ראש השנה בפתח, והרב יונה גודמן מקדיש את שיחתו השבועית אצלנו בערוץ לצורך לעמול כדי לטפח עולם רוחני יציב אצל ילדינו, למען יפתחו עצמיות.

לדבריו, הרמב"ם ניסח 13 עיקרים ביהדות, אך במובן מסוים נדמה לפעמים שילדינו המציאו עיקר 14, הוא "קדושת החבר'ה". אם "ככה עושים בחבר'ה" אזי כולם מיישרים קו.

כוונתו להשפעה העצומה שיש ללחץ חברתי ולנורמות חברתיות על חלק מילדינו, עד שהם נגררים בתחומים רבים אחרי הנורמה התרבותית, ומתקשים לדבוק בעמדותיהם.

חלקם רוצים להתלבש כמו אחרים, להחזיק טלפון 'חכם' כמו אחרים, ולבלות כמו חבריהם האחרים. הכול כי "ככה מקובל".

הרב יונה גודמן מצטט פסוק שלדעתו מהווה 'קריאת כיוון' לעמדה הנפשית שעלינו לנסות ולטפח אצל ילדינו. לדבריו, אחרי הכניסה לארץ, מכנס יהושע את העם בשכם ואומר להם: "בַּחֲרוּ לָכֶם הַיּוֹם אֶת מִי תַעֲבֹדוּן" (את ה' או את האלילים) ואז הוא ממשיך ואומר שאישית: "ְאָנֹכִי וּבֵיתִי נַעֲבֹד אֶת ה'!". כלומר, אף אם אתם תבחרו דברים רחוקים ודרכים אחרות, אני דבק בדרכי ונאמן לה'.

לדבריו, בעידן של לחץ תרבותי חזק, עלינו לחזק אצל ילדינו, דווקא לקראת השנה החדשה, את עמוד השדרה הרוחני שלהם. עלינו לדבר איתם גלויות על כך שאף אם אחרים לעיתים חשים שהם במעין שוק המוני בו הכל פתוח, ילדינו יהיו נאמנים לעצמיותם, לאור החינוך שקיבלו בביתנו.

לדעתו, למרות שהם כנראה ימשיכו להיות חברים עם מגוון סוגי אנשים, ניתן וצריך לטפח עוד יותר את עמוד השדרה הרוחני שלהם, של נאמנות ואחריות לדרך התורה, למען יצעדו לאור ה' במשך כל ימות השנה.