הרצוג ונשיא שוויץ
הרצוג ונשיא שוויץצילום: חיים צח, לע"מ

נשיא המדינה יצחק הרצוג נפגש עם נשיא שוויץ אינאציו קאסיס היום (שני) ונשא בתום המפגש הצהרה לתקשורת בה עסק, בין היתר, בדאגה הישראלית מהסכם הגרעין.

"המזרח התיכון עומד בצומת דרכים קריטית. בעוד הסכמי אברהם יצרו הזדמנויות נוספות להפיכת אזורנו למוקד של יציבות, שלום, ושגשוג- איראן ושלוחותיה ממשיכות להפיץ טרור ולחתור תחת הגורמים המתונים. אני קורא לכל הממשלות וכמובן לממשלת שוויץ להתנגד לתכנית הגרעין האיראנית ללא תנאי וללא סייג", קרא הרצוג.

הוא הוסיף כי "איראן חרטה על דגלה את השמדת ישראל והיא פועלת ללא לאות לערער את יציבות האזור והעולם כולו. אנו מצפים ממשפחת העמים, להבהיר את הנקודה הזאת באופן חד וברור: הקהילה הבינלאומית, והעמים שדוחפים בגאווה לשלום בינלאומי, לא יכולות לקבל קריאות ומאמצים להשמדת חברה מדינה ריבונית של האו"ם. אסור לתת להתנהלותה של איראן לעבור בשתיקה. אסור לתת לפעולותיה של איראן לעבור ללא ענישה. והכי חשוב, אסור להרשות שמדינה שכזו תהיה בעלת יכולות גרעיניות. יש לעשות הכול כדי למנוע יכולות אלה מאיראן".

לדבריו, "שוויץ, באו"ם, וכחברה נכנסת במועצת הביטחון, שישראל שמחה לתמוך במועמדותה, וכחברה במועצת המנהלים של סבא"א, נמצאת במעמד אסטרטגי. העצמאות של סבא"א, היא קריטית, יש לדבוק בה, כולל יכולתה לבחון הפרות של תהליכים גרעיניים באיראן".

"ישראל לא יכולה לקבל מצב שמדינה חברה באומות המאוחדות, קוראת להשמדתה. זהו המקרה היחיד באנושות שמדינה חברה קוראת להשמדה של מדינה אחרת, והדברים מתנהלים כאילו כלום לא קרה בעולם המוסרי והדיפלומטי, ובמקביל משא ומתן עם איראן על הסכם שאני כבר בעבר ביקרתי אותו קשות. ההכרזה היום של נשיא איראן היא מאוד ברורה, היא אומרת אנחנו בכלל לא מכבדים את העצמאות של סוכנות הגרעין הבין לאומית לחקור תיקים פתוחים, שהם תיקים משמעותיים של אורניום מועשר והם אותרו על ידי גורמי סבא"א".

"אנחנו קוראים לקהילה הבין לאומית גם מכאן משוויץ, שהיא מדינה נאמנה למשטר והחוק הבין לאומי והקהילה הבין לאומית, לעשות הכל כדי להקפיד על עצמאות סבא"א וכמובן למנוע מאיראן נשק גרעיני", סיכם הרצוג.