השופטת אסתר חיות נשיאת העליון
השופטת אסתר חיות נשיאת העליון צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות התייחסה הבוקר (שני) למתקפות על בית המשפט בכנס לשכת עורכי הדין באילת.

"השיח הציבורי נגד מערכת המשפט מידרדר למקומות מסוכנים. משילות, עם כל חשיבותה, היא לבדה אינה יכולה לתת מענה אפקטיבי לסוגיית הביטחון האישי ולתופעות החמורות שעימן מתמודדת החברה הישראלית", דברי חיות.

היא ציינה כי "גם כאשר מושמעת ביקורת, ניתן לצפות כי השיח יהיה ממלכתי ומכבד. אפשר לדבר על טעויות של בית המשפט, ועל הצורך בהגשת ערעור או בקשה לדיון נוסף. אפשר לדבר על כך שהמצב המשפטי בסוגיה כזו או אחרת מצריך שינוי או תיקון בחקיקה".

"בעת הנוכחית הגישה הממלכתית, הדיאלוג ולקיחת האחריות פינו את מקומם לשיח לעומתי שהולך ומקצין, שנבנה בתוך תיבת תהודה של הצהרות בלתי-מבוססות, ספקולציות ואינפורמציה ונתונים מגמתיים. אותו שיח אף הבשיל בתקופה האחרונה לכדי השתלחויות ברשות השופטת ובשופטיה, ולקריאות בוטות לפגוע בהם ולהחלישם באמצעים יצירתיים כאלו ואחרים", הוסיפה נשיאת העליון.

לדבריה, "מדובר על חלומות להרוס מן היסוד את הקיים ולהחליפו במערכת מוחלשת שתהא עושת דברם של גורמים פוליטיים. כך למשל, מדובר על פוליטיזציה של תהליך בחירת השופטים על חשבון שיקולים ענייניים של יכולת מקצועית ומזג שיפוטי; ואני שואלת: לאן כל זה מוביל? למדינה שיהיו בה בתי משפט 'מטעם'?לרשות שופטת שלא תוכל ולא תרצה לעמוד באופן עצמאי ובלתי-תלוי אל מול הרשויות האחרות ולהגן על הפרט מפני השלטון?".

יו"ר לשכת עורכי הדין, אבי חימי, ציין כי "ישנן רוחות רעות נגד מערכת אכיפת החוק ומערכת המשפט. הם מבקשים להרוס את העומד בראש המערכת, המגדלור, בית המשפט העליון. הן מדירות שינה מעיניי ומחייבות אותנו להתעורר. חובתנו להגן עליו ועל השופטים. לעולם לא נראה שום D9 שועט לעבר בית המשפט העליון; אבל למי שחולמים - או יש לומר הוזים להתניע מהלך שכזה - אני אומר בקול ברור: לפני שתגיעו לבניין בית המשפט, תצטרכו לעבור אותנו שומרי הסף. אותי תפגשו בראשם".

‏שר המשפטים גדעון סער אמר: "יש מה לתקן, אך אסור להרוס. בין נטורי קרתא של מערכת המשפט מצד אחד לבין אלה החפצים בהריסה עם D9 או בשינוי טוטאלי של השיטה הקיימת יש דרך ביניים. פוליטיזציה מוחלטת של מערכת המשפט לא תתן לנו מערכת טובה יותר".