רבה של צפת, הרב שמואל אליהו, מתייחס לפרשת הסוהרות שנפגעו מינית ממחבלים ולשאלה שהגיעה לפתחו מצד אחת הנפגעות.

"שאלה אותי אחת הבנות שנפגעה האם לתבוע את הקצין שפגע בה וגרם לה להיכנס כמה פעמים לתוך התא של המחבל שידיו מטונפות בדם יהודים ועשה בה מעשים כל כך חמורים. עניתי לה שבודאי והוא צריך להיות בכלא כל החיים שלו ולשם פיצויים את כל רכושו", פותח הרב אליהו.

הוא מסביר שהסוהרת ציינה ששאלתה נובעת מכך ש"היתה אוירה בכלא שבאופן הזה ישרור שקט".

"אמרתי לה: לא רק שהקצין אשם אלא כל המערכת אשמה. מפרקליט המדינה שסגר את התיקים האלה בעבר והפקיר את בנות ישראל. זה פשע שהאדמה צריכה לרעוד ממנו", מוסיף הרב אליהו.

לדבריו, "תדע כל אם עבריה שרוצה לשלוח את הבת שלה לצבא בידי מי היא מפקידה את הכבוד של הבת שלה. אחר כך מתפלאים על ההטרדות המיניות בצבא. אם ראשי המערכת מבזים את כבוד הבנות מה יחשוב הקצין בשב"ס. אם את רוצה שהבת שלך תתרום למען עם ישראל היא צריכה לעשות את זה במערכת בריאה ולא במקום שמתייחס לבנות באופן כזה".

"אם אלפי בנות יבטלו את הגיוס שלהן כמחאה על כבוד הסוהרות שהיו חיילות בשירות חובה, זה אולי יישר את המערכת ויהיה תרומה של הבנות למען עם ישראל, למען צה"ל יותר נקי וחברה יותר נקייה", סיכם הרב אליהו.

בתוך כך ועדת משנה לענייני מודיעין של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת דנה היום (רביעי) בפרשת הסרסור בסוהרות בכלא גלבוע.

"יש פה באמת אירוע קשה שמטופל בכל הרצינות", הדגישה ראש חטיבת כוח אדם בשב"ס תמי עזרא. "מדובר באירוע שהיה לפני מספר שנים, אנו עושים היום דברים שייתכן ולא נעשו בעבר - אנחנו מתקנים".

ח"כ איתמר בן גביר זעק: "זה נשמע כאילו דיון רגיל על הטרדות מיניות, מדובר במחבלים! סרסרו בבנות שלנו! אני לא מבין".

ח"כ מואטי אמילי הביעה את התנגדותה לשירות של חיילים בסדיר במתקנים שלא שייכים לצה"ל. לדבריה, "חיילים הם לא כוח עבודה זול".

ח"כ אורית סטרוק אמרה בדיון: "האירוע הקשה של מסירת סוהרת לידיו המגואלות בדם של המחבל בכלא הוא קצה קרחון. העדויות של החיילות מראות שהמחבלים שולטים בסוהרים. הכלא - קייטנת פינוקים. כל מה שקורה שם כל יום וכל שעה - זה נורא ואיום".