חאן אל אחמר
חאן אל אחמר צילום: פורום עוטף ירושלים

ראשי מפלגות הימין בקואליציה מצהירים כי יש לפנות את חאן אל אחמר, בניגוד לעמדתם של חלק מחבריהם בצד השמאלי של המפה.

בעיתון 'ישראל היום' פורסם כי ימים ספורים לפני המועד האחרון להגשת תשובת המדינה לשאלת בג"ץ מדוע לא יפונו המבנים של המאחז הבלתי חוקי, ועל רקע ביקורו המתקרב של נשיא ארה"ב ג'ו ביידן בארץ, אומרים שר המשפטים גדעון סער, שר האוצר אביגדור ליברמן ושרת הפנים איילת שקד כי יש לפנות את הח'אן.

שנים ארוכות לאחר שהחל המאבק על המאחז, כולל התחייבותו של ראש הממשלה דאז בנימין נתניהו לפנות את המקום, המדינה צריכה להשיב לבג"ץ בזמן הקרוב מדוע המבנים לא מפונים. בצו שניתן במארס האחרון הובהר כי ביהמ"ש מורה למדינה "ליתן טעם מדוע לא יפעלו למימוש צווי ההריסה שהוצאו על ידיהם ביחס למבנים במתחם חאן אל אחמר, ומדוע לא יממשו את ההתחייבויות שנתנו לעניין זה, שבעקבותיהן נקבע כי נוכח הודעת המשיבים על כוונתם לממש את צווי ההריסה 'במועד קרוב', עתירה זו מיצתה את עצמה ודינה להימחק", בהתייחס לעתירה מ-2017 שבה הצהיר נתניהו שיפנה את המאחז.

בלשכותיהם של יו"ר תקווה חדשה גדעון סער ויו"ר ימינה איילת שקד נאמר כי עמדתם לא השתנתה, חרף הרגישות המדינית והעובדה שהם בממשלת אחדות בראשות יאיר לפיד. "עמדת השרה שקד היא כי יש לפנות את החאן", אמרו בלשכת שקד, ואילו בלשכתו של סער הבהירו כי "עמדתו של שר המשפטים נותרה בעינה ללא שינוי".

מלשכתו של יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, נמסר: "בעת כהונתו כשר הביטחון הורה השר ליברמן לפנות את חאן אל אחמר, ובעקבות הנחייתו צה"ל נערך עם מבצע שלם לפינוי. מי שטרפד את המהלך 24 שעות לפני הפינוי היה בנימין נתניהו. בזמנו ביקש השר ליברמן מנתניהו, שדרש לעצור את הפינוי, לקבל הוכחה בכתב שאכן נתניהו הוציא הנחיה כזו, ושעקב כך המהלך סוכל. השר ליברמן לא שינה את עמדתו, והוא בעד פינוי חאן אל אחמר".

נזכיר כי ביולי אשתקד, כשר החוץ, הזהיר ראש הממשלה יאיר לפיד כי פינוי חאן אל אחמר עלול להוביל לנזק מדיני: "פינוי המתחם טומן בחובו אתגרים כבדי משקל, הן ברמה הפנים מדינית והן ברמה הבינלאומית, ועלול להוביל להשלכות מדיניות רבות". קשה לראות כיצד המדינה תאשר פינוי של המתחם דווקא בעת ביקור ביידן או מייד אחריו, וכן בעת ממשלת מעבר, ועל כן - לא מופרך יהיה אם יבקשו דחייה נוספת.