יוסי דגן
יוסי דגןצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

במהלך ריאיון שהתקיים היום (שני) באולפן ווינט התפתח עימות חריף בין ראש מועצת שומרון יוסי דגן לראש המוסד לשעבר דני יתום.

יתום עורר את חמתו של דגן כשאמר: "התייחסת בתחילת דבריך לכך שיש ציבור שמואשם על לא עוול בכפו. לא כל הציבור אשם, אין ספק בכלל בעניין הזה, אבל אי אפשר להתעלם מעשרות האלפים והאלפים שהשתתפו בהפגנות אלימות שבהן צרחו בהתלהבות 'רבין בוגד' ו'בדם ואש את רבין נגרש'. אי אפשר ואסור להתעלם בשום אופן מהקביעה של הרבנים, ואנחנו יודעים מי הם הרבנים האלה, הם קבעו והשפיעו. זה לא היה ציבור קטן, זה היה לצערי ציבור גדול".

בתגובה לדברים אמר דגן: "הסיבה המרכזית, ואני אומר את זה כאזרח המדינה שהכאב על רצח רבין עדיין נמצא בלבבו כמו באותו לילה נוראי, הסיבה שרוב העם מנותק מהרצח של יצחק רבין היא העובדה שמנסים למחזר ולשחזר שוב ושוב את עלילת הדם הזאת נגד רוב הציבור הישראלי במדינת ישראל שהתנגד לאוסלו. ולהדביק את הרצח השפל על ציבור שלם. החבורה הזאת עשתה את הנזק הכי גדול להנצחה של רבין וכתוצאה מכך את הנזק הכי גדול לאחדות בעם ישראל".

הוא הוסיף, "אני בתור נער מכיתה ז' התחלתי לחסום את צומת החולצים בפרדס כץ כנגד הסכם אוסלו. אני הייתי בכל הפגנה ובתור נער ברחתי מלימודים בבית הספר כי חששתי שיהרגו אנשים בגלל הסכמי אוסלו, כפי שבסופו של דבר אכן קרה, בגלל הנסיגה מארץ ישראל. הניסיון לעשות דה לגיטימציה ולהפוך אותנו לרוצחים הוא ניסיון לסתימת פיות, וזה לא יצלח. אם אני אשלח לך את הדברים שבשמאל כתובים עלינו, כשפרופ' שטרנהל קרא לעלות בטנקים על עופרה ועל בית אל, למה אתה לא אומר שהוא גם מסית?".

לאחר דברים אלו ניסה יתום להסביר את עצמו ואמר כי כל כוונתו היא רק שלא היה מדובר באנשים יחידים. "דני, הדבר היחידי שאתה עושה זה להפוך את הזיכרון של רבין ואת ההנצחה שלו לפגיעה בחלק מהעם", ענה דגן ליתום.