שי ראובני
שי ראובניצילום: עצמי

במדינה כמו שלנו, יום ירושלים בשנה שעברה נדמה כזיכרון רחוק, הוקמה ממשלה חדשה שמספקת כותרות יומיומיות וקשה להיזכר באותה תקופה אי אז בשנת 2021. בואו נחזור לכמה דקות ליום ירושלים בשנה שעברה.

ארגון הטרור חמא"ס שיגר רקטות לעבר עיר הבירה של מדינת ישראל ביום ירושלים, יום חגה. כשהוא עשה זאת, התרחשו שני דברים.

הדבר הראשון שהתרחש, אותו כולנו, או רוב תושבי מדינת ישראל, חווינו באופן מיידי הוא שיגור אלפי רקטות לכל רחבי המדינה. הפסקת השגרה, מעבר למצב חירום ובאופן כללי אווירת מלחמה. לא נשכח את נרצחי אותו מבצע, בהם עידו אביגל הי"ד בן החמש משדרות.

מבצע שומר החומות נפתח בקול תרועה רמה. צה"ל הרס מבנים רבים ברצועה, בהם מגדל רשתות התקשורת ברצועה. בשל כך, צה"ל ומדינת ישראל ספגו גינויים רבים ברחבי העולם כאילו הפצצנו את המגדל על יושביו.

בתור תושב שדרות, הבתים בעיר רעדו, פשוטו כמשמעו. אני זוכר את זעקות השמחה שנשמעו מחלונות הבתים בין "צבע אדום" למשנהו כשצה"ל תקף, סוף סוף הרגשנו שצה"ל עושה את מה שצריך לעשות, לפחות בתור התחלה, צה"ל מחזיר את ההרתעה שאבדה לנו.

ואז היה שקט.

כמעט שנה שלימה של שקט. נדמה היה כי ארגוני הטרור הפכו לחקלאים וזנחו את נשקם. צה"ל טרח לפרסם כי זו הייתה השנה הכי שקטה בעזה. נדמה היה כי ההרתעה הושבה, לא?

אז לא, ממש לא.

בשבועות האחרונים מתרחשת התופעה השנייה של מבצע "שומר החומות". ארגוני הטרור ברצועת עזה, חמא"ס, הג'יהאד האסלאמי, חיזבאללה בלבנון, כולם מאיימים, מצעד דגלי מדינת ישראל בלב ירושלים בירת ישראל יגרום להסלמה הם מאיימים. חברי כנסת מהשמאל הרדיקלי אומרים בלי בושה בתקשורת שהמצעד מהווה "פרובוקציה" לא פחות ולא יותר.

האם מצעד דגלי ארה"ב בוושינגטון הבירה הוא פרובוקציה? האם מצעד דגלי צרפת בפריז הוא פרובוקציה? ממתי הנפת דגל בעיר הבירה של מדינה מסוימת מהווה עילה למלחמה?

עכשיו הגענו לתופעה השנייה של מבצע שומר החומות. קיבוע ההרתעה מפני ארגוני הטרור בציבור הישראלי ויצירת המשוואה, מצעד דגלים=ירי רקטות על המדינה.

צה"ל מתגבר את סוללות "כיפת ברזל" בדרום, עיריית שדרות פורסת מיגוניות לביטחון תושבי העיר ובכל מקום מדברים על מה יקרה ביום ראשון, יום ירושלים. כולנו רוקדים לפי החליל של החמא"ס.

ככה מתנהגת מדינה מפוחדת, מדינה מורתעת.

שיהיה ברור, הצבא ועיריית שדרות דואגים לביטחון הציבור ועושים את מלאכתם נאמנה, הם עושים את המוטל עליהם. אבל החשש בציבור ובגופים המדיניים מוכיח דבר אחד, ארגון הטרור חמא"ס הצליח להרתיע את מדינת ישראל על יושביה. מדינה עם אחד הצבאות החזקים בעולם, הפכה לבת ערובה.

חמא"ס יצר משוואה עוצמתית, משוואה עוצמתית מאוד, חולנית מאוד,

מצעד דגלים=ירי רקטות על המדינה.

אולי מדינת ישראל לא נפגעה באופן חמור במבצע "שומר החומות" מבחינה פיזית, אבל מבחינה נפשית, תודעתית נפגעו באופן קשה מאוד. חמא"ס ייצר את המשוואה שהוא רצה לייצר וכולנו חיים אותה.

השקט באזור הרצועה הוא פיקטיבי, זה שקט מתוח, שקט שיודע מה עלול לקרות אם רק נעז לצעוד בירושלים עם דגל ישראל.

בקרב על התודעה חמא"ס ניצח בגדול, ואנחנו? אנחנו הפסדנו.

מה יקרה ביום ראשון? איני יודע, אבל דבר אחד ברור, את תחושת הביטחון של תושבי מדינת ישראל ותחושת ההרתעה לארגוני הטרור ומבקשי רעתנו, חייבים להחזיר, חייבים להחזיר עכשיו.