פלסטינים במעבר אלנבי
פלסטינים במעבר אלנבי צילום: דוברות מתפ"ש

הממשלה אישרה היום (ראשון) את הצעת ראש הממשלה יאיר לפיד והשר לשיתוף פעולה אזורי עיסוואי פריג', להאיץ את יישומו של פרויקט "שער הירדן" - אזור התעשייה המשותף למדינת ישראל ולממלכת ירדן.

במסגרת הפרויקט - אשר עלה כרעיון עוד בשיחות הסכם השלום בשנת 1994 - הוחלט על קידום הקמת והפעלת מסוף פארק "שער הירדן", במטרה להעמיק את שיתוף הפעולה עם ממלכת ירדן.

בשנים האחרונות קידם המשרד לשיתוף פעולה אזורי, בשיתוף המועצה האזורית עמק המעיינות, את התכניות לפיתוח הפארק, ופעל להתרת חסמים ועדכון הסוגיות התכנוניות והמשפטיות, לרבות בניית הגשר המחבר בין ישראל לירדן המשמש מעבר בין הפארק בצידו הירדני למקבילו הישראלי, שבנייתו הושלמה זה מכבר.

עיקרי ההחלטה: קידום הפעלת מסוף פארק "שער הירדן" למעבר להולכי רגל אשר ישמש למעבר נוח ליזמים המתעניינים במיזם המשותף ובאזור התעשייה בצד הירדני.

על פי המתווה המפורט בהחלטה, בכפוף להסכמות תקציביות ולאישור ועדת הכלכלה של הכנסת, רשות שדות התעופה תקים ותפעיל את מסוף פארק שער הירדן. המסוף יכלול מבנה לאירוח אנשי עסקים ואורחים שיגיעו מהצד הירדני למטרות עסקיות.

בחינת הקמה מיידית של מתחם הכניסה והמבנים הנדרשים לגורמי התפעול בפארק, תוך הקצאת משאבים לפעולות משלימות. יגובש מתווה לפיתוח המיזם בצד הישראלי בטווח הבינוני והארוך אשר ייבחן לאחר יישום השלב הראשון. קידום, פיתוח והפעלת הפרויקט יעשו בתיאום ושיתוף עם ממלכת ירדן ובהסכמה הדדית על מטרות הפרויקט והיבטי ההפעלה שלו.

ראש הממשלה לפיד: "28 שנים לאחר כינון הסכם השלום עם ירדן, אנו לוקחים את יחסי השכנות הטובים בין שתי המדינות צעד נוסף קדימה. זוהי פריצת דרך שתתרום רבות לפיתוח וחיזוק האזור. פרטים אחרונים במיזם הזה נסגרו בשבוע שעבר בביקורי ברבת עמון אצל המלך עבדאללה.

מדובר ביוזמה שתביא לשתי המדינות תעסוקה, תקדם את יחסינו הכלכליים והמדיניים, תעמיק את השלום והידידות בין שתי המדינות. אני מודה לשרת התחבורה מרב מיכאלי על כך שגייסה את גורמי המקצוע לטובת התהליך.

מדובר באיזור תעשיה משותף, שיושב על הגבול. הוא יאפשר ליזמים ואנשי עסקים ישראלים וירדנים לתקשר באופן ישיר. הוא ייצור מיזמים משותפים של מסחר, טכנולוגיה ותעשיה מקומית".

השר לשיתוף פעולה אזורי פריג': "הגברת המאמצים בפרויקט 'שער הירדן', הייתה מהמשימות המרכזיות של המשרד לשיתוף פעולה אזורי בשנה האחרונה; הצלחנו להוביל התקדמות משמעותית לאחר תקופה רצופת חסמים ומכשולים.

זהו חלק מההתקדמות הגדולה שביצענו בחיזוק הקשרים עם ירדן בשנה האחרונה, תחילה במסגרת הסכם ליצוא מים בתמורה לחשמל סולארי, וכעת בהחלטה הזו שמקדמת צעד נוסף את חזון השלום האזרחי, לא רק בין המדינות, אלא בין העמים. השלום בינינו איננו שלם ללא שיתופי פעולה כלכליים ואזרחיים שמאפשרים לאזרחי המדינות ליהנות מפירותיו.

קידום הפרויקט יאפשר לחזק את שיתופי הפעולה הכלכליים עם ממלכת ירדן ולהביא לתרומה משמעותית לכלכלות שתי המדינות ולאזור כולו".

שרת התחבורה והבטיחות בדרכים מרב מיכאלי: "אני מברכת על כל פעולה לשיפור היחסים עם ממלכת ירדן. ירדן היא שותפה אסטרטגית, ובעלת חשיבות מכרעת ליציבותו של האזור כולו. אני מחויבת לפעול ככל שנדרש כדי לבסס את יחסינו עם הממלכה ולסייע לקידום המטרות המשותפות לה ולמדינת ישראל".