הרב ד"ר יואל בן נון
הרב ד"ר יואל בן נון צילום: חזקי ברוך

מי נתן לנתניהו זכות מוסרית ופוליטית לבחוש בקביעות במפלגות הציבור הדתי-לאומי, כפי שהוא עושה בכל מערכות הבחירות האחרונות?

כעת הוא מאיים... ומנסה להכתיב את בן גביר כדומיננטי ברשימה אחת, ואולי אף במפלגה אחת, עם סמוטריץ; גם בפעם הקודמת הוא הכתיב את השותפות הזאת, וכעת הוא עושה צעד נוסף ואף מאיים – איך מעז יו"ר הליכוד לבחוש באופן חופשי במפלגות אחרות? האם הוא העז להתערב כך בש"ס? ביהדות התורה?

גם המאבק המכוער, גדוש השנאה האישית בין נתניהו לבנט, שהצליח, לצערי הרב, להפיל ממשלה בישראל – בין השאר על ידי הצבעה בכנסת נגד שליטת ישראל ביהודה ובשומרון – מקורו בהרגשה של נתניהו ש'ציונות דתית' היא חצר אחורית של הליכוד בראשותו, ולכן הוא יכול להתערב תמיד ולעשות בה כחפצו; 'רבני הציונות הדתית' לא רק שלא התנגדו בתוקף לאיומי נתניהו ולתכתיביו, אלא שהם עצמם מתנהגים כאילו הם באמת חצר אחורית של נתניהו ושליחיו.

רק פעם אחת זה לא עבד – כאשר בצלאל סמוטריץ עמד על רגליו בכל תוקף נגד קואליציה של נתניהו עם רע"מ, אפילו כאשר הרבנים כבר יישרו קו עם נתניהו! אבל אני קיוויתי להמשך ראוי של עמידה עצמאית, ונחלתי מפח נפש! סמוטריץ היה יכול לשחרר את מדינת ישראל מהתלות של הממשלה ברע"מ, וסירב שוב ושוב! הוא לא יכול לייצג אותי ולא רבים כמוני! כמעט כל התבטאות ציבורית שלו משכנעת אותי שוב למה לא אצביע לו בשום מצב.

גם הליכוד איננו בא בחשבון עבורי ועבור רבים כמוני, ולא בגלל המשפט של נתניהו (שכבר כתבתי נגדו יותר מפעם אחת), אלא בעיקר בגלל שנאת החינם הנוראה שנתניהו מייצר בעם ישראל כביכול בין 'ימין' ל'שמאל'; בגלל הכאוס של בחירות חוזרות והפלת בנט בעיקר משנאה אישית, וגם בגלל שלא באמת תמך בהתיישבות היהודית ביהודה ובשומרון, וברגעי מבחן אף נטש (למשל) את הריבונות למען 'הסכמי אברהם'.

רבים בציבור הדתי-לאומי קרובים לעמדתי זו, וכעת נבוכים –

בנט ושקד יחד עם מתן כהנא היו עבורנו כתובת מתאימה, רעיונית ופוליטית, גם במאמץ לייצב את מדינת ישראל בלי הרפתקאות מדיניות מסוכנות, וגם להחזיר את הרבנות הראשית לעם ישראל, כי ש"ס והחרדים שהשתלטו עליה לא באמת זקוקים לה ולא באמת נשמעים לה, בוודאי לא בכשרות.

אבל כעת –

נפתלי בנט הלך הביתה כדי להשתחרר מהמאבק האישי המכוער שהתנהל נגדו, כביכול בשם 'חצי העם';

מתן כהנא לא רצוי אצל איילת שקד שמנסה לחזור אל גוש נתניהו, וגם לא אצל בני גנץ, ששומר על יחס אוהד ועל תמיכה פוטנציאלית מצד החרדים;

איילת שקד, שהצליחה מאד גם כשרת משפטים וגם כשרת הפנים, מתכוונת לתמוך בנתניהו ומצהירה על כך בפירוש; אבל מי שחושב כמוה יכול להצביע ישירות לליכוד!

בני גנץ נתן לרשות הפלסטינית הרחבת שטחים ביו"ש בלי תמורה ראויה, ובלי להתחשב כראוי בהתיישבות היהודית ביהודה ובשומרון;

גדעון סער הרחיק את יועז הנדל וצבי האוזר הנאמנים בלי סיבה מתקבלת על הדעת, וגם מינה סגן בלשכת היועמ"שית, מן הקצה הרחוק ביותר של הליברליזם הרדיקלי, פצ"ר לשעבר ואיש מוכשר וחכם מאד, שיוביל את המערכת המשפטית בישראל בעשרות השנים הבאות;

בעת הזאת, לא נשאר לאנשים כמוני למי להצביע מתוך הזדהות והערכה, פרט להצבעת מחאה!

האם יקומו רבנים ואנשי ציבור ראויים ויחוללו שינוי?