לחם
לחם צילום: ISTOCK

ראש ממשלת המעבר יאיר לפיד פועל לעצירת העליה במחירי הלחם הצפויה ביום ראשון הקרוב, ופנה ליועצת המשפטית לקראת דיון דחוף של כל הגורמים המעורבים ביום ראשון.

במהלך הלילה והבוקר (שישי) ערך ראש הממשלה לפיד התייעצויות רחבות על עליית מחירי הלחם שנגרמו ממשבר החיטה בעקבות המלחמה באוקראינה.

ראש הממשלה הנחה לבחון את כל האפשרויות, החל מהרחבת הפיקוח על הלחם ועד שיפוי המאפיות על מנת לבלום את עליית מחיר הלחם. נבחנות גם אפשרויות לחקיקת בזק שתעצור את התהליך.

כאמור, לפיד שוחח היום עם היועצת המשפטית לממשלה ועידכן אותה על הצעדים המתוכננים.

כזכור, בעקבות פניית המאפיות לוועדת המחירים המשותפת למשרד הכלכלה והאוצר, הודיעה אתמול הוועדה על העלאת מחירי הלחם שבפיקוח. עליית המחירים נובעת מעדכון של סל התשומות והינה מושפעת בעיקר מעלייה מצטברת של מחירי הקמח.

מרכיב זה הינו משמעותי ביותר בייצור הלחם והוא מושפע ממחירי החיטה בעולם. רוב החיטה המיובאת לארץ היא ממזרח אירופה ובעקבות המלחמה באוקראינה המחירים עלו משמעותית.

שיעור עדכון המחיר נקבע לאחר עבודה מקיפה ומעמיקה שביצעה ועדת המחירים לקביעת מחירי בסיס מעודכנים, ומצאה כי יש לעדכן את התשומות הקובעות ומשקלותיהם.

בנוסף מצאה הועדה כי עבור רוב המוצרים המפוקחים (כ- 60% יצור) שיעור העלייה יהיה כ- 11%, עבור 30% מהמוצרים שיעור העלייה יהיה 21%.

ועדת המחירים מציינת כי בחמש השנים האחרונות מחירי כיכר לחם אחיד כהה וכיכר לחם לבן לא עודכנו כלל.

מקובלת על הועדה עמדת שרת הכלכלה והתעשייה כי ככל שירדו מחירי החיטה והתשומות הרלבנטיות יעודכנו גם מחירי הלחם, כלפי מטה.

בתוך כך, רשת בתי הקפה "ארומה" תייקר את התפריט שלה ב-7% בממוצע. קפה הפוך (קפוצ'ינו) לקחת בגודל רגיל (קטן) יתייקר ב-10%. מחיר ארוחת בוקר ללא שתייה יעלה ב-4 שקלים מ-36 שקל ל-40 שקל, התייקרות של 11%. מחיר ארוחת בוקר כולל שתייה יעלה ב-4 שקלים מ-44 שקל ל-48 שקל, התייקרות של 9%.