יוסי דגן וישראל גנץ
יוסי דגן וישראל גנץצילום: עדו זאבי

אחרי הקמת מאהל המחאה מול ביתו של שר הביטחון בני גנץ, נערכים ראשי הנהגת המתיישבים להחרפת המאבק סביב הפקקים הקשים בבנימין, יהודה, גוש עציון, קרית ארבע, הר חברון שומרון והאזור כולו.

בשעות הקרובות יתלו פעילים שלטי מחאה במועצות ביו"ש נגד שר הבטחון תחת הכותרת "שר הביטחון בני גנץ חוסם את ההתיישבות".

יוזם המחאה, ראש מועצת בנימין ישראל גנץ, אומר כי הדרישות לשינויים שיביאו להקלה הוצגו לשר הביטחון אך בינתיים הוא בוחר שלא להחליט. "כמו שידעת לבוא לקראת אבו מאזן ולאשר מעבר עשרות אלפי פועלים פלסטינים, תדע להטות אוזן לעשרות אלפי אזרחי ישראל שתוקעים במצור בגלל החלטות שאתה מתעכב מלקבל. לא נוותר עד שנקבל תשובות. אני לא מצפה לקסמים. יש מספר צעדים מעשיים שיביאו להקלה ובני גנץ מכיר אותם היטב".

ראש מועצת יש"ע וגוש עציון שלמה נאמן הוסיף, "המעברים ביהודה ושומרון הפכו לבעיה אקוטית. בעיה אזרחית וביטחונית כאחד. ידיהם של ראשי המועצות כבולות והם אינם יכולים לטפל בתושבים, כי המעברים נתונים בידיו של שר הביטחון. יש לנו תכניות ויש פתרונות, אבל המערכת אטומה. אנו קוראים לשר הביטחון: הפשל שרוולים ושחרר את המחסום שתוקע את ההתיישבות. לא הגיוני שחיי היומיום של מאות אלפי אזרחים הופכים לסיוט, בשעה שהפתרון מונח לפתחו של שר הביטחון. תן אור ירוק להתיישבות ותתחיל לתעדף את מרקם חייהם של המתיישבים".

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן: "באנו לכאן ראשי הרשויות ביו"ש, כדי להפסיק את השערוריה הזו, אנחנו לא נהיה תחתית שרשרת המזון במדינה שלנו, מגיע לנו את המינימום נדרש - אנחנו דורשים ביטחון, בטיחות, כבישים מתפקדים ואנחנו דורשים שהמעברים הביטחוניים יפסיקו להיות סיוט לתושבים שלנו. מה שלא עושים הממשל האמריקאי וה - bds, עושים המעברים הביטחוניים וסיכון החיים בכבישים.

"אנחנו מכבדים מאוד את שר הביטחון, אבל אנחנו יודעים שהוא יכול לפתור את הדבר הזה, כי כל מה שמרחיק את התושבים שלנו מפתרון הסיוט והסכנה זהו תקציב ואישור משרד הביטחון. באנו לכאן, בכבוד, אבל מתוך כאב, אנחנו קוראים מכאן לשר הביטחון- פתור את הבעיה, זה באחריותך. הסר את הסיוט הזה מעל חיי תושבינו".

ראש המועצה האזורית הר חברון יוחאי דמרי הצהיר, "חייבים להתקדם ולהפוך את המחסומים לנמלים יבשתיים. ברור לכולם שההשקעה במחסומים והפיכתם לנמלים יבשתיים תביא לחיזוק הבטחון, הגברת הצמיחה הכללית ורווחה לכלל תושבי האזור וההתיישבות בפרט. לצערי אין שום תוכנית כוללת רק תוכניות עד הוק. חייבים להשקיע לפחות 2 מליארד שקלים כדי לאפשר את החיים ואיכותם".

ראש מועצת קריית ארבע חברון אליהו ליבמן מחזק את הדברים: "אנחנו לא שונים מאף אזרח במדינת ישראל, התושבים שלנו סובלים מפקקים אדירים שאפילו התחבורה הציבורית לא יכולה לפתור. יש רק אדם אחד במדינת ישראל שיכול לפתור כרגע את בעיית הפקקים ביהודה ושומרון וקוראים לו בני גנץ, אנחנו לא נרפה עד שיימצא פתרון לבעיה האקוטית הזו".

ראש מועצת קדומים, חננאל דורני: "עומסי התנועה על הצירים והפקקים המצטברים במעברים הפכו את חיי תושבי יו"ש לבלתי נסבלים. שר הביטחון דואג לחיזוק רשות הפלסטינאית ולהכנסת עוד ועוד פועלים, אך זאת על חשבון מרקם החיים שלנו - תושבי יהודה ושומרון הישראלים. המצב בלתי נסבל ואינו יכול להימשך ובידיו של שר הביטחון לתת מענה הן במעברים והן בפעולות לקידום הטיפול בתשתיות הכבישים שאינם תואמים את המציאות".