האלוף אהרון חליוה
האלוף אהרון חליוהצילום: דובר צה"ל

ראש אגך המודיעין בצה"ל, האלוף אהרון חליוה, השתתף בכנס במכון למחקרי ביטחון לאומי והעריך כי איראן עלולה לנסות ולפגוע במשחקי המונדיאל הנערכים בימים אלה בקטאר.

"אלו ימים של מונדיאל. צריך לונר שאיראן על כל המגרש וגם גם מתחת למגרש. צריך להסתכל על ההתרחשויות המהירות ואת עוצמתן. איראן שוקלת להפריע למונדיאל בקטאר, בלונדון מתכוננים למתקפה איראנית, ארה"ב מתכוננת לטרור האיראני. עדיין, אני לא משוכנע שהעולם מבין את עוצמת הטרור שהאיראנים מביאים ברמה הגלובלית", אמר חליוה.

הוא הוסיף כי "ככל שהלחץ על איראן גובר, התגובה האיראנית לאירועים שונים אגרסיבית יותר, ועלינו לצפות לפעולות אגרסיביות יותר של איראן באזור ובעולם. רואים זאת בשיגור הכטב"מ מאדמת איראן לאותה מכלית, והניסיונות להוציא פיגועי טרור מתחילת 2022. המגמה הזאת תימשך".

לגבי תוכנית הגרעין האיראנית אמר חליוה: "אני מעריך שבנקודת הזמן הזאת פריצה לגרעין לא רק משרתת יציבות המשטר האיראני אלא מסכנת אותו. האיראנים מתקדמים בתכנית הגרעין מבלי לעורר את זעם הקהילה הבינלאומית. ישראל חוזרת שוב ושוב מסבירה איך האיראנים מתקדמים בתכנית הגרעין והעולם נוקט בצעדים לא אפקטיבים כלפי הפרויקט".

"אבל כשאיראן מפרה זכויות אדם ואזרח ומביאה להרג מאות אזרחים וילדים וכאשר איראנים מוכרת מאות כטב"מים לרוסיה וכששר החוץ האיראני משקר שהעסקאות נחתמו לפני המלחמה - רק אז העולם מרים את ראשו. אנו נמצאים ארבע וחצי שנים אחרי פרישת ארה"ב מהסכם הגרעין והעולם לא עושה כלום בקשר להפרות האיראניות".

"אני תוהה מה תעשה הקהילה הבינלאומית כאשר איראן תחל העשרה של אורניום לרמה של 90 אחוזים. אז יחלו הדיונים על מדינת סף והפריצה לנשק וברור שמדובר בשנים בודדות או חודשים עד שיהיה בידיה נשק גרעיני".

עוד ציין כי "בנקודת הזמן הזאת ואל מול הצעדים האיראנים כולם אני סבור שיש פוטנציאל לפתיחת שיח שונה לגמרי להסכם משופר ושונה.אני סבור שאפשר להתחיל לדבר עם איראן או על הפעלת כוח מולם או על הסכם במושגים אחרים לגמרי מההסכם הנוכחי שהופך לא רלוונטי".

הוא אמר כי "ישראל פועלת לבדה בלי גיבוי פורמאלי או לא פורמאלי ולוקחת החלטות שקשורות לביטחון הלאומי שלה. יש גיבוי אמריקהי, לא תמיכה ממשית או פעולה משותפת - נקרא לזה שתיקה של הסכמה".

חליוה התייחס למצב בגבול הצפון ואמר: "חיזבאללה ונסראללה הם מזמן לא שלוחים של איראן אלא חלק מרכזי בקבלת ההחלטות באיראן. זה כבר לא הדיון של מגן לבנון או העדה השיעית- חיזבאללה הוא הציר. כשנערכנו בחודשים האחרונים למערכה סביב הסכם הגבול הימי- האיראנים עסקו בהאצת העברת אמצעים לחיזבאללה. אנו צריכים להיות ערוכים למערכה של פירוק רעיון השלוחים-הכסף האיראני במאות מיליוני דולרים ממשיך לזרום לאותן קבוצות".

"אנו מזהים טביעות אצבע איראניות גם בזירה הפלסטינית בדגש על יהודה ושומרון. המחשבה היא שזה יכול להעסיק את ישראל על חשבון דברים אחרים. לונדון, גנין ושכם אחד הם בראייה האיראנית", הוסיף.