יעקב אשר והרב אליהו בייפוס
יעקב אשר והרב אליהו בייפוסצילום: ללא קרדיט

עיריית לוד פרסמה מכרז ראשון מסוגו בישראל, שתכליתו הקמת תחנה שכונתית לאגירת חשמל בסוללות או בטכנולוגיות דומות, ואספקת חשמל בשבת באופן מהודר ובפיקוח רבני השכונה ללא שום חשש של חילול שבת.

בכך ייחסך הצורך בהתקנת גנרטורים שאין ביכולתם לספק חשמל בהיקפים גבוהים ועלותם גבוהה מאוד.

המהלך שיועד עבור שכונת אחיסמך החרדית, מתאפשר הודות לפעילות מאומצת של ח"כ יעקב אשר במשך שש שנים, מול ראש העיר יאיר רביבו שפעל להקצות קרקע לתחנה.

ח"כ אשר פעל בנושא עוד מהיותו חבר בוועדת הכלכלה בזמן שהרפורמה במשק החשמל עלתה לשולחן הדיונים בוועדה, ועד לשורת פגישות ושיחות עם שר האנרגיה ועם רשות החשמל וצמרת חברת החשמל יחד עם ועדת הרבנים בראשות הרב אליהו בייפוס.

ח"כ אשר בירך על פרסום המכרז להתקנת חשמל כשר בשבת: "אני מודה לראש עיריית לוד ידידי יאיר רביבו שנרתם לנושא החשוב ופרץ את הדרך לחשמל כשר בשבת במדינת ישראל תוך שמירה על איכות הסביבה ורמת בטיחות גבוהה. כמו כן ליו"ר משמרת השבת הרה"ג אליהו בייפוס שליט"א ולוועדה לענייני אנרגיה בשבת שליוו את כל התהליך לאורך השנים עד להשגת התוצאה".

הבשורה יוצאת לדרך לאחר הפרטה מסוימת בייצור החשמל, כשכיום ניתן להקים תחנות פרטיות שפועלות, בין היתר, באופן שהחשמל נאגר בהן במהלך ימי השבוע ופריקתו נעשית בשבת ללא ייצור. תחנות האגירה הללו אמורות לקום בעז"ה בשכונות ובערים החרדיות, כשהמכרז בלוד הוא הסנונית הראשונה בסדרה.

תעריף החשמל לצרכן יחושב על פי תעריף רגיל של חברת החשמל שתישאר המחלקת הספקית של החשמל, וכך ציבור שומרי השבת יוכל ליהנות מחשמל כשר לכל הבית ובמחיר רגיל, זאת בשונה מהגנרטורים הקיימים שהחשמל מסופק רק לחלק מהבית ובעלויות גבוהות.

ארגון משמרת השבת בראשות הרב אליהו בייפוס החבר בעמותת הוועדה לענייני אנרגיה בשבת, בירך על היוזמה: "זהו המכרז הרשמי הראשון שיוצא לחשמל כשר, אני מקווה שבעקבות המהלך המבורך של ראה"ע לוד יצטרפו עוד ערים למיזם. תודה מיוחדת לרב יעקב אשר ולשאר עסקני הציבור שפעלו לסייע בעניין שבזכותם המיזם הזה הפך למציאות".