שרב. אילוסטרציה
שרב. אילוסטרציה צילום: iStock

גל החום ממשיך להכות במערב אירופה, ובבריטניה חוששים כי שיאי הטמפרטורות של כל הזמנים עלולים להישבר פעמיים במהלך היומיים הקרובים.

היום (שני) כבר הגיעו הטמפרטורות במספר מקומות בממלכה עד 37.5 מעלות, היום החם ביותר השנה. הטמפרטורה הגבוהה ביותר שתועדה בהיסטוריה של בריטניה היתה 38.7 מעלות בקיימברידג' בשנת 2019.

רשויות מזג האוויר בבריטניה פרסמו את אזהרת מזג האוויר הגבוהה ביותר והכריזו על "מצב חירום לאומי", וכן המליצו לתושבים להישאר במקומות מוצלים וממוזגים.

הרשויות גם פרסמו אזהרה ולפיה שיא החום צפוי ביום שלישי אחר הצהריים, אז עלולות הטמפרטורות להגיע עד 43 מעלות. ההקלה צפויה רק במהלך יום רביעי, אז אמורות הטמפרטורות לצנוח מעט.

חלק מבתי הספר בבריטניה נותרו סגורים, וחברת הרכבות הבריטית הודיעה כי תבטל חלק מהקווים שלה בימים שני ושלישי מחשש לפגיעה במסילות הרכבת עקב החום.

גם חברות המים הזהירו מפני ירידה בלחץ המים עקב הביקוש הגדול בימים האחרונים, אך עודדו את התושבים לשתות מים ככל האפשר.

ד"ר תומאס ווייט, סגן קצין הרפואה הראשי של אנגליה, הזהיר את התושבים מפני "תשישות חום" וכן מכת חום, שעלולה לגרום לנזק בריאותי שעלול להוביל אף למוות. בשבועות האחרונים נרשמה עלייה של 525 אחוזים בפניה לבתי חולים בבריטניה עקב מכת חום.

חלק מחדרי הניתוח בבריטניה נסגרו וניתוחים לא דחופים נדחו לאחר שחדרי הניתוח "היו חמים מדי לפעילות" על פי הודעות בתי החולים. גם במדינות אחרות ביבשת ממשיך גל החום חסר התקדים לגרום לנפגעים בנפש ולשריפות ענק.

הרשויות במערב צרפת מזהירות מפני "אפוקליפסת חום" ב-15 אזורים ברחבי המדינה, כאשר מעל אלף קורבנות כבר נרשמו כתוצאה מגל החום הקיצוני. עשרות אלפי בני אדם פונו מבתיהם בספרד, פורטוגל וצרפת, עקב שריפות ענק. בפורטוגל נרשמו 47 מעלות במקומות שונים, שיא של כל הזמנים.