מאות תושבי העיר פתח תקווה ובני הישיבות השתתפו אמש (שלישי) באירוע הקבלת פני רבו ושמחת בית השואבה בבית הכנסת ניגוני חיים בעיר.

הקהל הרב ובראשו רב העיר הרב מיכה הלוי קיבלו בריקודים ובשמחה גדולה את אורח הכבוד יהונתן פולארד שאף נשא דברים במהלך הערב.

פולארד סיפר כי אחרי 30 שנה בכלא האמריקני בשל פעילותו למען בטחון ישראל, הדבר שמטריד כיום את מנוחתו יותר מכל דבר אחר הוא זהותה היהודית של המדינה. הוא סיפר כיצד רעייתו אסתר ז"ל לימדה אותו על חשיבותה של הרבנות בדאגה לכך שעם ישראל יישאר בטהרתו והזהיר מפני הכוונות לעשות שימוש בחוק השבות על מנת להביא למדינת ישראל אנשים רבים שאינם יהודים על פי ההלכה.

בתוך כך, פולארד התייחס בדבריו לנרצחי הפיגועים בימים האחרונים ולסוגיית ריבונות ישראל בהר הבית. "בעוד שהסוגיה ההלכתית בעניין העליה להר הבית בזמן הזה מסורה בידי הרבנים ואני עצמי אינני עולה להר, כפי שפסק לי מורי ורבי הרב מרדכי אליהו זצ"ל", אמר, "הרי ששאלת הריבונות בהר הבית הינה פשוטה ביותר והר הבית חייב להיות בריבונות ישראלית מלאה בלבד". פולארד הדגיש כי הבאת מציאות זו תלויה בהשתדלותנו וקרא לכל אחד ואחד מהנוכחים לפעול ככל כוחו כדי שנזכה שממשלת ישראל תפעל בדרך זו.

הרב מיכה הלוי, רב העיר פתח תקווה וראש ישיבת עטרת נחמיה אמר: "יהונתן שיבדל"א, וכמוהו גם אסתר ע"ה, חי במשך 30 שנה בכלא בתודעת חיים שמחוברת עכשיו אל העתיד לבוא, שאלמלא כן, לא היה לו את הכח לשרוד את כל שנות הייסורים הקשים. מתוך כך גם המבט שלו על המציאות בה אנו חיים כיום הוא מבט זהה - שמסתכל על העתיד הראוי להיות ומבקש ליישמו כבר כעת". הרב הלוי הוסיף כי על כולנו ללמוד מהמבט הזה והסביר כי זה עניינו של חג הסוכות שבו אנו שמחים ללא שום מקום לעצב - מתוך כך שאנו חיים כבר בהווה את העתיד לבוא.

ראש העיר רמי גרינברג ציין כי בעוד שכיום קיימת גישה של התעסקות של כל אדם בפרטיותו, פולארד מייצג דרך אידיאליסטית של שימת בטחון מדינה ישראל ושלום אזרחיה לפני טובתו האישית ועל כך כולנו חייבים להכיר לו טובה וללמוד מדרכו. גרינברג ציין כי כבר עם שחרורו מהכלא החליטה עיריית פתח תקווה לקרוא כיכר בעיר להנצחת פועלו של פולארד אולם הדבר נדחה על מנת של לסכן את המאמצים להבאתו ארצה וכי בקרוב בכוונתו לקיים את חנוכת הכיכר כהוקרה ליהונתן על מסירותו למען עם ישראל וכסמל למען הדורות הבאים.

עו"ד צביקה וישנגרד, ראש האגף לתרבות יהודית בפתח תקווה שיזם את האירוע סיפר לנוכחים כי לפני כ-10 חודשים ראה כיצד עשרות אלפי ישראלים באים לנחם את פולארד על מות רעייתו ואז החליט לקיים אירוע הוקרה לכבודו בפתח תקווה.

וישנגרד סיפר למאות המשתתפים על המאמצים הרבים שנעשו על מנת לאפשר את שמחת בית השואבה יחד עם פולארד בפתח תקווה וציין, כשארוסתו של פולארד נמצאת בקהל, שהאירוע הפך גם לשמחת האירוסין של הזוג. הוא סיים את דבריו בתקווה שהדבר יהפוך למסורת לאורך שנים רבות.

בין מאות האורחים היו גם חברי הכנסת בצלאל סמוטריץ' ואוריאל בוסו, רבני הקהילות וחברי מועצת העיר.

יו"ר המועצה הדתית ראובן יוספוב ציין כי "בעוד ששאר הדוברים מכירים את פעילותו של הרב מיכה הלוי להרבצת תורה בעיר בשבתות, אני יכול להעיד כיצד יום יום הרב מכתת רגליו להפיץ תורה" והוסיף כי "עלינו לשמוח ולרקוד שיש לנו רב כזה" ואיחל "שבעז"ה עירנו תמשיך להתברך בעשייתו של הרב עוד שנים רבות".

האירוע התקיים בשיתוף פעולה של האגף לתרבות יהודית בהנהלת אורית ברוך, סגן ראש העיר איציק דיעי והמועצה הדתית פתח תקווה בניהולו של עופר אברהם.