דוד וכטל
דוד וכטל עצמי

1. רק בקשה קטנה רגע לפני שמתחילים: אנא מכם אל תשלחו לי בסוף המאמר הודעות על כמה שהוא בחור טוב, אדם ישר, מסוּר לעם ישראל, בעל כוונות טובות לשם שמים ואחלה גבר שבעולם.

כל מה שאני עתיד לכתוב בשורות הקרובות אין בכוונתו לערער על כל האמיתות הללו, ומכל מקום יש דברים שמידות טובות, מסירות למען עם ישראל וכוונות לשם שמים, לא מועילות ולא מספיקות עבורם.

2. ארנון סגל מצטרף לפוליטיקה ומתמודד בפריימריז של מפלגת 'הציונות הדתית'.

אולי זה הייחוס המשפחתי שלו, ואולי זוהי העובדה שהוא מטאור של ממש, אבל הצטרפותו של סגל לפוליטיקה מלווה בלא מעט כותרות והבמה לה הוא זוכה לא הייתה מביישת אפילו רמטכ"ל או מפכ"ל שסיימו את תפקידם ובחרו להצטרף למערכת הפוליטית.

מה יש? תפרגן! אז באמת שכולי מלא הערכה לכל אדם שמוכן לוותר ולהתעלות מעל חייו האישיים ולהשקיע את כוחותיו ומרצו עבור הציבור, רק שהצטרפותו של סגל היא עבורנו ההזדמנות הראשונה לבחון עד כמה 'פרשת בנט' השאירה אצלנו חותם של מוסר השכל להמשך ועד כמה אחרי כל מה שעבר עלינו ועליו התבגרנו והתפקחנו.

3. אז מה היה לנו שם? שם מושך, דמות כריזמטית, ביטחון עצמי ברמות גבוהות, היכולת לנפק אמירות נחרצות בכל נושא, סיסמאות בכמויות וחיבוק תקשורתי חסר כל ביקורתיות. כל אלו ועוד מרכיבים יחד את 'תסמונת בנט', שהיא שם קוד לסוג של הפרעה נפשית הכוללת בתוכה מרכיבים של הערצה, הליכה כעדר ונהייה אחר כל מי שמדבר בביטחון ובעל יכולת התבטאות שלא תאפשר להפוך אותו ללעג בערוצי התקשורת החילוניים.

ואם תרצו את זה במעט פחות ציניות: יחס שטחי, חיצוני וקל דעת בנוגע לנושאים מאוד מאוד רציניים.

4. בעולמם השטחי של הנוהים אחר בנט, לא הייתה כמעט שום משמעות לתפיסת עולמו הקונסרבטיבית/ רפורמית ולאמירותיו היוצאות דופן ביחסי דת ומדינה ורעיונות ה'ריגרס' (מה שהעולם קורא: 'פרוגרס'). הכול היה בטל וחסר חשיבות אל מול הידיעה שבעברו הוא היה גם מטכ"ליסט, גם הייטיקיסט וכל זה כשעל ראשו מתנוססת לה הכיפה הסרוגה.

בעולמם השטחי של הנוהים העכשוויים אחרי שמות ודמויות מגניבות ומושכות, טעות לעולם חוזרת, ואמירותיו המזלזלות של סגל על קדושת הכותל המערבי, הזעזוע שאוחז בו ביחס למאבק עם התנועות הרפורמיות ויחסו המתנשא כלפי הראשון לציון, הרב יצחק יוסף שליט"א, פשוט לא שוות שום יחס ביקורתי ואפילו לא מעוררות חשד קל על השקפתו וכוונותיו של האיש.

באתרי החדשות ועלוני השבת של המגזר דממה ואף לא צפצוף זרזיר של מחאה; וגם מצד המפלגה, חבריה ויחצ"ניה, לא נופקה אף לא מילה אחת של תמיהה.

5. אתנחתא קצרה לדמיון מודרך: כיצד היה מגיב יו"ר מפלגת 'מרצ' אילו בפריימריז של מפלגתו אחד המתמודדים היה מודיע על כוונתו לקדם בניית יישובים חדשים ביהודה ושומרון? מה לדעתכם הייתה תגובתם של ערוצי התקשורת המזוהים עם 'מרצ' (כלומר, רוב ערוצי התקשורת בארץ...)?

רגע, הלכנו רחוק מידי. עזבו את 'מרצ', בואו נחזור שוב לגזרה שלנו: כיצד היינו מגיבים אנחנו, אנשי הציבור הדתי לאומי, לוּ בפריימריז של מפלגתנו אחד המתמודדים היה מודיע על כוונתו לתמוך ברעיון פתרון שתי המדינות ולקדם פינוי מוסכם של יישובים ביהודה ושומרון? כיצד לדעתכם היו מגיבים אתרי ועלוני המגזר?

מניח שהבנתם את הקטע. עומד לו אדם ומצהיר בגלוי שהוא בז לחלק נכבד מערכי הציונות הדתית -כבודה של הרבנות הראשית, המאבק בחדירה של ארגוני הרפורמים לפרהסיה הציבורית במדינת ישראל, קידום ועידוד עליה להר הבית בניגוד לדעת רוב רבני ישראל ועוד (תאמינו לי שזה רק קצה המזלג), אדם המעיד על עצמו שלא את כל דברי חז"ל והפוסקים הוא מקבל – וכולם, מאתרי התקשורת המגזריים ועד לאנשי המפלגה, נותנים במה ומברכים.

6. עכשיו, שלא תבינו לא נכון – לא התמודדותו של ארנון סגל היא שמטרידה אותי, שכן המומחים אומרים שסיכוייו קלושים גם ככה כיוון שהפריימריז יוכרעו על קולות המתפקדים שפקד יו"ר המפלגה, ולו אין שום כוונה להכניס דמויות עצמאיות מידי. המתודה היא שמטרידה אותי.

אחת לכמה זמן עלולה לצוץ איזו דמות מלאת ביטחון וכריזמה, בעלת מראה מושך ועבר הירואי, היורה סיסמאות למכביר, ולגרום לכולנו לנהות אחריה מבלי שום רצון או יכולת לתהות על קנקנה או לחדור קצת יותר לעומק של השקפת עולמה.

7. זה לא סוד שהשותפות המסתמנת של מפלגת 'הציונות הדתית' עם 'עוצמה יהודית' ו'נעם', עוזרת לה אלקטורלית. זה גם לא סוד שאותה שותפות 'מלבינה' עבורה כל מיני דברים ומכשירה עבורה כל מיני צפרדעים, שחלקים נכבדים מהציבור הדתי לאומי כבר לא מוכנים לבלוע (למשל: דברי היו"ר על כך שאין בכוונתו לסגור מרכולים הפתוחים בשבת בת"א, משל זו הייתה עיר באנגליה ולא העיר העברית הראשונה).

אלא שישנן דמויות שאפילו השותפות עם מפלגת 'נעם' לא תכשיר, כי לא כל דבר אפשר להלבין ולא כל צפרדע אפשר להכשיר. אדם כארנון סגל, ששוב – אינני בא לפקפק בכל מעלותיו האישיות, מרחיק ממפלגת 'הציונות הדתית' לא מעט בוחרים שיעדיפו לתת את קולם לש"ס או יהדות התורה, ולא להיות אלו שמכניסים לכנסת את ה'מתן כהנא החדש'.