לקראת ראש השנה מתארח הרב דוד סתיו, יו"ר ארגון רבני צהר, לשיחה על אחדות ושסעים בתקופה בוערת זו של בחירות וגם על סיכומה של שנת השמיטה שאלו ימיה האחרונים.

"אנחנו מאמינים שהמכנה המשותף עמוק יותר מאשר כל שסע שנראה כלפי חוץ", פותח הרב ומציין כי אכן מטבע הדברים בתקופת טרום בחירות חילוקי הדעות עולים ולעיתים בחריפות, אך "מה שאנחנו צריכים לזכור הוא שחילוקי הדעות יהפכו לחילוקים בלבבות".

"אנחנו מתכנסים עוד מעט בראש השנה ונזכור שכל באי עולם יעברו לפניך כבני מרון. כולנו נתייצב בפני בורא עולם ורבותינו דורשים 'אתם ניצבים היום כולכם', כשאנחנו באים כולנו כאחד אנחנו יכולים להתייצב בפני הקב"ה. כשכל אחד בא לבדו אנחנו לא במצב טוב לא מול עצמנו ולא מול הקב"ה", אומר הרב סתיו.

על התחושה שדווקא בתוך המגזר הדתי לאומי הקרע גדול לתתי מגזרים ותתי מפלגות, אומר הרב סתיו כי אכן כאשר מדובר במגזר גדול הרי שכשם שפרצופיהם שונים דעותיהם שונות ובהתאם ההתפלגות גדלה. "חשוב לזכור שאחרי הכול אנחנו מתחתנים ובונים משפחות יחד, הולכים לבתי כנסת ביחד, חיים בהרבה מאוד ישובים ביחד. יש ויכוח אבל כמו במשפחה שבה יש דתיים יותר ופחות, אשכנזים וספרדים ואנחנו מתגוונים יותר, אבל סודנו הוא ביכולת לדעת שמשפחה גוברת על הבדלי הדעות".

מניסיונו האישי כרב המחתן זוגות מספר הרב סתיו על חתונות חילוניות לחלוטין בהן נראים קרובים של החתן והם מהמגזר החרדי ועם זאת הם מלאי אהבה ושמחה על אף הקושי והפערים. "הם יודעים לומר שאנחנו לא מסכימים אתכם ועם דעותיכם, אבל משפחה זו משפחה. זה נכון לא רק למשפחה בגרעין הקשה שלה אלא לציבור הדתי כולו ולעם ישראל כולו".

לאור ריבוי המפלגות שמגדירות את עצמן "בית לציונות הדתית", אומר הרב סתיו: "זה ציבור מאוד מבוקש. זה נכון שהתרגלנו בעבר שיש מפלגה אחת או קבוצה אחת שמרכזת את כל הציבור הדתי לאומי, וזה כבר הרבה שנים לא נכון. ברוך ה' אנחנו מבוקשים במקומות רבים".

על העיסוק בזהות יהודית סביב מערכת הבחירות הנוכחית, אומר הרב סתיו כי לא פעם שיח הזהות היהודית מתמקד בשיח החקיקה החשוב לכשעצמו, אך יש מקום לדון בשיח הפרטי של כל משפחה ומשפחה, "לצד קבוצה שהולכת ומתחזקת והופכת ליותר מסורתית ומתחזקת בזיקתה ליהדות, יש גם קבוצה גדולה שהולכת ומתרחקת. אנחנו מזהים יותר ויותר יהודים שלא יגיעו לבית הכנסת ביום השנה וביום כיפור יהיו בכרתים או רודוס ביום שאמור להיות מיועד לתפילה צום ותחנונים. זה הדבר שאמור להדיר שינה מעינינו. אנחנו צריכים לחשוב מה אנחנו יכולים וצריכים לעשות כדי שכל יהודי כשר ירגיש מחובר יותר".

לשאלה מה אכן יכול כל אחד ואחד מאיתנו לעשות כדי להוביל לשינוי, אומר הרב סתיו כי הדברים נוגעים לקשר האישי של כל אחד עם שכנו וקרובו ומתוך כך לבחון כיצד ניתן ונכון להאהיב שם שמים על הבריות, אם בהזמנה שלא הייתה לסעודת שבת, אם בדיבור לא ראוי שנכון לתקן. הדברים, אומר הרב סתיו, מצטרפים למהלך גדול.

השנה החולפת הייתה שנת שמיטה ובסיכומה זה המקום לחזק את ידיהם של החקלאים גיבורי הכוח עושי דברו ששמרו על מגבלות השמיטה על אף הקושי והמאמץ. "אני עומד מתפעל מול אותם אנשים שיכולים לעשות זאת", אומר הרב וקורא לחיזוק החקלאות בישראל בפעולות שונות לעידוד קניה מתוצרת הארץ ומחקלאים המשמרים את הארץ בידי עם ישראל.

עוד מזכיר הרב סתיו את חשיבות שמיטת הכספים שגם אם היא בימינו רק מדרבנן היא חשובה מאוד, והמבקשים לקיים את המצווה צריכים לכתוב פרוזבול כתקנת הלל. "הערך הגדול בפרוזבול היא לזכור את מי משמטים ואת מי לא משמטים. לכל אחד יש הלוואה של עני שלא יוכל להחזיר את חובותיו ואולי נכון לשקול שוב אם הוא באמת רוצה לעשות פרוזבול לאותו עני ואולי נכון שיש אנשים שראוי לא לעשות לעם פרוזבול אלא לשמט חובות".