עורך 'ישראל היום' לשעבר בועז ביסמוט מתארח באולפן ערוץ 7 לניתוח המהלכים בימין לפני הבחירות, וכבר בפתח הדברים הוא מסרב לנדב מידע על תכניותיו שלו אם להתמודד על מקום ברשימת הליכוד לכנסת או לא.

בהתייחס לשאלת הצורך, כן או לא, של מפלגה ימנית נוספת מימין לליכוד מזכיר ביסמוט את עמדת פרופ' אשר כהן לפיה ללא מפלגה שכזו גוש הימין לא יגיע ל-61 מנדטים. לזאת הוא מעיר כי מספר גדול של תומכי ליכוד לא הגיעו כלל לקלפיות ומספרם יתכן ונאמד בכשלוש מאות אלף איש. במידה וקבוצה זו תגיע לקלפיות הסיכוי גדול, לטעמו של ביסמוט, לעבור את 61 המנדטים.

בדבריו ביסמוט פונה לבוחרים מתוך שכנוע שבידיו טמונה האפשרות לחולל את השינוי, כלומר בעצם ההגעה לקלפיות.

על ההיגיון שבממשלה הכוללת בתוכה גם גורמי שמאל כממשלה שתתקבל יותר בעולם כמייצגת את כלל רבדי העם בישראל, אומר ביסמוט כי כאדם הוא תומך מאוד באחדות. "אני חושב שאיחודים היא דבר טוב וצריך לכבד את המיעוטים ואת הרוב ושאין לימין מונופול על הביטחון כמו שלשמאל אין מונופול על השלום. מצד שני לימין יש רוב מוחלט ובונים כאן חברה לעתיד ונושא הזהות של המדינה גם הוא על הפרק. כשמצביעים ימין זה לא רק עניין של מדינה פלשתינית כן או לא אלא גם איך ייראה החינוך. אין לי בעיה שהשמאל יהיו שותפים אבל השאלה אם אני משפיע או מכריע. בשנה האחרונה ראינו שהשמאל והאחים המוסלמים לא השפיעו אלא הכריעו. את זה אני לא מוכן לקבל".

"אחת הסיבות שכעסתי על מעשה בנט היה שטענתי שהוא מכשיר את לפיד. אני מפריד בין לפיד האדם שאיתו אין לי שום בעיה, לבין לפיד עם השקפת העולם. בנט עצמו אמר שהוא לעולם לא יסכים לכך", אומר ביסמוט המתייחס למשמעות לפיד מול ביידן בביקור בישראל וקובע כי אמירותיו של ביידן על איראן וההבנה שהסוגיה הפלשתינית לא תבוא לפתרון בתקופה הקרובה היו המשך להישגי ממשלת נתניהו. "מי שנשא בבר אילן את נאום שתי המדינות אבל מאחורי הקלעים מסמס את זה היה ממשלת נתניהו. בנושא האיראני אמרו עליו שזו פראנויה אבל בסוף עשו את אותו דבר. האופציה הצבאית על השולחן וגם את זה ירשו מנתניהו".

"יש שלוש בעיות בעיניי בביקור ביידן ומדובר בכישלון מוחלט. דבר ראשון הוא איראן. צריך איום ממשי על השולחן. זה שביידן אומר שלא ניתן לאיראן להיות גרעינית, את זה קלינטון אמר ב-94' על צפון קוריאה והיא גרעינית. אמרו את זה גם נשיאים על הודו פקיסטן ויש שם גרעין. אלו מילים ואנחנו צריכים מעשים. ממשלת נתניהו לא פחדה להתעמת. כאן הכול דבש ולא מתעמתים למרות שהנושא חשוב וחחמור".

"הדבר השני הוא הנושא הפלשתיני. עם כל הכבוד, הביקור בבית החולים בלי ליווי ישראלי ובאים לתת כסף לפלשתינים בלי לדבר על העברת המשכורות למשפחות טרור, זה בונה שוב את תפיסת הקורבנות הפלשתינית. חוזרים על אותה טעות".

"ודבר שלישי", אומר ביסמוט, "הוא הסכמי אברהם. כמי שהכיר את הממשל הקודם וישבתי בחדרי חדרים אני יודע שאם טראמפ ונתניהו היו נשארים בשלטון לא היה לנו רק מעבר עם טוסים מעל סעודיה אלא הסכם שלום עם סעודיה". כעת, הוא אומר, בזירה הסעודית חזרנו אחורה לתלות של הסעודים בסוגיה הפלשתינית.

"בממשל הקודם היה ברור שהאינטרסים של ישראל חשובים יותר. גם מדינות ערב הבינו את מה שביידן והממשלה שלנו לא הבינו, שהפלשתינים הם לא רק לא מפתח לשלום אלא שההנהגה הפלשתינית היא המכשול לשלום והראיה היא שכשמוציאים אותם מהמשוואה מגיעים להישגים", אומר ביסמוט הסבור כי המדיניות הסעודית העכשווית נובעת מהמציאות הריאלי-פוליטית הנוכחית מול ממשל ביידן.

לבקשתנו מרחיב מעט בועז ביסמוט אודות נאום בר אילן והוא מספר כי שמע את הנאום וכעס שהדברים יוצאים מפיו של נתניהו. "נושא המדינה הפלשתינית הפך מטבע לסוחר. זה מה שהעולם רוצה לשמוע ואת זה צריך לתת לו, אבל יש מילים ורעשים ויש מעשים. ברעשים צריך לספק לעולם את המטבע לסוחר הזה אבל במקביל אתה ממסמס את זה. סיפור ההצהרה של נתניהו ב-2009 צריך להיבחן עם הזמן, ועם הזמן זה היה מילים בלבד ללא מעשים. הרי גם ביידן וגם לפיד אומרים שהנושא לא רלוונטי לעכשיו. את זה הם ירשו מנתניהו".

על שיח הריבונות כחלק מתכנית טראמפ חושף ביסמוט סיפור מאחורי הקלעים: "כאשר נתניהו קיבל אותנו בוושינגטון לאחר החתימה על ההסכם ושאלנו אותו אם נושא הריבונות יבוא כבר מחר בבוקר ודובר על גורדי שחקים באריאל, אבל מה שנתניהו לא ידע הוא שבתוך הממשל האמריקאי ערב קודם היו חילוקי דעות קשים. חלק מהדיפלומטים האמריקאים לא הכינו את הדבר ושמענו דברים הפוכים לגמרי. מה שנתניהו אמר לעיתונאים נאמר על ידי בכירים אמריקאים לקומץ עיתונאים ישראלים יומיים קודם, כך שנתניהו לא המציא שום דבר".

"באותו שבוע הייתי מעדיף את החלת הריבונות על פני הסכמי אברהם, כי הסכמי אברהם הם גם אינטרס של מדינות המפרץ", אומר ביסמוט המשוכנע שלהסכמי אברהם אפשר היה להגיע גם אם הריבונות הייתה מוחלת ביהודה ושומרון. "אני לא יודע מתי שוב יהיה לנו נשיא כמו טראמפ, אבל סביבו היו אנשים שלא רצו את הריבונות ועד היום אני מצטער שלא השגנו את זה אבל זה עוד יבוא".