לוחמי צה"ל בחברון
לוחמי צה"ל בחברוןצילום: Wisam Hashlamoun/Flash90

אחרי הביקורת על שתיקתו, ראש הממשלה המיועד בנימין נתניהו הגיב למחאה ברשתות החברתיות נגד מג"ד צבר של חטיבת גבעתי, אשר העמיד לדין ושלח למחבוש לוחם שהתבטא פוליטית בעד איתמר בן גביר.

''צה"ל הוא צבא העם, אני קורא לכולם, מימין ומשמאל, להשאיר אותו מחוץ לכל ויכוח פוליטי", אמר נתניהו.

הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי שוחח הלילה (ד') עם מח"ט גבעתי, אל"ם אליעד מואטי, ולאחר מכן עם מג"ד צבר, סא"ל אבירן אלפסי אשר שפטו ושלחו למחבוש את הלוחם שהתבטא באמירות פוליטיות בחברון.

במסגרת השיחות הוקיע הרמטכ"ל את ההתקפות על המג"ד ועל המפקדים בגדוד וגיבה את פעולותיהם נוכח אירועי סוף השבוע.

הרמטכ"ל שיבח את הפעילות המבצעית של הגדוד, את האופן הערכי שבו הוא פועל, ואת הגישה הרצינית בה נחקרו וטופלו הארועים החריגים. הרמטכ"ל הבהיר כי תקיפת המג''ד היא דבר פסול, וכל התערבות פוליטית בהחלטות מפקדים היא דבר פסול.

"המפקדים, ורק המפקדים, קובעים את הנורמות ואת אופן הטיפול באירועים ביחידותיהם", אמר כוכבי, "לוחמים ומפקדים בגזרות הלחימה נדרשים להתמודד עם מצבים מורכבים והם ראויים להערכה. ההתמודדות הזו חפה מכל שיקול פוליטי, וגם אם נעשות טעויות הן צריכות להתברר ולהתנהל בתוך הצבא והמסגרות המתאימות".

"לא נאפשר לאף פוליטיקאי, לא מימין ולא משמאל, להתערב בהחלטות פיקודיות ולנצל את הצבא לקדם אג׳נדה פוליטית. התערבות פוליטית בצה"ל פוגעת ישירות ביכולת של הצבא לבצע את משימותיו, ובלגיטימציה שלו.

''הכפשות מפקדים על רקע פוליטי היא מדרון חלקלק שאסור לנו כחברה להדרדר בו. החיילים, המפקדים וגם בני משפחותיהם הם בעלי זכויות רבות, והם צריכים להשאר מחוץ לכל שיח פוליטי".

הרמטכ"ל הוסיף "אני מחזק את הגדוד, ויודע שהמשימות המורכבות מחייבות שיקול דעת, מקצוענות וערכים, ויש לי אמון מלא ביכולת של הגדוד לבצע אותן בהצלחה".

יו"ר עוצמה יהודית ח"כ איתמר בן גביר, פנה לשר הביטחון בני גנץ, וביקש ממנו להיפגש עם לוחם צה"ל שנשלח לעשרה ימי מחבוש בכלא הצבאי בעקבות התקרית בחברון בה תועד בין היתר אומר "בן גביר הולך לעשות סדר".

במכתבו ציין "אינני רואה פסול בהתנהלותו של החייל אל מול המציקים ואני מצר על הענישה הלא מידתית שמופנית כלפיו. ברצוני לבקר את החייל בבית הכלא הצבאי מחר ולעודד את רוחו".

גנץ יצטרך לדון בבקשה של ח"כ בן גביר שתמך במשפחת הלוחם ודרש מהרמטכ"ל ומכל הפיקוד לקיים בדק בית בנוגע לענישת החייל.

"לא יכול להיות שבאים אנרכיסטים, מקללים, יורקים, תוקפים את החיילים הגיבורים שלנו. לוחמים מגיבים, אפשר בהחלט לקחת אותם לצד ולהגיד להם 'תגובה יותר מידתית, פחות מידתית', אבל לשלוח לעשרה ימים בכלא? זה לא סביר, זה לא מידתי, זה לא נכון, זה לא ראו. התפקיד שלנו לתת גב ללוחמים שלנו, לתת גב לחיילים שלנו ואני דורש מהצבא, תחשבו פעמיים על העונש הזה. זה מסר רע מאוד", דברי בן גביר.

בתחקיר צה"ל לתקרית בחברון שפורסם הבוקר (רביעי) נטען כי היו מספר שגיאות באירוע. "הראשונה בהן היא שהלוחמים פעלו תוך שיקול דעת מוטעה והתנהגו בניגוד למצופה, באלימות פיזית ומילולית שלא לצורך. כמו כן, החלטת הלוחם לעכב את האזרח ללא אישור מפקדו מהווה שגיאה נוספת. בנוסף, נכון שיהיה כוח ייעודי המתאים להתמודדות באירועים מסוג זה כגון שוטרי משטרת ישראל או שוטרי מג"ב, דבר שלא בוצע. ההתנהגות האלימה כלפי האזרח פסולה. בנוסף, אסור ללוחם להתבטא בדרך מתלהמת ותוך הבעת עמדה פוליטית".

עוד התברר כי הלוחם שנשפט לעשרה ימי מחבוש עבר שני משפטים צבאיים. "הלוחם שהתבטא בצורה שאינה הולמת הושעה מפעילות מבצעית עד לסיום התחקיר. לאחר שהודה במעשיו, הורשע במסגרת ההליך המשמעתי ונגזרו עליו עשרה ימי מחבוש. אתמול, הגיש הלוחם ערר על תוצאות ההליך. במקביל, בעקבות פגם שנפל בהליך המשמעתי, הוחלט להורות על העמדתו לדין מחדש בפני מפקד חטיבת גבעתי, אשר הרשיע את הלוחם וגזר עליו עשרה ימי מחבוש בבסיס הכליאה הצבאי. בזמן העמדתו לדין, הודה הלוחם במעשיו, הביע חרטה, ציין כי הוא מבין את חומרת המעשים וקיבל על עצמו את האחריות לביצוע העבירה. המח"ט הסביר ללוחם כי באפשרותו להגיש בקשת המתקה, במסגרתה יישקלו כלל השיקולים, כמקובל".

"בעקבות אירוע האלימות נפתחה חקירה משותפת של המשטרה הצבאית ומשטרת ישראל. עם סיום החקירה יועברו הממצאים בעניינו של הלוחם לבחינת הפרקליטות הצבאית. הלוחם אשר תועד מכה אזרח הושעה מפעילות מבצעית עד לסיום החקירה, ובסיומה יבחן המשך הטיפול בעניינו", נמסר מטעם צה"ל.