הרב דוד סתיו
הרב דוד סתיוצילום: ערוץ 7

רב העיר שוהם, הרב דוד סתיו, פנה ליועצת המשפטית לממשלה עו"ד גלי בהרב מיארה בדרישה לפתוח בחקירה נגד ארגון 'כושרות'.

הרב סתיו מציין כי הדרישה מגיעה על רקע פרשת מלון 'דניאל' בהרצליה, שעבר להשגחתו מהשגחת הרבנות המקומית והתנהלות הארגון בנושא.

"אני נאלץ לפנות אלייך בבקשה כי תורי על פתיחה בחקירה פלילית בגין שורת עבירות שבוצעו במטרה להפריע לפעילותי כרב עיר ולשימוש בסמכויותיי", נכתב בפנייה של הרב סתיו.

הדברים נכתבו בעקבות מכתב התראה בחתימתם של עורכי דין שנשלח אל לשכת הרב סתיו בשם ארגון 'כושרות' ובו נטען כי נאסר לכאורה על פי חוק על רבנות שוהם להעניק כשרות מחוץ לתחומי הרשות המקומית.

"הייתה זו פנייה מופרכת, משום שמערך הכשרות הורכב, במועד הקובע על פי חוק איסור הונאה בכשרות, ממפקחים ומשגיחים – והוא מוסמך ליתן תעודות הכשר בהתאם להוראת השעה", כותב הרב סתיו.

לדבריו, "במקריות משונה, קיבלתי פנייה מהמחלקה המשפטית ברבנות הראשית בגדרה ונתבקשתי להשיב לטענה כי איני מוסמך ליתן תעודות הכשר מחוץ לתחומי שהם. פניית הרבנות אוחזרה בסמוך לשליחתה תוך שמנכ"ל הרבנות הראשית הבהיר לי כי מדובר היה בתקלה. הפניה לרבנות הראשית, ומכתב ההתראה לרשות המקומית, מקוממות, שקריות ומטרידות ככל שיהיו, הן פניות שעלי כעובד הציבור להתמודד עמן. ואולם לתדהמתי, עורכי הדין פנו בשם כושרות, גם למנכ"ל מלון דניאל בהרצליה והתריאו כי בכוונתם לנקוט בהליכים משפטיים לפסילת תעודת הכשרות ככל שתוצא תעודת כשרות למלון".

"פניית עמותת כושרות ועורכי דינה לאזרחים, מקבלי שירותים, בניסיון לחתור תחת סמכותי החוקית, תוך כדי איום בנקיטה בהליכים משפטיים מהווה חצייה של קו אדום", נכתב עוד בפנייה, "היא נועדה לערער את מעמדי, את סמכותי, ולפגוע בי במילוי חובותיי וסמכויותיי כרב עיר, ובאפשרות הפעלתם כדין וזאת באמצעות איומים והטלת מורא על בעלי עסקים ישרים הפועלים על פי דין".

בתוך כך, הרב דוד סתיו שלח ביום חמישי האחרון מכתב למנהלי מלון 'דניאל' בהרצליה שעבר לכשרות רבנות העיר שהם, ובו חיזק אותם מול המתקפה החריפה המתנהלת נגדם בעקבות המעבר מהכשרות המקומית.

במכתב החיזוק ששלח הרב סתיו נכתב: "בשעה טובה רבנות שוהם מתחילה להעניק כשרות למלון שאתה מנהלו. אני יכול להבטיח לך ולקהל לקוחותיך כי בעקבות שינוי זה רמת הכשרות במלון דניאל לא תרד ואף תעלה. רבנות שוהם פועלת כחוק וכדין ומפעילה פיקוח הולם והדוק על כל בית עסק שנתון לפיקוחה".

הוא הדגיש: "הכשרות תהיה שקופה, אחראית, מוקפדת הלכתית, על פי חוק ומצטיינת גם במצוות שבין אדם למקום ובין אדם לחברו תוך הקפדה על יחסים הוגנים עם צוות המלון ומנהליו".

הרב סתיו הוסיף: "אני מודע לכך שבימים האחרונים המלון עובר התקפות מרושעות ושקריות על ידי ארגונים קיקיוניים שרוממות הכשרות בגרונם. ארגונים אלו מעולם לא ביקרו את מאות בתי העסק שאין להם כשרות של רבנות מקומית ונזכרו לעשות כן רק עכשיו כלפי מלון דניאל משיקולים זרים שאין בינם לבין דאגה לכשרות או לממלכתיות דבר וחצי דבר".

"אני מבקש לחזק את ידיך ולהבטיחך שאנחנו נמשיך לתמוך בכם תוך דאגה לחיזוק הכשרות בישראל", אמר. "נוציא בעזרת השם את הכשרות מאלו שהפכו אותה קרדום לחפור בה, למען כל מי שבאמת הכשרות יקרה בעיניו".

מארגון כושרות נמסר בתגובה: "ארגון כושרות דואג במשך כ-20 שנה לכשרות הציבורית במדינת ישראל, ונותן מענה לאלפי פניות בחודש על מנת שהכשרות הציבורית תתנהל על פי החוק ועל פי הנהלים שנקבעו על ידי הרבנות הראשית".

"פנייתנו במקרה דנן לראש מחלקת הונאה בכשרות, הרב רפי יוחאי, לא שונה מהרבה פניות שנעשו על ידינו לאורך השנים. זאת כפי שמותר לעשות בכל מדינה דמוקרטית בעקבות חשש שעלה על ידינו לעבירה על נוסח החוק, לפיו רב ללא מערך מפקחים לא יכול לתת כשרות מחוץ לרשות שבה הוא ממונה, תוך הנמכת נהלי הכשרות בניגוד לחוק ונהלי הרבנות הראשית.

"הרגישות כאן גדלה, מאחר והרב סתיו מכהן הן כרב מועצת שוהם והן כבעל תפקיד בעמותת צהר שבבעלותה חברת צהר כשרות, חברה עיסקית שמעניקה שירותי פיקוח כשרות. חשוב לציין, אנחנו מכבדים את הרב סתיו כבוד רב, ואף הסכמנו להפגש עם נציגיו על מנת להציג כשלים רבים בפעילות הכשרות שתחתיו. הפעילות שלנו מול כלל נותני הכשרות לא התחילה בעקבות רפורמת הכשרות, אלא הולכת שנים אחורה, עוד הרבה לפני שנולדה רפורמת הכשרות. בנוסף, מיותר לציין שאין כאן רדיפה אישית נגד הרב דוד סתיו".

"אנו מאמינים שברגע שארגון צהר, שמאמין במנהל תקין, ייחשף לנתונים על הכשלים הרבים שנוצרו בעקבות רפורמת הכשרות, הוא לא יוכל להתעלם מכך, יניח את הפוליטיקה בצד ויצטרף אלינו לשמירה על הכשרות במדינת ישראל", נמסר מכושרות.