איברהים ראיסי
איברהים ראיסיצילום: רויטרס

דובר המועצה לביטחון לאומי בבית הלבן, ג'ון קירבי, אומר בראיון לרשת CNN כי הסכם עם איראן קרוב יותר מתמיד, אך עדיין נותרו סוגיות לא פתורות.

"אנחנו בהחלט קרובים יותר היום ממה שהיינו לפני כשבועיים, הודות לכך שאיראן הייתה מוכנה לוותר על כמה נושאים מרכזיים. יש עדיין פערים שנותרו בין כל הצדדים", אמר קירבי שהדגיש כי הנשיא ג'ו ביידן "עדיין מאמין שדיפלומטיה וחזרה להסכם הגרעין הם התוצאה הטובה ביותר האפשרית".

אלא שנשיא איראן איברהים ראיסי הודיע כי הוא מציב תנאים נוספים. "עסקה שתחזיר אותנו להסכם הגרעין צריכה להבטיח הקלה משמעותית בסנקציות והסרתן וסגירה של חקירת הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית נגדנו".

ראיסי אמר כי אין לו עניין בפגישה עם הנשיא ג'ו היידן בנושא. "זה צעד חסר תועלת שנוגד את האינטרסים של העם האיראני".

המנהיג האיראני התייחס גם לפעילותה של ישראל נגד הסכם הגרעין. "הם לא מעוניינים שאיראן תשיג יכולות גרעיוניות 'למטרות שלום', אך למרות זאת איראן השיגה טכנולוגיה גרעינית ואין ביכולתו של איש לגזול את הזכות הזאת. איומי הישות הציונית לא יביאו תועלת - לא היום ולא בעתיד".

"הם צריכים להבין שיש מרחק בין ההחלטה לבין התגובה עצמה. כי אם הם ינסו לפגוע באיראן - ייתכן שלא תהיה זכר מהם. המרחק שבין ההחלטה לפעולה יהיה פרק הזמן בו לא יישאר דבר מהמשטר הציוני", סיכם נשיא איראן.