ראש הממשלה לפיד
ראש הממשלה לפיד Avshalom Sassoni/Flash90

מקורות מצרים המצוטטים ע"י העיתון אל-ערבי אל-ג'דיד מוסרים כי משלחת של חמאס בראשות רוחי מושתהא האחראי על הנושא המצרי בארגון הגיעה ביום שלישי השבוע לשיחות דחופות בקהיר על רקע המתיחות בין ישראל לג'יהאד האסלאמי בעקבות מעצר בסאם אל-סעדי, מנהיג הג'יהאד האסלאמי בשומרון.

על פי הדיווח, במסרים שהועברו מישראל לחמאס דרך מצרים, הודגש כי ישראל אינה מבחינה במדיניותה בין הג'יהאד האסלאמי לחמאס ורואה בחמאס האחראית על הנעשה ברצועת עזה.

לדברי המקורות המצרים, מאמצי התיווך הביאו למניעת הסלמה בין הצדדים, ובעיקר לאחר שיחה שהתנהלה בין ראש המודיעין הכללי המצרי האלוף עבאס כאמל לבין מנהיג הג'יהאד האסלאמי זיאד נח'אלה.

עוד ציינו המקורות המצרים, כי "ממשלת ישראל הנוכחית אינה רוצה להופיע בעמדת חולשה לקראת השלמת עסקת חילופי השבויים, בהתבסס על הבנת ההנהגה הנוכחית את השפעת המהלך הזה על תוצאות הבחירות הקרובות המתוכננות לנובמבר הקרוב". "צעדי הביטחון המיושמים על ידי רשויות הכיבוש בגדה מטרתם תקשורתית ומכוונים לציבור הישראלי בראש ובראשונה".

בהקשר למגעים בנוגע לעסקת החליפין, במסגרתה יוחזרו גופות חללי צה"ל ונעדרים ישראלים בתמורה לשחרור אסירים ביטחוניים, אמרו המקורות המצרים, כי בתקופה האחרונה היו מגעים בין ישראל למצרים בניסיון לגשר על עמדות הצדדים בנוגע לדרישת חמאס לשחרר אסירים השפוטים למאסר עולם.

העיתון מדווח, כי למרות רצונם של רה"מ יאיר לפיד ושר הביטחון בני גנץ לסכם עסקת חליפין לפני הבחירות, המקורות המצרים אינם סבורים שהדבר אפשרי.

על פי הבנתם, נדרשת ממשלה ישראלית חזקה היכולה לקבל החלטות בנוגע לעסקת החליפין.