אולף שולץ
אולף שולץצילום: רויטרס

קנצלר גרמניה אולף שולץ מגיב בטוויטר על דברי יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן לפיהם ישראל ביצעה '50 שואות'.

"אני נגעל מהתבטאויותיו המקוממות. בעיקר עבורנו הגרמנים, כל שימוש בשואה לשם השוואה הוא בלתי נסבל ובלתי מקובל", כתב שולץ בטוויטר.

נזכיר כי אבו מאזן סירב, במהלך מסיבת עיתונאים עם שולץ, להביע חרטה על טבח י"א הספורטאים באולימיפאדת מינכן בשנת 1972 שבוצע על ידי ארגון "ספטמבר השחור" המקושר למפלגת הפת"ח.

"אם אתם רוצים לנבור בעבר, קדימה - ישראל ביצעה 50 שואות נגד פלסטינים לאורך השנים", טען.

המזרחן יוני בן מנחם הזכיר כי מוחמד עודה המכונה "אבוד דאוד" ממקימי ארגון "ספטמבר השחור" חשף בספרו כי יו"ר הרש"פ אבו מאזן היה בין האנשים שמימנו את טבח הספורטאים הישראלים במינכן ב-1972.

דברי יו"ר הרשות הפלסטינית עוררו זעם רב בישראל וגם בזירה הבינלאומית.

דבורה ליפשטדט, השליחה האמריקנית למאבק באנטישמיות, גינתה את דברי אבו מאזן ואמרה: "דבריו של נשיא הרשות, אבו מאזן, כי ישראל ביצעה '50 שואות' אינם מתקבלים על הדעת. לעיוות השואה עלולות להיות השלכות מסוכנות והוא עלול לתדלק אנטישמיות".

בישראל מגיבים בזעם לדברי יו"ר הרשות הפלסטינית. ראש הממשלה החליפי נפתלי בנט הזכיר כי "כראש ממשלה לא הסכמתי לפגוש את אבו מאזן, או לקדם כל משא ומתן מדיני איתו, גם מול לחצים מבית ומחוץ. 'פרטנר' שמכחיש שואה, רודף את חיילנו בהאג ומשלם משכורות לטרוריסטים- הוא לא פרטנר".

גם השר גדעון סער גינה את הדברים ואמר, "דבריו של אבו מאזן - חרפה. הם חלק מתעמולה פלסטינית ממסדית המבוססת על עלילות דם כוזבות, עם 50 גוונים של אנטישמיות, שמטרתן דה-לגיטימציה לישראל. בחירתו של אבו מאזן לומר את דבריו המתועבים על אדמת גרמניה רק מעידה על השפל אליו בחר להגיע".

השר אביגדור ליברמן ציין כי "אבו מאזן הוא מכחיש שואה ואויב מושבע של מדינת ישראל. אבו מאזן שעשה את הדוקטורט שלו במוסקבה בנושא הכחשת השואה, שמגיש חדשות לבקרים תלונות לבית הדין הפלילי בהאג ומאשים את חיילי צה"ל בפשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות".

לדבריו, "אבו מאזן שאתמול סירב לגנות את הטבח באולימפיאדה במינכן ורצח הספורטאים לפני 50 שנה - הוא טרוריסט שעוסק בטרור מדיני ולכן הוא מסוכן יותר מכל פעילי הטרור של החמאס או הג’יהאד האיסלאמי. אני קורא לרה"מ ולשר הביטחון להפסיק לתת לו לגיטימציה, להיפגש ולהידבר איתו. אין כל סיבה להתרגש מאיומיו להפסיק את התיאום הביטחוני, כי גם אבו מאזן יודע שהתיאום הביטחוני חשוב לו עצמו, לא פחות מלישראל, ואם האיש נשאר בחיים עד היום ולא חוסל ע"י ארגוני טרור מתחרים, זה אך ורק בזכות התיאום הביטחוני בין מנגנוני הביטחון הפלסטיניים למערכת הביטחון הישראלית".

בממשלה עצמה היתה גם ביקורת שכוונה כלפי שר הביטחון בני גנץ, שנפגש עם אבו מאזן מספר פעמים בשנה האחרונה.

"אבו מאזן נלחם בחיילי צה"ל בהאג, ומכחיש שואה בגרמניה. אסור לתת לו לגיטימציה ובטח שלא להזמינו לראש העין", אמרה השרה איילת שקד.

השר יועז הנדל הוסיף, "אבו מאזן היה ונותר מכחיש שואה. פגישות אישיות איתו הן מסר שלילי לאזור".

גנץ עצמו אמר כי "‏דברי אבו מאזן בזויים ושקריים, והם ניסיון לעוות ולשכתב את ההיסטוריה. ההשוואה האומללה והמופרכת בין השואה, שבוצעה על ידי הגרמנים ועוזריהם תוך ניסיון להכחיד את העם היהודי, לבין צה"ל, המגן על תקומת ישראל בארצו ועל אזרחי ישראל וריבונותה מפני טרור אכזרי היא הכחשת שואה. ‏מצופה ממי שמבקש שלום להכיר בפשעי עבר ולא לעוות את המציאות ולשכתב את ההיסטוריה".

"אנחנו נמשיך ללמוד מההיסטוריה כולל ממרכיביה המעוותים והאפלים, נחתור לשלום ונשמור על ביטחוננו וחוסננו היהודי", דברי גנץ.

אמש גינה גם ראש הממשלה יאיר לפיד את דברי אבו מאזן ואמר, "אמירתו של אבו מאזן על '50 שואות' על אדמת גרמניה היא לא רק חרפה מוסרית אלא גם עיוות נורא. 6 מיליון יהודים נספו בשואה, מיליון וחצי ילדים יהודים נספו. ההיסטוריה לא תסלח לו".

דברי לפיד ספגו ביקורת מהאופוזיציה. ח"כ יואב קיש מהליכוד כתב, "אחרי שהיה לא רלונטי ומחוץ לזירה הבינלאומית חזר אבו מאזן מכחיש השואה לחזית הבמה. שקרים השמצות ושנאת ישראל מופצים על ידו בגרמניה במסיבת עיתונאים ליד הקנסלר. התודות לבני גנץ שארח אותו לקפה בביתו בראש העין ולממשלת לפיד שמלווה לו כספים בניגוד לחוק ורואה בו שותף לחזון".

יו"ר מפלגת הציונות הדתית ח"כ בצלאל סמוטריץ' כתב ללפיד בטוויטר, "צביעות, קווים לדמותה. לכן שר הביטחון שלך ימשיך להזמין אותו אליו הביתה, אתה והוא תמשיכו להחזיר אותו לרלוונטיות בזירה הבינלאומית, לחזק אותו ולהעביר לו "הלוואות" של מאות מיליונים לתשלום משכורות למשפחות מחבלים".

גם מחוץ למערכת הפוליטית נרשמו גינויים חריפים להתבטאות. יו"ר יד ושם דני דיין אמר כי "דבריו הבזויים של אבו מאזן על '50 שואות' הם שפל מדגה מעורר סלידה. על ממשלת גרמניה להגיב כראוי לדברי הבלע שהושמעו בתוככי משרד הקנצלר".