מטוס של חברת ריינאייר
מטוס של חברת ריינאיירצילום: רויטרס

האם חברת התעופה ריינאייר נוקטת במדיניות גזענית כלפי נוסעים מדרום אפריקה?

נוסעים בעלי דרכון דרום אפריקאי טוענים כי כאשר ביקש לעלות למטוסי החברה בדרכם הביתה מבריטניה ומדינות אירופה, הם נדרשו לעבור מבחן בשפת האפריקאנס על מנת להוכיח כי הם אכן אזרחים דרום אפריקאים ואינם בעלי דרכון מזויף. אפריקאנס נחשבת לשפה השלישית הנפוצה ביותר בדרום אפריקה לאחר השפות זולו וקוסה.

בריינאייר אישרו את הטענות אולם טענו כי המבחן הכרחי על מנת לבדוק האם הדרכונים הדרום אפריקאים אינם מזויפים, בעקבות מספר גדול במיוחד של זיוף דרכונים כאלו, לטענת ראשי החברה.

"בשל השכיחות הגבוהה של דרכונים דרום אפריקאים מזויפים, אנו דורשים מהנוסעים הנוסעים לבריטניה למלא שאלון פשוט שהונפק באפריקאנס. אם הם לא יצליחו למלא את השאלון הזה, הם לא יוכלו לעלות על המטוס ויונפק להם החזר מלא", אמר דובר חברת ריינאייר.

אלא שלטענת חלק מהנוסעים הדרום אפריקאים, השאלות אותן הם נשאלו לא יכולות להוכיח כי אכן הם בעלי אזרחות דרום אפריקאית. "כיצד ניתן לקבוע האם אני אכן מתגורר בדרום אפריקה רק על סמך שאלה באיזה צד נוהגים בכבישים בדרום אפריקה?", שאל אחד הנוסעים הדרום אפריקאים הזועמים.

גם ברשתות החברתיות העבירו ביקורת חריפה על חברת התעופה והמבחן בשפת האפריקאנס שהיא עורכת לנוסעיה. "ריינאייר מגבילה את התנועה של אנשים דרום אפריקאים בהתבסס על השאלה אם הם דוברים את שפת המיעוט האפריקני הלבן או לא. זה לא נראה טוב, וזה די גזעני", כתב אחד מהם.

ההערכה היא כי בריינאייר החליטו לנקוט בצעד הלא מקובל הזה בעקבות חששות שהעלתה ממשלת דרום אפריקה כי רבים בעולם מנסים לזייף את הדרום אפריקאי על מנת להיכנס למדינה ללא אישור.