עמירם בן אוליאל
עמירם בן אוליאלצילום: Yonatan Sindel/Flash90

מנכ"ל ארגון חוננו שמואל מידד פנה במכתב לרבנים הראשיים, הרב דוד לאו והרב יצחק יוסף, בבקשה שיפעלו מול שב"ס כדי לאפשר לעמירם בן אוליאל הכלוא בבידוד מוחלט להתפלל במניין בימים הנוראים ובחגי תשרי.

מידד כותב לרבנים כי "המקרה המצער ביותר שמטופל כיום על ידי 'חוננו' הוא מאסרו של עמירם בן אוליאל, אשר מלבד הרשעתו שהתבססה על הודאה שנמסרה תחת עינויים אכזריים, ואשר כל גווני המומחים למשפט פלילי יצאו נגדו, הרי שהוא האסיר הנתון תחת תנאי הכליאה הקשים ביותר שקיימים כיום במדינת ישראל. עמירם יושב לבדו בתא קטן למשך למעלה מ-20 שעות ביממה ובשום שעה לא ניתן לו לבוא במגע עם אסיר אחר".

לאור כך, מבקש מידד את עזרתם של הרבניים הראשיים, שיפעלו מול שב"ס בכדי שבן אוליאל יקבל בחגי תשרי מניין ותפילות כהלכה: "סבורני שמעלתכם אשר לנגד עיניכם הדאגה לצרכי הדת של העם היושב בציון תהיו נכונים לסייע בכל דרך שתמצאו לנכון כדי לאפשר את המובן מאליו לעמירם. המינימום הנדרש בעת הזו – לאפשר לעמירם להתפלל בימים הנוראים כפי שמחייבת ההלכה ומסורת ישראל וכפי שמסרו את נפשם יהודים רבים במשך הדורות", חתם מידד את מכתבו.

נזכיר כי לפני כשבועיים פנה עו"ד עדי קידר מארגון חוננו המייצג את בן אוליאל לשב"ס בבקשה כי יאפשרו לו להתפלל במניין, לשמוע קריאת התורה, לקבל שופר וכן את כל צורכי הדת בחגים ובימים הנוראיים, וזאת בשל קדושתם וחשיבותם. עו"ד קידר ציין במכתבו כי צרכי וזכויות הדת של האסירים מעוגנות בחוק ובפקודות ועל כן יש לאפשר לבן אוליאל לקבלם. עד כה לא התקבלה תשובה משב"ס לפניית עו"ד קידר.

יצויין כי בן אוליאל נמצא תחת תנאי כליאה קשים ביותר בבית הסוהר 'אשל' בדרום הארץ. הוא שוהה באגף שמור, בתא לבד, ללא מפגש עם אסירים אחרים. היציאה מהתא מותרת לו כשעתיים ביום בלבד לחצר סגורה לבדו. בניגוד לכלל האסירים בשב"ס הוא אינו זכאי לשיחות טלפון למשפחתו ולעורכי דינו.

משפחתו מורשת לבקרו פעם בשבועיים לכחצי שעה מעבר למחיצת זכוכית. בנוסף נאסר עליו לצאת לבית הכנסת ולהשתתף במנייני תפילות, כמו כן, הוא מורשה להחזיק כחמישה ספרי קודש בלבד בתאו.

עו"ד משה פולסקי, ארגון חוננוערוץ 7

בתחילת החודש דחה בית המשפט העליון את הערעור שהגיש עמירם בן אוליאל, שהורשע ברצח בני משפחת דוואבשה בכפר דומא בשנת 2015. בן אוליאל ערער על הרשעתו בהצתת בית המשפחה שהוביל לגזר דין של שלושה מאסרי עולם וטען כי הודאתו נגבתה ממנה באמצעים בלתי חוקיים ולאחר שעונה בידי חוקרי השב"כ.

השופטים שדנו בערעור, יצחק עמית, יוסף אלרון ושאול שוחט, החליטו לדחות את הטענה של בן אוליאל ולקבוע שההודאה שנגבתה ממנו שלושה ימים לאחר מעצרו והשחזור של המעשה - היו חוקיים לגמרי וקבילים בבית המשפט.