עמר בר לב ואיילת שקד
עמר בר לב ואיילת שקדצילום: הלל מאיר/TPS. ערוץ 7

השר לביטחון פנים עמר בר לב מגיב לבקשת שרת הפנים איילת שקד לגרש את קרובי משפחתו של המחבל שביצע את פיגוע הדריסה בטיילת ארמון הנציב בירושלים שבו נרצחו ארבעה חיילי צה"ל וזאת לאחר שהורתה לשלול לאלתר את מעמדם לאחר אישור בית הדין לעררים.

ראשית כתב בר לב כי לאחר שבחן את הפנייה, "על גורמי רשות האוכלוסין וההגירה הכפופים אליך ליידע תחילה את הנדונים בדבר חובתם לעזוב את המדינה, בהתאם להחלטה כאמור, בתוך זמן סביר בהתאם לשיקול דעתך".

לסיום כתב השר בר לב כי "ככל שהנדונים לא יצייתו לחובה זו, משטרת ישראל תפעל לצורך מימוש ההחלטה בהתאם להוראות הדין, סדרי עדיפויות וצרכים מבצעיים".

כאמור, שקד פנתה לשר לביטחון הפנים בר-לב בבקשה לגרש את קרובי משפחתו של המחבל שביצע את פיגוע הדריסה בטיילת ארמון הנציב בירושלים שבו נרצחו ארבעה חיילי צה"ל וזאת לאחר שהורתה לשלול לאלתר את מעמדם לאחר אישור בית הדין לעררים.

לשבעת בני המשפחה שמעמדם נשלל אין כל עילה חוקית לשהות בישראל וככל שהם נמצאים בשטחה כעת, הרי הם שוהים שלא כדין ויש להרחיקם בהתאם לחוק הכניסה לישראל.

לדברי שקד, "בעוד שדברים אלו תקפים לכל שוהה שלא כדין, במקרה הזה קיימת חשיבות רבה במיוחד להרחיקם באופן מידי על מנת להשיג את תכלית ההחלטה ופסק הדין- להרתיע מחבלים פוטנציאליים מביצוע מעשים דומים".

מכתבה של שקד

"בתקופה ביטחונית זו, דחיפות הפעולה מקבלת משנה תוקף, שכן מחובתנו כלפי אזרחי מדינת ישראל היא לפעול בכל הכלים העומדים לרשותנו על מנת להגן על הציבור פני הטרור הרצחני שמאיים להרים את ראשו", היא מוסיפה.

כידוע, האחריות הביצועית על הרחקת שוהים שלא כדין תושבי יהודה ושומרון מונחת על כתפי משטרת ישראל ומשמר הגבול ועל כן, השרה פנתה לשר לביטחון הפנים האמון על כוחות הביטחון על מנת שיפעלו לגרש את קרובי המשפחה של המחבל באופן מיידי.

"בצעד תקדימי שאזרחי המדינה ובראשם משפחות שכולות מחכים לו שנים רבות, אני פועלת לגירוש משפחות מחבלים. אחרי ששללתי את מעמדן, כעת אני ממשיכה לפעול ולדאוג שהן לא יהיו כאן. זו חובתי כשרת פנים בממשלת ישראל, להמשיך להילחם עבור המשפחות השכולות ועבור יקיריהן ששילמו את המחיר הכבד של הטרור. מדינת ישראל צריכה להילחם בטרור בכל האמצעים העומדים לרשותה והגיע זמן להשתמש גם בכלי זה לצורך הרתעה", אמרה שקד.

האב השכול הרצל חג'אג', מראשי פורום בוחרים בחיים, הגיב בשיחה עם ערוץ 7 לצעדה של השרה שקד. "זו החלטה מתבקשת שהייתה אמורה להתבצע מיד לאחר הפיגוע. בשנים האחרונות פעלנו כדי להביא לגירוש משפחות המחבלים שתמכו בפיגועים, אבל זה לא מספיק. יש חבילת הרתעה הכוללת צעדים רבים כדי למנוע את הפיגוע הבא".

"אם יהיה ערעור על ההחלטה לבית המשפט המחוזי נגיע לשם, נשמיע את עמדותינו ונעמוד כל כך שהשופטים יעדיפו את ביטחון אזרחי ישראל על פני המחבלים ומשפחותיהם", דברי חג'אג'.

ח"כ אורית סטרוק הגיבה: "אם שרת הפנים לא היתה מפילה שוב ושוב את החוק לביטול אזרחות ותושבות למחבלים, שהיא אמרה עליו 'זה חוק טוב, זה חוק שצריך לעבור', או מקדמת את תזכיר החוק שהבטיחה - היא לא היתה עומדת כעני בפתח עם מכתב לשר לביטחון פנים אלא יכלה לגרש בעצמה כל מחבל ישראלי מיד בצאתו מהכלא".

"התמיכה העצומה בחוק, גם בקרב חברי קואליציה - התנפצה אל קיר הרע"מ. כשאי אפשר לקדם נטיעות בנגב, ואי אפשר לקדם שום חוק בועדת פנים עד שיקודם חוק החשמל - ודאי שאי אפשר לגרש מחבלים. גם לא להילחם בחמאס בעזה, אלא רק להציג 'שקט' שמאפשר לחמאס להשתקם ולהתחמש. לפנינו חטא הממשלה עם רע"מ במערומיו", דברי סטרוק.