הרב עמיחי גורדין
הרב עמיחי גורדיןצילום: גרשון אלינסון

הקוזאק הנגזל. מחאות ראש הממשלה, יאיר לפיד, וחברי מפלגתו, כנגד הניסיון לחוקק חוק שיאפשר לציבור המעוניין בכך אירועים בהפרדה, הן כפיה חילונית. יאיר לפיד מנסה לכפות בכוח את תפיסת העולם שלו על הציבור הדתי והמסורתי, ולמנוע ממנו את הזכות להפרדה.

מישהו מתכנן להכריח זמר חילוני להופיע בהפרדה? לא. מישהו מתכנן להכריח לקיים את כל האירועים הציבוריים בהפרדה? לא. מישהו מתכנן להפריד את האוניברסיטאות? לא. כל מה שמבקשים לעשות זה לאפשר לאנשים לחיות את חייהם ללא כפייה חילונית. אם הציבור החרדי מעוניין לקיים אירועים בהפרדה זאת זכותו, ואם ראש הממשלה חושב שאורח חייהם שגוי, הוא מוזמן לנסות ולהסביר להם זאת בדרכי נועם, ולא באמצעות כפייה.

אני מכבד את פסיקת ההלכה של הציבור החרדי, גם אם רבותי סבורים אחרת. אני מכבד את אלו הסבורים שיש לקיים חתונות בהפרדה מלאה, גם אם בית המדרש שממנו באתי סבור אחרת. אם הציבור החרדי מעוניין לקיים אירועים בהפרדה ולימודים אקדמיים בהפרדה זאת זכותו ויש לאפשר זאת. כל התנהלות אחרת היא כפייה חילונית שיש להילחם בה מלחמת חורמה.

אם זה היה תלוי בראש הממשלה יאיר לפיד, ייתכן שבארץ לא היו מאפשרים רחצה בחופים נפרדים. באיזו זכות שמים את הנשים במכלאות? היו טוענים אנשי יש עתיד. נשמע הזוי? לא כל כך. תראו איזה מהומות עשו אנשי הכפייה החילונית כשרשות שמורות הטבע הקצתה לציבור הדתי כבשת רש בדמות שלושה ימים של רחצה נפרדת בשנה בסחנה ובחמת גדר.

ראש הממשלה יאיר לפיד חושש שנידרדר להיות איראן. טענה דמגוגית ופאתטית. אם יש חשש מהידרדרות, החשש הוא דווקא לצד השני, החשש שנהפך להיות צרפת. בצרפת לא רק שאין חופים נפרדים, גם בחופים המעורבים נשים אינן רשאיות ללבוש בגד שמכסה את גופן. בשם הנאורות והקידמה מונעים הצרפתים מנשים להנות מחוף הים. ככל שזה תלוי ביאיר לפיד ייתכן שהציבור הדתי יצטרך להיפרד מהרעיון לרחוץ בחוף הים.

מפלגת הציונות הדתית והמפלגות החרדיות נלחמות בכפיה חילונית מודל 2022. הן ראויות לכל תמיכה במאבקם זה.