המחבל שנעצר ביפו עם הנשק
המחבל שנעצר ביפו עם הנשקצילום: דוברות המשטרה

לוחמי יס''מ עצרו אחר הצהריים (חמישי) ביפו מחבל פלסטיני תושב שכם, שוהה בלתי חוקי, לאחר שעורר את חשדם.

צוות היס''מ ממשטרת מחוז תל אביב מצאו אצל הפלסטיני תת מקלע מסוג קרלו ושני מטעני חבלה.

המחבל אמר לשוטרים שעצרו אותו "באתי לבצע פיגוע בתל אביב, במקום שיש בו הרבה אנשים". בדיקה מהירה העלתה כי המחבל נתפס בעבר עם סכין בהר הבית וריצה עונש מאסר בכלא בישראל.

המחבל הגיע במונית וירד באזור המלונות בעיר. הוא החל לצעוד רגלית לכיוון יפו ושם נעצר באזור כיכר השעון. מפכ"ל המשטרה יעקב שבתאי הגיע לזירת האירוע ואמר לכלי התקשורת: "היום נמנע פיגוע בתל אביב. מחבל הגיע מצויד ברובה עם מחסנית טעונה ועם שני מטענים מלאים במסמרים.

המחבל, בן 19 משכם, הודה שהיה בדרך לבצע פיגוע וחיפש אזור הומה קהל כדי לבצע טבח המוני. העירנות של שני שוטרי יס"מ מנעה פיגוע בסדר גודל גדול", הדגיש המפכ''ל.

בעקבות המעצר, כיכר השעון ביפו נחסמה לתנועה מכל הכיוונים, וחבלנים הגיעו לזירה כדי לטפל במטענים. את המעצר ביצע כוח שיטור שהיה בפעילות שגרתית ביפו והשוהה הבלתי חוקי עורר את חשדו.

כאמור, במשטרה מעריכים כי עירנות שוטרי היס"מ שהביאה למעצר מנעה פיגוע טרור משמעותי שתוכנן בתל אביב.

בחדשות כאן דווח כי כבר לפני חצי שנה, בחקירת כוחות הביטחון, אמר המחבל: "אם היה לי משיג אקדח או רובה הייתי עושה פיגוע. אני לא מוכן לעשות פיגוע בסכין, אלא במשהו גדול יותר. אני שונא יהודים ומוכן להרוג כל מי שאינו מוסלמי".

הערב נעצר דם אחיו של המחבל מוחמד מינאוי בצומת תפוח בידי לוחמי סיירת גבעתי בעקבות מידע שהתקבל מבשב"כ. נבדק אם סייע לאחיו בהשגת הנשק ובהגעה ליפו. למחבל אין שיוך ארגוני מובהק לאחד מארגוני הטרור ביהודה ושומרון.

חוקרי השב"כ בודקים אם חצה את קו התפר דרך פרצה בגדר ומתי עשה זאת. ייתכן ששהה מאז שחרורו מהכלא בחודש שעבר בתחומי הקו הירוק.

ראש הממשלה יאיר לפיד הגיב "מדינת ישראל תפעל ביד קשה ובלי פשרות כנגד מי שמנסה לפגוע בנו. אני מברך את כוחות הביטחון על תפיסת המחבל בתל אביב-יפו, בכך הם מנעו פיגוע משמעותי", דברי לפיד. "אנו נדרשים להמשיך לפעול בכלל הכלים על מנת להחזיר את היציבות הביטחונית לאזור", הוסיף.

מוקדם יותר היום קיים לפיד הערכת מצב ביטחונית, בקריה בתל אביב. מטרת ההתייעצות היתה בחינת כלים ופעולות מיידיות לייצוב המצב הביטחוני ביו"ש ועצירת ההתדרדרות. בדיון ניתנה סקירה מודיעינית גזרתית, נסקרו הפעילויות הביטחוניות ונדונו שורת המלצות לפעולה.

בדיון השתתפו ראש הממשלה החליפי, שר הביטחון, הרמטכ"ל, ראש השב"כ, ראש המל"ל, מנכ"ל משרד החוץ, המזכיר הצבאי של רה"מ וראש אמ"ן.

בשבועות האחרונים אירעו כמה פיגועים וניסיונות פיגועים באזור יהודה ושומרון ובקעת הירדן. בלילה האחרון התנפל המחבל היתאם האני מובארק (17) על חייל צה''ל באמצעות פטיש וסכין, וחוסל במקום על ידי החייל.

"הוא הביא לי פטיש לרקה, בנס אני חי, היה לו גם סכין בשקית. אם הייתי מתעלף מהפטיש ונדקר, אף אחד לא יודע איפה אני, הייתי בתוך הפילבוקס. איזה לחץ מטורף", סיפר החייל שנפצע בפניו באורח קל וקיבל טיפול רפואי בידי חובשים צבאיים.

המחבל תקף באמצעות פטיש את הלוחם המשרת בגדוד 890 של חטיבת הצנחנים, בעת שירד מפילבוקס באזור הכפר ביתין שבבנימין. החייל ירה לעבר המחבל וחיסל אותו. על גופתו של המחבל נמצאה סכין.

מצה"ל נמסר כי "תגובתו המהירה של החייל, שהתעשת תוך כמה שניות לאחר שהותקף בפטיש, מנעה פיגוע חמור שהיה יכול להסתיים במותו".