האדמו"ר מזוועיהל והרב שלום ארוש
האדמו"ר מזוועיהל והרב שלום ארושצילום: רועי חדי

אלפי בני אדם נכנסו הלילה (שלישי) לקבר יוסף בשכם, לרגל ספירת 'יסוד שביסוד' בספירת העומר. מדובר באחת מהכניסות הגדולות והמרכזיות במהלך השנה.

הכניסה התקיימה כחלק מהכניסות הקבועות אותן מקיימת מועצה אזורית שומרון בליווי חיילי צה"ל ובסיוע מתנדבי מנהלת קבר יוסף והמקומות הקדושים של המועצה האזורית שומרון.

בין הנכנסים היו גם ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן, ח"כ לשעבר אורן חזן, מג"ד מג"ב שכם עאדל יוסף וכן האדמו"ר מזוועיהל יחד עם הרב שלום ארוש.

מתפללים יהודים בקבר יוסף הלילה
מתפללים יהודים בקבר יוסף הלילהצילום: אלישיב רקובסקי/TPS

מתפללים יהודים בקבר יוסף הלילהאלישיב רקובסקי/TPS

הבאים נשאו תפילה במקום לאחר השיפוצים שנעשו בעקבות השחתת המקום שנעשתה לפני מספר שבועות ע"י ערבים מהרשות הפלסטינית.

האדמו"ר מזוועיהל נשא במקום דברים קצרים ואמר כי סביו רבי שלמה מזוועיהל נפטר בספירה של "יסוד שביסוד". לדבריו, "סבי הקדוש היה נוהג להגיע לציון של יוסף הצדיק אליו הוא הרגיש קשר עז. סיפורי מופת סופרו על דרכי ההגעה שלו לכאן כאשר באחד הפעמים שאלו אותו החסידים שמא מדובר בהמצאה של הערבים בכדי לגרוף כסף לכיסם ויוסף הצדיק כלל לא טמון כאן. רבי שלומק'ה השיב ואמר כי מרגישים בחוש את יוסף הצדיק וזה לא משהו שניתן להסתפק בו".

עוד הוסיף הרבי ואמר כי צריך לשבח ולהכיר טובה לתושבי השומרון ולמנהיגיהם אשר עושים הכל כדי לשמור על המקום הקדוש. בסיום דבריו בירך הרבי את התושבים ואמר כי הם זוכים לקיים את מצוות ישוב הארץ ויקויים בהם הנאמר בפסוק "וירשתם אותה".

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן ציין כי "כניסת יסוד שביסוד היא אחת מהכניסות המרכזיות של השנה לקבר יוסף, ומשמח לראות את הביקוש העצום של האנשים שהגיעו ורצו להגיע ולהשתתף בכניסה הזאת. בכל כניסה וכניסה אנחנו מגלים עד כמה עם ישראל מחובר לשורשיו וחשוב לו לבוא ולפקוד את אחד המקומות שהכי מסמלים את אחיזתנו בשומרון ובארץ ישראל בכלל. אך עם זאת, לדאבוננו, גם לאור התעוררות הגדולה אנחנו עדיין נאלצים להיכנס לכאן כגנבים בלילה ולא כבעלי הבית והשטח".

"הגיע הזמן להתקדם שלב נוסף. אני קורא לממשלת ישראל ולשר הביטחון לאפשר ליהודים להיכנס לפקוד את קבר יוסף גם לאור יום, שדגל ישראל יתנוסס מעל המתחם, וישיבת 'עוד יוסף חי' תחזור ללמוד במקום בדרך קבע. אנחנו נמצאים רגע לפני שנחגוג את יום ירושלים ואת שחרור השומרון ושאר חלקי המולדת, והגיע הזמן להחזיר גם את קבר יוסף אל תוך הריבונות הישראלית ולהוביל לכך שתהיה נוכחות יהודית קבועה במקום", הוסיף דגן.

בצה"ל דיווח כי במהלך כניסת המתפללים למתחם הקבר התפתחה הפרת סדר אלימה בהשתתפות מאות פלסטינים שיידו אבנים וזרקו בקבוקי תבערה לעבר הכוחות. הלוחמים הגיבו בירי לעבר חשוד שהשליך בקבוק תבערה.

נזכיר כי בחודשים האחרונים הושחת קבר יוסף על ידי פורעים פלסטינים שהציתו את המקום פעמיים. בעקבות ההרס נכנסו למקום כוחות צבא גדולים יחד עם אנשי מועצת שומרון וכן אנשי שיפוץ במטרה להחזיר את מתחם הקבר לקדמותו. מדובר בכניסה ראשונה של יהודים לאור יום אל תוך שכם מאז נמסר המקום לרשות הפלסטינית. תוך מספר שעות של עבודה מואצת הצליחו במועצה ואנשי העבודה לתקן את הנזקים ולהחזיר את מצב הקבר לקדמותו.