משה קינלי טור פז
משה קינלי טור פזצילום: ערוץ 7

ח"כ משה קינלי טור פז (יש עתיד) שעסק מאחורי הקלעים בגיבוש מתווה החינוך של חסידות בעלז טען שהשיח בין אגודת ישראל לדגל התורה אינו אידיאלוגי אלא פוליטי.

"אני יודע שיש תלמודי תורה רבים מחסידויות שמייצגות כחמישה עשר אלף איש, שהתעניינו ברצינות בקול קורא שיצא ממשרד החינוך", אמר בראיון לרדיו 'קול חי'.

"אני לא חושב שהשיח בין דגל לאגודה הוא אידאולוגי. הכל זה עניין של מיקומים ברשימה, משרות ותפקידים", הוסיף.

בדבריו התייחס לזיקה שלו לפרשה. "אמנם המקור של המשפחה שלי חסידי, אך כמובן שאין לזה קשר לנושא, ברגע שבעלז פנו אליי וביקשו את עזרתי, באתי לסייע. כמו שאני נכון לסייע לכל ציבור שחפץ. יש פה עניין כלל ישראלי".

אשר לעניין המהותי שבמתווה אמר טור פז: "במתווה החדש אין שום דבר שאין בחינוך העצמאי. להיפך, בחינוך העצמאי יש פחות אוטונומיה מהמתווה החדש. אין שום התערבות בתכנים, ופיקוח חדש. רק תוצאות בסוף השנה, החסידים צודקים פה בהחלט" טען.

"בחינוך העצמאי יש תלמודי תורה כשרים למהדרין שלומדים גם ליבה בפיקוח, אין שום היגיון שהם יגידו לבעלז מה לעשות. אני כאדם ציוני דתי חושב שחשוב מאד לשמור על לימוד תורה בטהרת הקודש. אך מותר גם לתת כלים לילדים שיביאו אותם למקום טוב בהמשך החיים במידה והוא יבחר לעבוד. זה לא לימודי ליבה מלאים".

"אני בטוח שהחינוך החרדי רק ירוויח מזה, הם יוכלו ללמוד כרצונם ללא התערבות, וגם לרכוש כלים שיעזרו להם בהמשך החיים. מי שרוצה את זה אין סיבה למנוע ממנו את זה. המדינה צריכה לממן את זה".