כוחות צה"ל בשכם. ארכיון
כוחות צה"ל בשכם. ארכיון צילום: דובר צה"ל

בעקבות מבצע המעצרים בשכם בו נפתחה אש לעבר כוחותינו ובו חוסלו לפחות שני מחבלים, שוחחנו על התכיפות בה נתקלים כוחותינו בהשבת אש מצד המחבלים עם סא"ל במיל' ירון בוסקילה, בעבר קצין המבצעים של אוגדת איו"ש וכיום מזכ"ל 'הביטחוניסטים'.

אירועים שכאלה, אומר בוסקילה, היו בעבר נדירים והם הופכים לתדירים כיום. את קביעתו זו הוא מסביר: "אחרי חומת מגן צה"ל פעל מדי לילה ביהודה ושומרון עד שב-2007-2008 הגענו לשקט כמעט מופתי כמעט בכל רחבי יהודה ושומרון כתוצאה מפעילות צה"ל. ישראלים נכנסו לשכם וקלקיליה למסחר באין מפריע. ב-2015 בהחלטה מדינית העבירו את כל האחריות לפעילות ביטחונית ביהודה ושומרון לרש"פ ונתנו לחתול לשמור על החלב".

במציאות שכזו, הוא מסביר, אין לרש"פ מוטיבציה לעשות זאת מול חמאס ו"הם מאבדים את האחיזה שלהם בשטח והחמאס מתחזק וכמות החמושים והארגונים הולכים ומתעצמים ואנחנו מוצאים את עצמנו כשברמאדן האחרון חמושים ומפגעים רבים יצאו מצפון השומרון לביצוע פיגועים. זה קרה כתוצאה מהזנחת השטח ועכשיו כשאנחנו נכנסים פנימה כדי לבצע מעצרים אנחנו סופגים אש רבה כתוצאה מכך שהשטח חזר להיות פעיל וחמוש מאוד".

בוסקילה מדגיש בדבריו שמי שהוביל הלילה את העימות עם כוחות צה"ל וגורמי הביטחון הוא גדודי חללי אל אקצה, שאינו אלא "זרוע חצי רשמית של הרש"פ שהוקמה על ידי ערפאת ב-2001 כדי להמשיך ולהילחם בישראל למרות להסכמים שהוא חתם עליהם. הרש"פ מאפשרת לארגון להתחמש ואת הארגון הזה צה"ל פוגש הלילה בפעילות המוצלחת שלו".

החזרה של פעילות צה"ל בשטח, אומר בוסקילה, מתרחשת החל מחודש הרמאדן האחרון, כאשר "הדרג הצבאי החליט לחזור לשטח באופן יומיומי ולא להשאיר את הדברים לידי הרש"פ, ואז הוא נפגש עם מה שהתפתח שם במשך שנים רבות. ראינו את האירוע בקבר יוסף, מה שלא קרה שנים רבות. פתאום חוטפים בקבר יוסף אש ממנה נפגע מח"ט שומרון רועי צוייג, שאגב הוא שהוביל את המבצע המוצלח הלילה. זה קורה לאחר התעצמות במשך שנים. אנחנו פוגשים את מה שנבנה שם בתקופה שלא היינו שם".

לכך מוסיף בוסקילה ואומר כי לבד מהאדישות וההתעלמות הישראלית הייתה קיימת "ציפייה שמי שיעשה את העבודה עבורנו הוא הרש"פ, היא שתשליט סדר, תמנע פיגועים, תבלום מחבלים מלצאת לפיגועים, אבל זה לא קורה. אי אפשר לצפות שביטחון יהודים יהיה בידי לא יהודים. כשעשינו את זה התעלמנו ממה שקורה מתחת לעיניים שלנו והשב"כ ידע על כך וראה את זה קורה במשך השנים".

לשאלתנו אם מציאות זו של הוצאת כוחותינו מהשטח לתקופה בה התעצמו ארגוני הטרור התרחשה למעשה תחת ממשלות ימין, משיב בוסקילה בחיוב ומזכיר כי גם העימות עם הבדואים שהפך ללאומני התרחש תחת אותן ממשלות ימין כאשר ערביי ישראל והבדואים מתחמשים בעשרות אלפי כלי נשק המוברחים מהגבולות.

האם ממשלת ישראל הנוכחית היא שחוללה את השינוי בהשבת הכוחות לשטח? בוסקילה מחדד וקובע כי "הממשלה האחרונה הגיעה למציאות של אין ברירה. לא הייתה החלטה יזומה לצאת לפעילות. אנחנו כעת מגיבים ולא יוזמים. בעברי הייתי גם קצין מבצעים מיוחדים והייתי אחראי להפעלת היחידות המיוחדות. יש פעילות שאתה יוזם ולא נותן לדברים להתפתח ושיש שאתה מגיב כי עוד שניה זה מתפוצץ לך. כעת המבצעים הם מבצעי תגובה ולא מבצעי יוזמה".

"דרושה התמדה. אם עכשיו נעצרים בעקבות הישגים מבצעיים זה ימשיך להתעצם. המבצעים צריכים להיות יומיומיים ולחזור למצב שבו אין נשק ואין מוטיבציה כי הצד השני הבין שהוא ישלם על זה מחיר כואב מאוד. לכן אסור לעצור בפעילות והעיקר הוא לא לתת את האחריות על ביטחון ישראל לידיים זרות. זה לעולם לא יצליח".