השופט יצחק עמית
השופט יצחק עמיתצילום: דרור סיתהכל, דוברות לשכת עורכי הדין

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-25, השופט יצחק עמית, קיבל עתירה שהגישו מפלגות כחול לבן ותקווה חדשה נגד הליכוד והורה לשלם להן 20 אלף שקלים הוצאות וכן להוריד לאלתר מודעות בחירות שנעשו והיה נראה כאילו יצאו על ידי רשימת כחול לבן-התקווה החדשה.

מדובר במודעה שאכן פורסמה מטעם הרשימה המאוחדת שבה נראה יו"ר הליכוד בנימין נתניהו ונכתב בה 'נרכיב ממשלה בלעדיו - כחול לבן-התקווה החדשה' ובהעתק שלה שהופץ על ידי הליכוד ובה נראה ח"כ אחמד טיבי ונכתב בה 'נרכיב ממשלה איתו - כחול לבן-התקווה החדשה'.

השופט עמית מציין כי מדובר בהטעייה. "הקורא הנבון ודאי שם ליבו לכך שבתחתית שתי המודעות רשום: 'כחול לבן התקווה החדשה', כך שלפחות למראית עין, נראה שהמודעה פורסמה על ידי אותו גורם. זוהי למעשה עילת העתירה".

הוא מזכיר כי בחוק הבחירות החדש נחקק סעיף הקובע כי "לא יפרסם אדם מודעת בחירות בלי שהיא נושאת את שמו של האדם האחראי להזמנתה ואת הדרכים ליצירת קשר עימו, ולגבי מודעה מודפסת – גם את שמו של המדפיס אותה והדרכים ליצירת קשר עימו, ואם פעל האדם האחראי להזמנתה מטעם מתמודד בבחירות או גוף אחר – תישא המודעה את שם המתמודד או הגוף כאמור, את האות או הכינוי של הסיעה או את רשימת המועמדים ושמה של המפלגה שהגישה את רשימת המועמדים".

השופט עמית כותב בהחלטתו כי "לטעמי לא ניתן להפריז בחשיבות הטמונה בהקפדה על שקיפות בתעמולת בחירות. מסר שנועד להשפיע על הבוחרים – ראוי לו לגוף העומד מאחוריו שלא יחסה בינות לצללים – אלא יתייצב ויכריז על כך בגלוי. על המתמודדים בבחירות לזכות בדעת הבוחר – ולא "לגנוב" אותה בהיחבא ובדרכי עורמה".