זירת הפיגוע בירושלים
זירת הפיגוע בירושלים צילום: דוברות המשטרה

פרקליטות מחוז ירושלים הגישה היום (ה') לבית המשפט המחוזי בעיר כתב אישום נגד אסמאעיל נמר (45), וזאת לאחר שניסה לרצוח על רקע לאומני נוסע באוטובוס בירושלים לפני כשבועיים באמצעות דקירות מברג.

על פי כתב האישום, שהוגש באמצעות אביעד דוויק, הקורבן היהודי חבש כיפה ולבש בחולצה לבנה באופן שבו ניתן לזהות כי הוא יהודי דתי, ונסע באוטובוס מגבעת זאב לירושלים.

בשלב מסוים של הנסיעה, המחבל שלף מברג משקית שחורה, קפץ לעברו של היהודי והחל לדקור אותו מספר פעמים ולצעוק "אללה אכבר".

נהג האוטובוס בלם את האוטובוס, פתח את דלתותיו והיהודי ניסה לברוח. המחבל דחף את היהודי על מדרכה סמוכה אל מחוץ לאוטובוס, והמשיך לדקור אותו בעוד המחבל מנסה להיאבק עמו.

עובר אורח שעבר במקום זרק על המחבל אבן וגרם לו להפסיק בדקירות. עובר אורח נוסף שעצר במקום קרא למחבל לעצור מלהתקדם לעברו אך המחבל המשיך ובעקבות כך ירה במחבל. כתוצאה ממעשיו של המחבל נגרמו ליהודי דקירות ושברים בכל חלקי גופו והוא אושפז בבית החולים במצב בינוני.

כתב האישום מייחס לנאשם ביצוע עבירה של מעשה טרור של ניסיון לרצח. הפרקליטות מבקשת להורות על מעצרו של הנאשם עד לתום ההליכים המשפטיים נגדו.

זירת הפיגוע בירושלים מגן דוד אדום

משי בן עמי, צלם אתר ynet שנטרל את המחבל, סיפר בטור אישי שפורסם בעיתון 'ידיעות אחרונות' על התחושות ברגעים שלפני הניטרול.

בן עמי, שנסע ברכבו למרכז העיר, הבחין מיד שמדובר בפיגוע, יצא מהרכב וירה במחבל קליע אחד מנשקו האישי, בעת שזה התקדם לעברו. בן עמי נטרל מחבל גם לפני שש שנים, בפיגוע שהתרחש בסמוך לרכבת הקלה בירושלים.

"בשעות אחר הצהריים אספתי את בני בן השלוש ונסעתי עימו ליום כיף במרכז ירושלים. כשהגענו לצומת שבו התרחש האירוע, זיהיתי שמשהו קורה באוטובוס שהיה לפניי. הדלתות נפתחו, אנשים ברחו וראיתי דמות דוקרת מישהו", סיפר בן עמי.

בן עמי הוסיף, "החניתי את המכונית בצד, השארתי בה את הילד ושמרתי עימו על קשר עין. תוך כדי שיצאתי מהמכונית כבר הבנתי שאני במרכזו של פיגוע. ברגעים כאלה אתה מרגיש כאילו אתה שליח שבא להגן על אנשים. הבנתי שהמדינה נתנה לי את הכלים לטפל באירועים כאלה כאשר הוצאתי רישיון לאקדח".

"החניתי את המכונית בצד, השארתי בה את הילד ושמרתי עימו על קשר עין. המחבל דקר שוב ושוב, באכזריות, את האדם שמולו. צעקתי לו לעצור והוא בא אליי עם המברג כדי לפגוע בי. חששתי, אבל כשהייתה כבר סכנה ודאית לחיי יריתי בו".

"זו הפעם השנייה שאני מנטרל מחבל. אם יש למישהו ספק בביטחון האישי שלו, אולי בגלל המקום שבו הוא מתגורר, אני ממליץ לו לעבור קורס והכשרה בנשק – באופן חוקי, כמובן – כדי להגן על עצמו", הוא מסכם.