הסתה בספרי לימוד פלסטינים
הסתה בספרי לימוד פלסטיניםצילום: IMPACT-se

גם ברשות הפלסטינית נפתחה שנת הלימודים בשבוע שעבר, וכמדי שנה עדכנו הפלסטינים את ספרי הלימוד הנלמדים בכיתות, אך למרות ההבטחות לרפורמה - הותירו בהם את התכנים המסיתים נגד ישראל והיהודים.

בדיקת "ישראל היום" ומכון המחקר והמדיניות IMPACT-se מצאה כי רצח הספורטים הישראליים באולימיפיאדת מיכנכן מתואר באופן חיובי ולגיטימי בספרי היסטוריה לתלמידי כיתות י"א בבתי הספר של הרש"פ ואונר"א.

כך, הפרק על הטבח מספר על "ההתנגדות" הפלסטינית ל"ציונות", ופיגועי הטרור הקשים שביצע פת"ח נגד ישראל בשנות ה-70 מתוארים כ"התנגדות לאינטרסים ציוניים בחו"ל".

גם לשואה אין כל אזכור בספרי הלימוד הפלסטינים, ובפרק המתאר את מאורעות מלחמת העולם השנייה לא מצוין רצח ששת מיליון היהודים בידי המשטר הנאצי. ציר זמן המצורף לחומר הלימוד מפרט את האירועים המרכזיים - ובהם הפלישה הגרמנית לפולין, הקרב על בריטניה, הפצצת פרל הארבור והטלת פצצות הגרעין בידי ארה"ב בסיום המלחמה - אך ועידת ואנזה, פתיחת מחנה אושוויץ וכל מאורע בנושא השואה נעדר מהספרים.

ממשלת גרמניה היא המממנת המרכזית של מערכת החינוך הפלסטינית, ובכלל זה של ספרי הלימוד. תקציב משרד החינוך של הרש"פ ליישום "התוכנית האסטרטגית של מגזר החינוך לשנת 2022-2017" מגיע מברלין ושותפות לה נורבגיה, פינלנד ואירלנד.

יצוין כי בעקבות הביקורת הבינלאומית, הרש"פ כתבה מחדש יחד עם האירופאים את כל ספרי הלימוד לכיתות א'-י"ב, אך במכון IMPACT-se אומרים כי "התכנים עברו הקצנה משמעותית ביחס לשנים קודמות, עם מאות דוגמאות קיצוניות שהוכנסו באופן שיטתי ולא הופיעו בעבר - שמעודדות פגיעה באזרחים, ג'יהאד, אלימות, והסתה כנגד ישראל ויהודים, בכל הכיתות ובכל הנושאים. נוסף לכך, מהספרים החדשים השמיטו במכוון את כל הניסיונות הקודמים לשלום עם ישראל מאז הסכמי אוסלו. במקביל, התגלו מספר רב יותר של שיעורים אנטישמיים המסיתים נגד יהודים ונגד היהדות כדת, מול חומרים קודמים שהתמקדו הרבה יותר בהסתה נגד ישראל".

מהממצאים עלה עוד כי המורים ברש"פ הונחו להפחית נקודות מתלמידים שלא מצליחים "לקשר את ביצוע מעשי הטבח של הציונים להגות יהודית-דתית". יהודים נקשרים להטרדה מינית של נשים, ונוספו מוטיבים אנטישמיים קלאסיים של זרוע עם מגן דוד האוחזת בכדור הארץ.

התלמידים הפלסטינים גם לומדים שהיהדות היא דת גזענית ושיהודים שולטים בכסף, בתקשורת ובפוליטיקה ומשתמשים בהם לטובתם. יהודים מאופיינים כשקרנים ומושחתים וכ"אויבי האסלאם בכל הזמנים והמקומות", הנידונים להשמדה עקב כך. יתרה מזאת, קטע קריאה שכותרתו "לחימה ביהודים והניצחון עליהם" באחד הספרים אף מצטט בלימודי דת חדית' המופיע באמנת חמאס, המדבר בגלוי על רצח עם המצפה ליהודים באחרית הימים.

שגרירות גרמניה ברמאללה אמרה בתגובה: "המדינה אכן תומכת במגזר החינוך הפלסטיני, אך לא מממנת פיתוח או הדפסה של ספרי הלימוד. אנו נמצאים בדיאלוג מתמיד עם הצד הפלסטיני לצורך שיפורים נוספים במגזר החינוך והחומרים המשמשים אותו".