יאיר לפיד
יאיר לפידצילום: עמוס בן גרשום/ לע"מ

ערב ראש השנה תשפ"ג ראש הממשלה, יאיר לפיד, משרטט הסדר חברתי חדש שלדעתו החברה הישראלית זקוקה לו.

בראיון לעיתון 'ישראל היום' אמר לפיד: "בואו נדבר על החברה הישראלית, אני חושב שכולנו עושים טעות בזה שאנחנו מדברים כל הזמן על אחדות. למה טעות? אנשים אומרים לעצמם 'אתה מבקש ממני להתאחד עם דברים שאני מתקומם מולם', הימין אומר, 'שאני אתאחד עם וליד טאהא?!' השמאל אומר 'שאני אתאחד עם בן גביר?' זה שיח שמעקר את האמת. טעינו, לא צריכים לזייף שיח של אחדות, אנחנו צריכים לדבר על מכבד ולא מאחד. לכבד אנשים שחושבים אחרת ולהחליט מה אי־אפשר לכבד".

עם זאת, נראה שיש אנשים שהוא פחות מכבד, אחד מהם הוא איתמר בן גביר. "לא מכיר אותו, לא החלפתי איתו מילה בחיי. לא מאמין לו שהוא השתנה. אני חושב שזו תופעה מסוכנת. מי שעד לפני שנתיים תלה תמונה של ברוך גולדשטיין בסלון לא משתנה. השינוי היה מהיר מדי ותואם מדי את נוחותו הפוליטית. לא אשב עם בן גביר. בן גביר מבייש אותנו".

לפיד טוען שהבחירות הקרובות אינן עוסקות מספיק בנושאים מהותיים. "בראש השנה אני לא רוצה לדבר על פוליטיקה, בוא נדבר על השיח התקשורתי־פוליטי הישראלי שעושה כמיטב יכולתו להתרחק מהמהות: הבחירות הקרובות הן על השאלה לאן תיקח אותנו הממשלה הבאה. אנחנו מציגים אלטרנטיבה טובה יותר מהותית וערכית. הצד השני חושב אחרת. הבעיה היא שלא מקיימים דיון על המהות. למשל, לא שואלים למה כרגע, אני אומר בזהירות, נראה שהצלחנו למנוע חתימה של הסכם גרעין גרוע עם איראן והממשלה הקודמת לא הצליחה. למה אפשר היה בכל זאת לגמור הסכם עם המורים בלי שביתת מורים או לדאוג למתמחים. דברים רציניים מעבר לשאלה איזו כותרת נייצר בעיתון או עם מי רבת".

לשאלה לגבי טיפול הממשל ביוקר המחיה הוא עונה, "בשנה האחרונה יוקר המחיה עלה באופן אקספוננציאלי בכל העולם כמו שלא עלה במשך שנים. בגלל פוסט קורונה ואוקראינה, וזה קרה בדיוק במשמרת שלי. ישראל הושפעה לרעה יותר ממדינות אחרות, כי הגענו לתקופה הזאת עם יוקר מחיה גדול אחרי 12 שנים שלא עשו פה כלום. אם קיבלנו מדינה במצב של אחת היקרות בעולם, מי שהיה ראש הממשלה צריך לתת דין וחשבון. נתניהו צילם קמפיין על יוקר המחיה שבו הוא ממלא דלק לראשונה בחייו. הוא ירד מזה כי כולם הבינו שמי שגרם לבעיה לא יכול להיות הפתרון. אנחנו במאבק. כל פעם זו מטרה אחרת, דלק, לחם. זה מאבק פרטני. אין תשובה אחת לאיך לפתור את יוקר המחיה ומי שטוען שיש לו הוא שקרן. זה קרב בלימה אבל זה לא יקרה ביום אחד. אני ראש ממשלה חודשיים. קשה להפיל עלי את יוקר המחיה".

הוא גם מספר על האירוע המשמעותי ביותר עבורו בשנה האחרונה. "זה קרה עוד לפני שנכנסתי ללשכת ראש הממשלה. עמדתי במחנה הריכוז מאוטהאוזן וקנצלר אוסטריה אמר לי: 'אנחנו מתנצלים בפני מר לפיד שהרגנו את סבא שלו'. כל המסע הפוליטי שלי היה שווה בשביל הרגע הזה".