אחד מהתפקידים החשובים של משרד התקשורת
אחד מהתפקידים החשובים של משרד התקשורתצילום: דוברות

קואליציית הארגונים הפועלים להגנה על ילדים ברשת נפגשה היום (חמישי) עם שר התקשורת יועז הנדל, לפגישה דחופה על מנת לקדם פתרונות שיגנו על קטינות וקטינים ברשת.

בסקר שערך מכון המחקר "הגל החדש" לפני כחצי שנה, נמצא כי 77% מבני הנוער שנחשפו לתכנים פורנוגרפיים ברשת נחשפו אליו לפני שהגיעו לגיל 15, כשרובם המכריע בכלל לא התכוון להגיע אל התכנים האלה אלא נתקל בהם במקרה ברשת.

לאור החמרה באירועים הקשים שעוברים בני נוער וילדים בתקופה האחרונה, וביתר שאת ברשתות החברתיות, פנתה קואליציית הארגונים לשר הנדל בדרישה להסדיר את הנושא בדחיפות, ולקדם מנגנון פנים משרדי שיקבע תו תקן לאיכות הסינון החינמי שחברות התקשורת מחויבות בו, כך שהחוק הקיים ייושם בצורה יעילה.

במהלך הפגישה אמרו נציגי הארגונים לשר הנדל כי הסינון החינמי הניתן היום ללא עלות על ידי ספקיות האינטרנט השונות לא רלוונטי, ומתבגרים מדווחים כי על אף הסינון אותו קיבלו מהספקיות הם נחשפים בקלות לתכנים אלו.

בפגישה העלו נציגי הארגונים את ההצעה לקביעת מנגנון לאיכות הסינון, שינוהל על ידי ועדה מקצועית שתקבע תו תקן ליעילות הסינון החינמי אחת לתקופה בהתאם להתקדמות והשינויים הטכנולוגיים. לפי החוק הקיים, בסמכותו של השר לקבוע את התקן לאיכות הסינון החינמי.

שר התקשורת הנדל אמר על ההצעה שהועלתה כי "היא נראית הצעה מעשית ונשמח לקדם גם אותה בזריזות במסגרת תהליכי העבודה במשרד".

"חוסר היציבות השלטונית פוגע ביכולת שלנו להוציא לפועל צעדים חשובים שיגבירו את ביטחון הילדים ברשת", הסביר הנדל. ''כאב לארבעה, החשיבות של הגנה על ילדים מפני תכנים פוגעניים וסכנות ברשת עליונה בעיניי, וזה בהחלט אחד מהתפקידים החשובים של משרד התקשורת- לוודא שחברות התקשורת מנגישות לאזרחים את אמצעי ההגנה הקיימים ותוכנות סינון התכנים."

בקואליציית הארגונים שותפים בין ארגוני נוער, נציגי הורים, ארגונים נגד פגיעות מיניות, ארגוני מוגנות ברשת וארגוני נשים. רשימה חלקית: לוקחים אחריות - משנים מציאות ברשת, הלובי למלחמה באלימות מינית, גלגל הצלה - נוער לביטחון ברשת, מועצת התלמידים והנוער הארצית, נתיבי רשת, הפורום הדיגיטלי- להגנת הילדים ברשת, הנהגת ההורים הארצית, עמותת נוער למען נוער וקבוצת סבן, לא לאלימות נגד נשים, ע.ל.י.ה עמותה לזכויות ילדים והורים, איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, ש.י.ן התנועה לשוויון ייצוג נשים, פרלמנט נשים ועוד.