יצחק הרצוג
יצחק הרצוג צילום: עמוס בן גרשום/ לע"מ

רוח חמה של שיתוף פעולה, של דיאלוג ושל הבנה, נושפת באזורנו. במגעים בין אזרחים, בין עמותות, ובין עסקים, וכן בעולם התיירות—השינוי ניכר בכמעט כל בתחום ומעצים את האזור כולו.

זה נכון לגבי השותפויות החדשות שלנו, עם בחריין, עם איחוד האמירויות, עם סודאן, ועם מרוקו, וכן עם השותפים המסורתיים שלנו, שאנו מכבדים עמוקות, במצרים ובירדן.

ההזדמנות המעוררת תקווה לפתיחת דף חדש עם טורקיה, ושיתוף הפעולה המתפתח עם כלל מדינות האזור, שאת היחסים עמן אנו נכונים להפוך לרשמיים, ממלאים אותי באופטימיות רבה. אני קורא לכל המדינות והעמים, הקרובים והרחוקים, להצטרף לרוחות השינוי, ליצור בריתות עם ישראל, להוביל את העתיד, ולעשות היסטוריה!

אנו יודעים היטב כי בזמן שהתנופה המסחררת הזו תופסת תאוצה, כך גם מתעצם רצונם של כוחות חשוכים, בין אם מדובר ביחידים או קבוצות או משטרים רדיקליים, להלהיב את הרוחות ולהצית לאלימות. אני מדבר על אלו שרצונם לתקוע את המזרח התיכון בדפוס הישן של שנאה ושל טרור, בעודם מערערים את הדפוס החדש של אמון ומכוונים שנאת חינם כנגד מדינת ישראל, אזרחיה והעם היהודי ברחבי העולם. עלינו להבהיר בפני כל אלה כי מדינת ישראל היא כאן כדי להישאר. לעד!

לצערנו, המאבק העיקרי שלנו הוא נגד המשטר האיראני, אשר פועל בנחישות לערער את יציבות האזור. ישראל, כמו כל אומות העולם, אינה יכולה להשלים עם החתירה של איראן להשיג יכולות גרעיניות, תוך הבנה שהיא מהווה איום לישראל ולעתיד האזור כולו. איראן מפיצה שנאה, טרור, כאב, וסבל. שוב ושוב, אנו רואים כי בכל מדינה שאיראן הצליחה לחדור לתוכה, נשאבה החיות של התושבים ושל ארצם. השגשוג, חירות האדם, היצירתיות, הצמיחה—כל אלה נמחקים. כבר ראינו את זה בעיראק ובתימן, בעזה, בסוריה ובלבנון.

קחו את לבנון כדוגמה: ביירות הייתה ידועה פעם כפריז של המזרח התיכון. אין שום סיבה שתהיה מחלוקת בין ישראל לבין לבנון, כמדינה וכעם. זה מטריד עד כאב לראות את הטרגדיה של לבנון, מדינה שמתמוטטת עוד ועוד לתוך עוני ויגון. ישראל נכונה לשתף משגשוגה ומהצלחותיה עם שכנינו ולפרק את המחסומים אשר נכפו על ידי ההשפעה האיראנית.

אני באמת מאמין כי אם רק נבחר את כוחות האור, הדרך לעתיד שונה בתכלית, עתיד שטוף אור, היא קרובה משאנו יכולים לדמיין. נמשיך להושיט את ידנו בשלום לכל שכננו, מהלבנט ולמפרץ, מהמַגְרֶבּ למשריק, משכנינו הקרובים הפלסטינים, לעולם המוסלמי כולו, ליבשת אפריקה כולה ולמזרח התיכון.

אנו מצפים מאחרים את מה שאנו דורשים מעצמנו: להיות קשובים לאמת, גם כאשר האמת כואבת, לא להאמין לחדשות כוזבות, ולהעז לעבוד ביחד על מנת לסלול דרך חדשה. על מנת להבטיח עתיד בטוח לכל תושבי האזור, עלינו להתוות גישה מעודנת ורב-צדדית. גישה שלוקחת בחשבון צרכים גאופוליטיים, אקלימיים, וחברתיים. עלינו לעבוד ביחד, בצורה אזורית, על מנת לשנות באופן יסודי את היחס שלנו לכדור הארץ. למנף טכנולוגיות מהפכניות, על מנת לדאוג לשגשוגם, בריאותם, ושלומם של עמינו. לחבק דפוס חדש של סובלנות, דיאלוג, ואמון.כי ביחד, אנו יכולים ליצור לא רק מזרח תיכון חדש אלא מזרח תיכון מתחדש: ברית אזורית חדשה, למען עתיד יציב ובר-קיימא. מזרח תיכון שמשגשג כמוקד עולמי של פתרונות ברי-קיימא בתחומים המזון, המים, והבריאות. אשר מהווה מקור אנרגיה, בעיקר אנרגיה סולארית, לאירופה, לאסיה, ולאפריקה.

ישראל עודנה מחויבת לחופש הדת והפולחן, לכבוד כלפי כל הדתות בארץ הקודש, ולשמירה על ערכים דמוקרטיים.

הבה נרתום את התמורה האדירה הזו, על מנת לעודד דיאלוג בין-אישי, בין אזרחים, ובין לבבות. בעבודה משותפת עם כל מדינות האזור, ועם תמיכת הפורום הנכבד הזה, יש לנו הזדמנות לבנות עתיד של שלום, שגשוג, וקדמה, לכל בני ובנות אברהם.

הבה נחתור למזרח תיכון מתחדש ולטיפוח עתיד משותף ובר-קיימא עבור כל ילדינו. אם נוביל במעשים, הלב ילך בעקבותיהם. תודה רבה לכם.