם אתגרים טכנולוגיים מורכבים, שהציבו בפניהם החברות וגופים בהם אינטל, מדטרוניק, אלפא-טאו, רפאל, איחוד הצלה ומשטרת ישראל.

בהאתקון זכו 3 אתגרים, במקום הראשון זכו קבוצת הסטודנטיות אשר פיצחו את האתגר של חברת Orcam וזכו במענק של שלושת אלפים שקלים. האתגר אשר נקרא EasySurf בא לסייע לבני הגיל השלישי להתמודד עם "המוגבלות הטכנולוגית" אשר רבים מהם נאלצים להתמודד עימה ככל שהעולם הולך ומתקדם מבחינה טכנולוגית, וכל הממשקים היומיומיים עוברים גם הם להיות על גבי מסך. לפי נתונים שהוצגו על ידי הסטודנטיות נראה שרק בארה"ב למעלה מ-40 מיליון בני הגיל השלישי נאלצים להתמודד עם אתגרי הטכנולוגיה מדי יום ללא עזרה או מענה בנושא.

הפיתוח מקנה תמיכה מותאמת אישית לצרכים ולתחומי העניין של אותם מבוגרים. לצורך העניין אחד מבני המשפחה מבצע במחשב תרחישים נפוצים עבור אותו אדם, לדוגמא כניסה לאתר קופ"ח, ביטוח לאומי, התקשרות לבני משפחה קרובים. התוכנה קולטת את הפעולות לשם ביצוע אוטומטי עתידי, שיופעל בקליק אחד מתוך ממשק פשוט ונעים לעין.

תהילה שפייר ושרה מלכה חמו, מחברות הקבוצה ציינו, "התרגשנו מאוד מהזכייה, נהנינו מאוד ולמדנו המון מתהליך הפיתוח ועבודת הצוות. בזכות הדינמיקה והאווירה הטובה שהייתה לנו עם חברות הקבוצה הצלחנו לפצח אתגר משמעותי שיעזור לקבוצות הגיל השלישי ולעוד רבים אשר מתקשים ביום יום להתמודד עם האתגרים הטכנולוגיים שהקדמה מציבה בפנינו".

במקום השני זכה מיזם Defifly על פיתוח דפיברילטור מעופף עבור איחוד הצלה וחברת FlyTech. הדפיברילטור יוטס באמצעות רחפן אל יעד הקריאה, שיזוהה באמצעות איכון טלפוני. במקום השלישי זכה מיזם EYECARE על פיתוח לחברת Orcam למניעת שכחת ילדים ברכב, המבוסס על טכנולוגיית בינה מלאכותית במצלמה שתותקן ברכב שתזהה נוכחות של ילדים ברכב סגור ותספק התרעה להורים ובמידת הצורך גם לכוחות הצלה.

מנהל מרכז היזמות לב-טק במרכז האקדמי לב, ערן יומטוביאן אמר, "ההאקתון הוא התנסות חווייתית על עולם ההייטק ומבוסס על צרכים אמיתיים שעולים מהשטח. הסטודנטיות הפגינו יצירתיות ותחכום מחשבתי שהרשים מאוד את צוות השופטים, דבר שמקנה להם יתרון רב לקראת השתלבותן במקצועות שונים בענף ההייטק".

מדי שנה גורמים נוספים מעולם ההייטק מצטרפים להאקתון לנשים, דוגמת 'חבצלות' של אגף המודיעין בצה"ל שהצטרפו השנה. כמו כן, חברות מובילות הציבו אתגרים שונים הנוגעים לחיי היום יום. "הסטודנטיות הגיעו עם ידע רב ועם בסיס טוב להאקתון ושאלו שאלות ממוקדות במטרה לביצוע", אומר יקיר וינוגרד מ'אורקם'. אורן וייל מ'אינטל' הוסיף כי "להיות מהנדס משמעותו לדעת לזהות את הבעיה ולפרק אותה לגורמים ולהתקדם בהתאם. בהחלט יש להן ראש של מהנדסות".