חייבים הדרכה וכלים מיקצועיים
חייבים הדרכה וכלים מיקצועיים צילום: דוברות

במדרשת לינדנבאום בירושלים נערך היום (רביעי) מפגש לראשי המדרשות התורניות והמכינות בנושא עולם לימוד התורה הנשי ובריאות הנפש.

האירוע התקיים ביוזמת חה''כ עידית סילמן יו''ר ועדת הבריאות של הכנסת וורד מזומן אביעד מרכזת קואליצית הארגונים הדתיים לבריאות הנפש.

המפגש נפתח בהצגת הנושא על ידי הרב אוהד טהרללב ראש מדרשת לידנבאום וורד אביעד מזומן, והמשיך בשיחה של מוריה (שם בדוי), בת מדרשה לשעבר שסיפרה את הקשיים והמורכבות אשר היא חוותה כמתמודדת נפש, בשנה שעברה במהלך לימודיה במדרשה במרכז הארץ.

בהמשך שמעו המשתתפים הרצאה המקצועית של פרופ' ישראל שטראוס, מנהל אגף בריאת הנפש במרכז הרפואי מעייני הישועה, בנושא התמודדות הקהילה הדתית עם מתמודדי נפש ומתן כלים להכוונה והכלה קהילתית, ולאחר מכן נערך דיון פתוח עם ראשי המדרשות והמכינות בהובלת תמי סמט בדילמות ואתגרים העולים מהשטח בסוגית המענים החינוכיים לתלמידות החוות קשים רגשיים והתמודדות נפשית. את המפגש סיכם הרב יוני רוזנצוויג מחבר הספר "נפשי בשאלתי" שנתן את נקודת מבטו כרב משיב לשאלות הלכתיות בנושאי בריאות הנפש.

במפגש השתתפו אנשי חינוך וטיפול רגשי, ר''מים ור''מיות במדרשות ובמכינות, נציגי ארגוני בריאות נפש במגזר הדתי ועוד.

חה''כ סילמן: "עולם בריאות הנפש הוא נושא מרכזי שאני מובילה אותו לאורך כל השנה בוועדת הבריאות. מערכות האשפוז והטיפול שנדחקו עד היום לפאתים המוחשכים של מערכת הבריאות, מקבלים כעת במה, כשכל הזרקורים מופנים אליהם ואנחנו שם כעת ביחד עם קואליציה רחבה של ארגונים שמטרתם להעלות את המודעות ולהוביל לשינוי משמעותי של מערך בריאות הנפש בישראל, ובמקביל לאפשר תיווך ושמירה על אורח החיים והעולם הדתי בתוך המוסדות ומחוצה להם. דווקא עלינו כחברה דתית לאומית להיות אלו המובילים בהכלה ובשילוב של מתמודדי נפש במוסדות החינוך".

ורד מזומן אביעד: "ברור לכולנו שיש מורכבות ואתגר גדול בשילוב בנות המתמודדו עם קשים נפשיים. אבל אם נתייחס לקהילה הדתית כמו אל בית –אז כשמישהו חולה לא מוציאים אותו מהבית. להיפך דואגים לו ועושים הכל כדי שיבריא ויהיה חלק מאיתנו".

תמי סמט, מנהלת מכון באר אמונה מיסודה של תנועת אמונה: "הפגישה עם המדרשות למיניהן מרגשת ומרשימה. אני מודה לחברת הכנסת עידית סילמן על העלאת הנושא לסדר היום הציבורי. כולם גילו רצון ונכונות לקלוט ולהכיל את מתמודדות הנפש אך חייבים בנושא הזה הדרכה וכלים מיקצועיים. מכון באר אמונה שם לו למטרה להוביל את התחום החשוב הזה".