הר הבית
הר הבית צילום: מינהלת הר הבית

ישיבת הר הבית פרסמה היום (חמישי) מסמך הלכתי ובו פירוט הלכות הטבילה לפני העלייה להר הבית בתשעה באב כשהוא חל במוצאי שבת.

ראש ישיבת הר הבית הרב אלישע וולפסון כתב שעל אף שבתשעה באף אסור להתרחץ, מותר לטבול בשעת הצורך ביום תשעה באב עצמו.

"כיוון שרחיצה של מצווה מותרת בתשעה באב וביום הכיפורים", כתב, "ומכיוון שהעלייה להר הבית היא צורך מצווה - אם אדם נטמא יכול לטבול גם בתשעה באב בבוקר; במעיין, בים או במקווה שפתוח ביום זה". הוא הדגיש כי יש להקפיד שהרחיצה לפני כן תהיה מינימלית בלבד.

באופן כללי כתב הרב וולפסון: "מעיקר הדין, לאחר שאדם טבל במקווה כהלכה הוא טהור, וגם אם עברו ימים רבים, אם הוא יודע שהוא לא נטמא (על ידי יציאת שכבת זרע) - הוא יכול לעלות להר הבית". הוא כתב כי למעשה תמיד טוב ונכון לטבול סמוך לעלייה להר הבית "שמא נטמא בלי לשים לב, וגם כהכנה לקראת העלייה להר".

לקובץ ההלכות לחצו כאן

בתשובה לשאלה האם מותר לטבול בשבת לצורך העלייה כותב הרב וולפסון כי "אדם צריך להכין את עצמו מבחינת הסרת חציצות, רחיצה הכרחית לצורך הטבילה וטבילה - ביום שישי לפני כניסת שבת, ויכוון שזה יהיה בשביל העלייה להר הבית. כך יכול לעלות להר הבית ביום ראשון על סמך הטבילה ביום שישי, אם לא נטמא לאחר מכן".

הרב וולפסון מסביר מה קורה כאשר אדם טבל אך נטמא בליל שבת ומדריך: "ינקה את עצמו, יסתכל היטב שאין לו שום חציצה (כמובן ייזהר בדיני שבת) ויטבול לטהרתו - ואז יוכל לעלות להר הבית בצום".

מישיבת הר הבית נמסר: "ישיבת הר הבית שמה לה למטרה לתת מענה הלכתי לכל נושא העלייה להר הבית ודיניו השונים. נוסף על הנוכחות המתמדת של תלמידי ואברכי הישיבה יום יום, אנו מקבלים שאלות הלכתיות רבות בנוגע לעלייה להר הבית, מבררים את הסוגיות ומשיבים".