בית המשפט העליון
בית המשפט העליון צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

פרסום ראשון: בית המשפט העליון צפוי להתחבר בשנת 2023 למערכת המקוונת "נט המשפט", ומשם לנהל את המערכת לניהול תיקים.

בתי המשפט בישראל מחוברים אל מערכת "נט המשפט" כבר למעלה מ-12 שנה. אמנם, רק בית המשפט העליון מתנהל באופן פרימיטיבי במערכת ניהול נפרדת המבוססת על תיקי נייר.

בדו"ח מבקר המדינה שפורסם בחודש מרץ 2022 הוא העיר על אי-החיבור של בית המשפט העליון למערכת המקוונת. מדובר במערכת שפותחה בתחילת שנות ה-2000 ומאפשרת לצדדים להליך להתחבר למערכת, להגיש באופן מקוון כתבי טענות ולעיין במסמכי התיק. באמצעות המערכת גם בית המשפט יכול להוציא בקלות החלטות שיפוטיות, הודעות וזימונים.

בתשובה לבקשת חופש מידע ששלח להנהלת בתי המשפט עו"ד מיכאל ליטווק יועמ"ש ארגון 'בצלמו', נאמר לו כי בית המשפט העליון מתכוון, כאמור, להצטרף לניהול התיקים באמצעות המערכת המקובלת. "תיקי בית המשפט העליון הם תיקי נייר", נכתב. "על פי לוח הזמנים המתוכנן, במהלך שנת 2023 המערכת לניהול תיקים בבית המשפט העליון צפויה לעבור למערכת נט המשפט, זאת בכפוף לאילוצים בלתי צפויים אשר עשויים לשנות את לוח הזמנים הצפוי".

יהודה פואה יו"ר בצלמו מסר: "אני מברך על כך שבית המשפט העליון החליט לצאת מתקופת האבן ולעבור מתיקי נייר למערכת ממוחשבת. המצב בו תיקי בית המשפט העליון מתנהלים בנייר ולא במערכת ממוחשבת ואינם ניתנים לצפייה עבור כלל הציבור בעוד בית המשפט העליון משמש בפועל כגוף שקובע כל דבר במדינה ובחיי האזרחים הוא מצב בלתי נסבל. ואנו שמחים לראות שגם בית המשפט מבין זאת".

"הבשורה כי במהלך 2023 יתחילו לסרוק את העתירות ולהפוך אותם לקבצים וגם תאריך זה כפוף לאילוצים לא צפויים, ממחיש עד כמה נשיאת בית המשפט העליון לא מבינה את חומרת הדבר וחשיבות המיידית בשקיפות ואנו ניאבק עד שהכל יהיה שקוף", כך פואה.