סיור שדולת א"י בחומש
סיור שדולת א"י בחומשצילום: שדולת א"י

ראש המועצה אזורית שומרון יוסי דגן תקף את ארגון השמאל הקיצוני "שלום עכשיו" לקראת כוונתו להגיע במהלך השבת הקרובה לישיבת חומש יחד עם ארגוני שמאל נוספים.

דגן אמר: "כל בר דעת מבין שמדובר בפרובוקציה זולה, ואגב גם ממוחזרת, של משרד יחסי ציבור שצריך להתרענן כי כבר היה סיפור דומה בשומרון לפני כמה זמן".

"אני חושב שזה פתטי", המשיך דגן. ''לפני כמה חודשים הצעתי ליו"ר ועדת השמות הממשלתית לשנות את השם של חומש ל'חאן אל חומש', בשביל כל מיני ציבורים שעושים ספינים על שופלים בדרכם לחומש - מוטב שילכו לכל עשרות אלפי בתים לא-חוקיים שמשתלטים על מה שנקרא שטחי C".

בהמשך דבריו הסביר ראש מועצת שומרון את החשיבות האסטרטגית והביטחונית שיש למדינת ישראל בזכות הנוכחות היהודית במקום: "בניגוד לגוש קטיף, שבגירוש הנוראי שהיה שם צה"ל יצא החוצה ונוצר גבול ואנחנו חוטפים טילים בכל הארץ, הסיבה היחידה שאין טילים מצפון השומרון והמרכז לא הפך ל'עוטף השומרון' היא כי צה"ל נשאר שם. לא היה שום היגיון בעקירה כשנשארת שליטה מלאה של מדינת ישראל".

"אם הממשלה הזו, לראשונה בתולדות המדינה, לא רק שלא תחזק את ההתיישבות אחרי רצח אלא גם תיתן פרס לטרור ותפנה את המאחז - היא תיפול. מלכתחילה היא צריכה להתחלף, אבל ממשלה שנותנת פרס לטרור ורוצה להרוס אחרי פיגוע, כמסר שמעודד חלילה עוד פיגועים ברחבי המדינה, אין לה זכות קיום. אני דורש מהממשלה, שזה בהחלט בידיה, לא רק שלא לפנות את המקום - אלא לאשר אותו", דברי דגן.

מפקד פיקוד המרכז האלוף יהודה פוקס הודיע בצהריים (חמישי) לתנועת 'שלום עכשיו' כי לא יאפשר לפעיליה לקיים בשבת הקרובה את הצעדה לעבר המאחז חומש.

במענה לפניית התנועה נמסר כי עקב חוק ההתנתקות לא יתאפשר לקיים את הצעדה. "הצעדה המתוכננת על ידכם אסורה על פי דין".

בתנועת 'שלום עכשיו' שמארגנת את המצעד יחד עם ארגוני שמאל נוספים, הגיבו: "אלוף הפיקוד פוגע בחופש הביטוי ובזכות שלנו למחות. אם אכיפת חוק ההתנתקות כל כך חשובה לאלוף, איך ייתכן שחבורת שונאי ישראל שוהה כעת בחומש ואיש לא מפנה אותה?

''נראה שיש דין אחד לעבריינים, שעושים מה שרוצים ועוד מקבלים אבטחה צמודה, ודין אחר לישראלים שומרי חוק. אנו דורשים משר הביטחון להורות לאלוף הפיקוד לחזור בו מהאפלייה, ולאפשר לנו לצעוד לחומש בדיוק כפי שהתאפשר למתנחלים", נמסר.

עד הלילה (חמישי) בחצות חייבת המדינה להגיש לבג''ץ את תשובתה לגבי פינוי חומש, שהפך לאחד המוקשים המרכזיים שמאיימים על עתיד הקואליציה מימין.

בחדשות 12 פורסמה טיוטת התשובה שתועבר לבית המשפט בשם שר הביטחון בני גנץ, שבה מציינת המדינה כי המבנים בחומש יפונו – אך לא נוקבת במועד. העמדה הזו מאפשרת לגנץ גמישות נוכח המצב הפוליטי והסדקים בקואליציה.

בתשובת המדינה נכתב כי בחומש מתבצעות פעולות אכיפה נחושות נגד כל בנייה חדשה או הפרת סדר באזור. עוד מצוין שישנה נוכחות ביטחונית קבועה במקום, ולכן בנסיבות האלה אופי ועיתוי פעולות האכיפה ייקבעו בהתאם להערכות מצב שמקיים ויקיים שר הביטחון גנץ.

עוד נכתב כי שר הביטחון לא מאפשר כל בנייה חדשה או הפרות סדר במרחב, וכי מעבר לאוהלים שבהם פועלת הישיבה בחומש לא מתאפשרת בניית קבע במקום.

אם עמדת המדינה תתקבל בבג"ץ, שר הביטחון ידחה את הפינוי למשך זמן מה כדי לא לגרום לזעזוע בקואליציה.

בנט על פינוי חומש: צריך להפעיל שכל ישר, פועלים בשיקול דעתבאדיבות המצלם

שרת הפנים איילת שקד השתתפה אתמול בכנס ההנהגה של גוש עציון בקיבוץ לביא והתייחסה לשיח בממשלה בנוגע לפינוי חומש.

"אנחנו עושים הכל כדי שחומש לא תפונה, המשך קיום הישיבה שם הוא סמלי ומשמעותי. הישיבה הזו פונתה המון פעמים, צריך לשים לזה סוף ולאפשר לתלמידי הישיבה ללמוד", אמרה שקד.

ממועצת יש"ע נמסר בתגובה: "הישיבה בחומש היא חלק מהסטטוס קוו שעל בסיסו קמה הממשלה הנוכחית. אנו קוראים לראש הממשלה ושאר חברי הממשלה לא להצהיר הצהרות אלא לקיים את הבטחתם ולא להרים את ידם על ישיבת חומש בשום דרך".

"אנו מצויים בעיצומו של גל טרור ובפרט אחרי לילה קשה שבו נזרקו בקבוקי תבערה על בתי תושבים, ירי חי על ישראלים, וזריקות אבנים לעבר מכוניות שפצעו קשה ילדים ואזרחים. אנו דורשים מהממשלה לקיים את הבטחותיה ודווקא עכשיו, לתת תשובה ציונית הולמת, להסדיר את הישיבה בחומש. ההיסטוריה מוכיחה - התיישבות היא בטחון", אמרו במועצה.

שלשום התייחס לנושא גם ראש הממשלה נפתלי בנט. "החוק במדינת ישראל קובע מאז ההתנתקות שבנייה במקום שהיה חלק מההתנתקות היא בלתי חוקית. נכון להיום לא שינו את החוק וזו עבירה על החוק".

"כבר עשור מפנים את חומש וגם לפני שנתיים פינו את חומש כולל את אותה ישיבה. האם ומתי ואיך צריך להפעיל שכל ישר".

לדברי ראש הממשלה, "יש עכשיו גל טרור וצריך להפעיל שכל ישר ואנחנו פועלים בשיקול דעת. נתניהו פינה מספר פעמים את חומש. אנחנו נעבוד יחד עם השותפים שלנו כדי להביא את העניין לטיפול".