יאיר לפיד
יאיר לפיד צילום: דוברות

ראש הממשלה יאיר לפיד שוחח טלפונית היום (ה') עם ראשי הרשויות מהדרום ועדכן אותם בהתפתחויות הביטחוניות האחרונות בעוטף עזה. תושבי העוטף חיים כבר שלושה ימים בשגרה מתוחה שכוללת כבישים חסומים והנחיות להישאר בבתים.

ראש הממשלה אמר לראשי הרשויות כי הוא מבין היטב את הפגיעה בשגרת החיים, אך הדגיש כי לא יאפשר למצב הנוכחי להימשך עוד זמן רב.

לפיד הבהיר כי ישראל נערכת לכל תרחיש, ותפעל בהתקפיות נגד כל ארגון שיאיים על ביטחון אזרחי ישראל אם תידרש לכך. כמו כן, הסביר רה"מ לפיד כי בהמשך היום הוא יקיים הערכת מצב נוספת.

ראש הממשלה הנחה את מנכ"לית משרדו לסייע ככל שיידרש, הן באופן מידי לטווח הקרוב והן לטווח הרחוק.

בשיחה השתתפו מנכ"לית משרד רה"מ נעמה שולץ, מזכיר הממשלה שלום שלמה, המזכיר הצבאי אלוף אבי גיל, ראש העיר שדרות אלון דוידי, ראש מועצה אזורית אשכול גדי ירקוני, ראש מועצה אזורית חוף אשקלון איתמר רביבו, ראש מועצה אזורית שדות נגב תמיר עידן וראש מועצה אזורית שער הנגב אופיר ליבשטיין.

כוכבי בעוטף עזה
כוכבי בעוטף עזה צילום: דובר צה"ל

הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי סייר הבוקר (חמישי) באוגדת עזה וביצע הערכת מצב עם מפקד האוגדה. הוצגו לרמטכ''ל תמונת המצב המודיעינית-מבצעית לצד פעילות הכוחות הלוחמים באוגדה וכוחות השריון והתותחנים שהגיעו לגזרה.

במהלך הסיור, הנחה הרמטכ"ל על הגברת מוכנות צה"ל לתרחישי הסלמה, תגבור מאמצי ההגנה, האיסוף והמודיעין וקיים אישור תוכניות למאמצים ההתקפיים.

צה"ל העלה הבוקר את רמת הכוננות בעוטף עזה בשלב נוסף. שמי רצועת עזה התמלאו בכלי טיס לא מאוישים חמושים כדי לאתר חוליות נ"ט של הג'יהאד האסלאמי - ולפגוע בהן.

בישראל חוששים מאיומי הג'יהאד האסלאמי לירות טילי נ''ט נגד חיילי צה"ל ואזרחים כדי לנקום לאחר מעצרו של בכיר הג'יהאד האסלאמי שייח' באסם א-סעדי ביום שני בג'נין.

אלוף פיקוד דרום אסר את כניסתו של בן גביר ליישובי העוטף

ראש המועצה האזורית אשכול, גדי ירקוני, פנה במכתב לשר הביטחון בני גנץ, וביקש ממנו לטפל בדרכים חלופיות שבהן יוכלו לנסוע תושבי הדרום בעת חירום, כשהצירים נחסמים. "מאתמול, כשנחסם העורק הראשי בדרום המועצה, עשרות רבות של כלי רכב נתקעו בדרכים החלופיות והתחפרו בחולות", הוא טען. "נוצרו פקקי ענק, סכנה בטיחותית, תסכול וכעס רב. אנו סומכים על הצבא שפועל בכובד ראש לשמור על ביטחוננו מאיום נ"ט, ויכולים לתת את הזמן הדרוש לשם כך. אך תנו לנו את התנאים כדי שנוכל להתמודד עם המצב ולקיים שגרת חיים".

ירקוני אמר הבוקר לאילאיל שחר בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב: "יש איום קונקרטי של ניסיון צליפה באזרחים או חיילים. הדבר הכריח אותנו לרדת למדרון אחורי. איפה שאין ברירה חיי אדם קודמים לכל. לפעמים החוכמה היא לראות איך שולטים במצב בלי להסלים, ולפעמים התושבים שלי סובלים מזה לצערי".

יו"ר מפלגת עוצמה יהודית ח"כ איתמר בן גביר הגיע מוקדם יותר לחזק את תושבי הדרום ויישובי העוטף הנמצאים במצור זה היום השלישי מחשש לירי נ''ט ורקטות מצד מחבלי הג'יאהד האיסלאמי ברצועת עזה.

בתחילה ביקר בן גביר בשדרות, ולאחר מכן ביקש לבקר את תושבי ניר עם וארז הנצורים כבר שלושה ימים. בן גביר הגיע לצומת ניר עם, אך נחסם על ידי שוטרים שמסרו כי הוא יכול להיכנס ברגל ולא ברכב, ובן גביר הודיע כי בכוונתו להיכנס ברגל לישובים.

אלוף פיקוד הדרום אליעזר טולדנו הודיע לח"כ בן גביר כי הוא יוכל להיכנס רגלית רק בשעות החשיכה, ולמרות חסינותו הפוליטית הוא לא יוכל להיכנס כעת לישובים מחשש לחייו.

בן גביר: "באתי לפתוח את המצור. אני אוהב את החיילים והשוטרים שלנו, אבל הבעיה היא במדיניות, לא ייתכן שממשלת ישראל נכנעת לג'אהד האסלאמי. אם הם מאיימים צריך לכסח להם את הצורה, ועל כל איום מעזה צריך לירות ולהכניס את המחבלים בעזה לעוצר".

בן גביר הוסיף: "המציאות שבה תושבים יכולים להיכנס ולצאת מהישובים רק באופן רגלי ורק בשעות החשיכה היא הזויה ומהווה פשיטת רגל מוסרית וביטחונית של ממשלת ישראל".