מפלגת הרוח הציונית השיקה הבוקר (שני) את התכנית להחזרת המשילות בערים המעורבות, בנגב ובגליל.

"מלחמת אזרחים בין ערבים לערבים ובין המגזר הערבי ליהודים זה הכיוון. הלילה נרצח העיתונאי נידאל אגבארייה באום אל פאחם. אני עומד כאן כשר תקשורת שתחת אחריותו נרצח עיתונאי - אירוע שנחשב קיצוני מאוד בעולם המתקדם וכמי שמבקש את אמון הציבור להפוך לשר ביטחון הפנים - הרצח הוא עוד סימן למציאות הביטחונית בתוך המדינה בשני העשורים האחרונים", פתח הנדל.

לדבריו, "במגזר הערבי אין ריבונות. נקודה. הנשק שיורה בעיתונאי בתוך המגזר הוא זה שיופעל נגד יהודים מחוץ למגזר. מדינת ישראל ויתרה, אני לא מתכוון לוותר על החזרת המשילות כחלק מהקמת הממשלה".

"במקום הזה, איפה שאנחנו עומדים, ממש לא מזמן, במהלך מבצע שומר חומות – ירו עלי. ירו על תושבי העיר היהודים. שרפו בית כנסת. הבעירו מכוניות. הטילו אימה על תושבי העיר. זה לא קרה רק כאן, זה קרה גם בעכו – שם נרצח יהודי בעת שבילה במלון ונפצעו עוד צעירים יהודים שהותקפו בברולטיות. זה קרה גם בירושלים, בנגב, באום אל פחם, בקו התפר, בגליל, ובכמעט בכל עיר מעורבת. זו חבית נפץ. היא עלולה להתפוצץ בכל רגע שוב. והפעם כולנו יודעים שהיא תהיה יותר חריפה וקשה", הזהיר הנדל.

לטענתו, "ב-20 השנים האחרונות התרחשו במקביל שני תהליכים הרסניים חברו לאובדן משילות: הזנחת הפשיעה והלאומנות בחברה הערבית, והחלשת המשטרה בכלל ומעמד השוטר בפרט. הפשע הערבי התחזק, והפך מבעיה מקומית לבעיה ארצית, תוך חבירת גורמי פשיעה לגורמים, לאומניים בחברה הערבית. המדינה התעלמה מהבעיה, שהלכה ותפחה עד למימדים בלתי נתפסים, עד שהתפוצץ לנו בפנים".

"המגזר הערבי בנגב, בגליל וברחבי הארץ בכאוס מוחלט. תהליך קבלת ההחלטות בעשור האחרון התעלם מהבעיה האמיתית. מי שחשב שנשק הבלתי-חוקי יורה רק בתוך המגזר הערבי ולכן זה לא עניין אותו, קיבל בתקופת "שומר החומות" צלצול השכמה מהדהד עם ירי על בתי יהודים ושריפת בתי כנסת ברמלה ובלוד. המערכת לא מתקנת את עצמה בהתנדבות. אני מודיע כאן שאפעל להקמת ועדת חקירה לאירועי שומר החומות. הכישלון הוא רוחבי והלקחים הנדרשים לא הופקו. אני מצפה מכלל חברי הכנסת לתמוך בכך, עוד בממשלה זמנית. תמיכה מלאה תאפשר הקמת ועדת חקירה כבר עכשיו", הצהיר הנדל.

הוא התייחס לשאיפה שלו בממשלה הבאה ואמר: "הנחת המוצא בפוליטיקה הישראלית היא שהתיק לביטחון פנים הוא בור עמוק ללא יציאה. תפקיד שאף שר לא יצא ממנו בשלום. אנחנו מתעקשים להיות דווקא שם ולהניע שינוי מהיסוד: ליישם רפורמות רוחביות שירפאו את המערכות ויחזירו אותן לתפקוד מלא וראוי. תחת הנהגתי, משטרת ישראל תהפוך מגוף שהמוני שוטרים מתפטרים ממנו, לגוף שמגייס שוטרים ועובד עבורם. אני מתחייב שאנחנו נציב שוטר בכל פינה. נחזיר את תחושת הבטחון של האזרחים. נדאג לשיפור אמיתי של תנאי השכר של השוטרים ונמצב את מקצוע השוטר כמתגמל ואטרקטיבי, ונחזיר את הגאווה בשירות לשוטרים ומשפחותיהם".

"נעבוד קשה לשינוי משפטי - נוודא שבתי המשפט מיישמים את עונשי המינימום לעבירות אלימות, נשק וטרור; נמנע את הפקק בבתי המשפט שמאפשר לפושעים להמנע מכליאה במשך שנים ארוכות - ונעצור את חגיגות השחרור ביציאה מבתי הכלא והמעצר. נחזור לשלוט בערים המעורבות, נמשול בשטחי הנגב, ונחדש את הביטחון של תושבי הגליל, בנחישות ובחתירה למגע", סיכם.

השרה איילת שקד הוסיפה, "התחלנו לבנות משמר לאומי אך בגלל שהממשלה נפלה זה לא הגיע לידי סיום. המשך שקד: רע"מ לא הפריעו לטיפול במשילות ובפשיעה במגזר הערבי. התוצאות טובות יותר שרע"מ הם חלק מהקואליציה".