צה"ל
צה"לצילום: דובר צה"ל

מחבל פלסטיני תושב שכם חיבל הבוקר (ראשון) בגדר ההפרדה באזור קלקיליה ונהרג מירי של כוחות צה"ל.

לפי צה"ל הפלסטיני חיבל בגדר ולאחר ירי אזהרה שלא נענה - הוא נורה וחוסל.

מדובר צה"ל נמסר: "לוחמי צה"ל זיהו מוקדם יותר היום חשוד שהשחית את גדר הביטחון שבמרחב התפר, סמוך לקלקיליה, בניסיון לחצות לשטח ישראל. הלוחמים פתחו בירי, זוהתה פגיעה. נסיבות המקרה בבירור".

במהלך השבת האחרונה עצרו כוחות צה"ל ושב"כ שמונה מבוקשים במספר מוקדים ברחבי אוגדת יהודה ושומרון, בין היתר בכפרים, אדנא, דורא, אל ערוב וחרבת אבו נג'ים.

בפעילות לוחמי צה"ל במחנה הפליטים אל עאידה ובכפר דוחא שבמרחב החטיבה המרחבית עציון נעצרו ארבעה מבוקשים החשודים בפעילות טרור.

בנוסף, פעלו הכוחות בכפר ברטעה שבמרחב החטיבה המרחבית מנשה ועצרו מבוקש החשוד בפעילות טרור. כמו כן, במהלך יציאת הכוחות מהכפר נתפסו עשרה פלסטינים החשודים בנסיונות הסתננות במרחב התפר, החשודים נלקחו להמשך תחקור.

אזעקה נשמעה בליל שבת ביישובים זיקים, כרמיה, נתיב העשרה, מבקיעים, ובאזור תעשייה הדרומי אשקלון. רקטה נורתה מרצועת עזה ויורטה על ידי מערכת כיפת ברזל. בתגובה על הירי צה"ל תקף ברצועה. בין האתרים שהופצצו על פי הפלסטינים - בסיס חמאס "סלאח א-דין" ושכונת זיתון שממזרח לעזה.

דובר צה"ל אישר שמטוסי קרב וכלי טיס של חיל האוויר תקפו ברצועת עזה סדנאות לייצור אמצעי לחימה ושלוש עמדות צבאיות של חמאס. אחת המטרות שהופצצו הבוקר היא עמדת חמאס שהוקמה לפני כחודש, מרחק מטרים ספורים מגדר המערכת של היישוב נתיב העשרה. בינתיים המחבלים הקימו מחדש את העמדה.

שר הביטחון בני גנץ החליט בעקבות הירי להקפיא את הגדלת מכסת ההיתרים לצורכי עבודה ומסחר לפלסטינים תושבי רצועת עזה, שהוגדלה ב-2,000 נוספים בשבוע האחרון. "ארגון הטרור חמאס נושא באחריות לכל הנעשה ברצועת עזה וממנה כלפי מדינת ישראל והוא יישא בהשלכות", נמסר מלשכתו.

ישיבת הממשלה הבוקר נפתחה בהתייחסות ראש הממשלה נפתלי בנט לירי הרקטה בליל שבת לעבר ישראל. בנט אמר כי "ביום שישי בלילה תקפנו והשמדנו סדנאות לייצור אמצעי לחימה ועוד מספר מטרות של חמאס בעזה. זאת בתגובה לירי רקטה בודדה מכיוון רצועת עזה שיורטה ע"י כיפת ברזל. שלא כבימים עברו אנחנו כבר לא מחפשים תירוצים עבור המחבלים, לא מגדירים אותם סוררים ולא קצר חשמלי. מבחינתנו חמאס הוא הכתובת''.

לטענת בנט, השנה האחרונה הייתה השנה השקטה ביותר מזה עשור עבור תושבי הדרום. "מממוצע של מאות רקטות בשנה ירדנו ל-7 רקטות, ללא פגיעה בגוף ובנפש. עם הקמת הממשלה שינינו את המדיניות מול חמאס, בכמה מימדים. הפסקנו מיד את העברת מזוודות דולרים לחמאס ועברנו ממדיניות של הכלת ירי על ישראלים לאפס סובלנות.

''לצד זאת, שינינו גם את הגישה שלנו לתושבי הרצועה, ופתחנו עבורם את האפשרות לעבוד בישראל. משכורת ממוצעת של תושב עזה בעזה היא בערך 800 ש"ח ובישראל בערך 8,000. המרכיב הזה מהווה מרסן לא מבוטל וגם יוצר בידול בין חמאס לבין התושבים''. ראש הממשלה הבהיר: ''אנחנו נפעל בעוצמה מול כל ניסיון לערער את השקט הזה. המחירים שאנו נגבה מהאויב על כל פעולה נגד אזרחנו יהיו גבוהים וכואבים''.