פרופ' נחמן אש
פרופ' נחמן אשצילום: ישראל וייל, לע"מ

משרד הבריאות ערך כנס למניעת הטרדות מיניות במערכת הבריאות בהשתתפות מנהלי בתי החולים בישראל וראשי מערכת הבריאות.

הכנס נערך בבית החולים שמיר אסף הרופא שבו החל פיילוט התכנית למניעת הטרדה מינית בבתי חולים.

פרופ׳ נחמן אש, מנכ"ל משרד הבריאות אמר באירוע כי "לכנס חשיבות רבה בעצם השיח בהתמודדות שלנו עם הסוגייה. סביבת העבודה שלנו לא מספיק בטוחה בהקשר הזה וזה פוגע בייעוד המרכזי שלנו, הטיפול הרפואי. היעד שלנו צריך להיות אפס הטרדות מיניות. לא לצמצם ולהפחית. אפס הטרדות מיניות. המטרה המרכזית של הכנס הזה היא לחבר את כולנו למשימה הזו".

לדבריו, "הרבה נעשה עד כה, אנחנו צריכים לעשות קפיצת מדרגה בהקשר הזה. עדכנו את הנוהל שעוסק בהטרדות מיניות בטיפול רפואי ואנחנו בתהליך מורכב של הוצאת נוהל למניעת הטרדות מיניות בין הצוותים הרפואיים. אנחנו מקדמים תוכניות התערבות מותאמות לארגוני בריאות, איסוף מידע כדי שיהיה לנו תשתית מידע שממנו נוכל לגזור החלטות ולטפל. בנוסף חשובה העלאת מודעות לנושא, עוזרים לנו בזה התקשורת והארגונים החברתיים השונים".

שני שרביט סמנכ"לית בכירה להון אנושי ומנהל הוסיפה: "כשהתנדבתי במוקדים לסיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית התחילה לחלחל לי ההבנה שמדובר במשהו עמוק ונוכח בכל מקום, ללא הבחנה בין מעמד, מקצוע או השכלה. לאור זאת, ולאור המאפיינים היחודיים שמתקיימים במערכת הבריאות, עלינו להבנות שיטות ומנגנונים מסייעים ומונעים. על פי נתונים מסקר דיווח עצמי שערכנו במסגרת סקר השחיקה המערכתי של מערכת הבריאות בשנת 2021, 9% מהעבודים במערכת הבריאות נחשפו להטרדה מינית כלפיהם במקום העבודה. על פי הנתונים, 10% מהרופאים והרופאות, 12% מהצוות הסיעודי, 8% ממקצועות הבריאותו-6% ממנהל המשק דיווחו כי היו חשופים להטרדה מינית כלפיהם, ו10.5% יותר מפעם אחת בשנה זו. הנושא משפיע על מוגנות עובדים ועלינו לחזק את הטיפול בו".

פרופ׳ אורנה בלונדהיים מי שהקימה את metoomed ולשעבר מנהלת בי"ח העמק הציגה נתונים כי כל סטאג׳רית שניה דיווחה כי עברה הטרדה מינית. 40% מהמתמחים ומהמתמחות דיווחו כי הם הוטרדו מינית. נשים דיווחו יותר על פגיעה מינית ואולם 13% מהגברים דיווחו כי הוטרדו. כיצד נעודד תלונות? הדברים העיקריים במיגור הסוגייה על פי פרופ׳ בלונדהיים הם אמונם של הנפגעים והנפגעות, הגנה עליהם, תהליך הבדיקה צריך להעשות בצורה שתגן על הנפגע או הנפגעת ולבסוף הענשה של הפוגעים.