יוסי דגן ודובר צה"ל תא"ל רן כוכב
יוסי דגן ודובר צה"ל תא"ל רן כוכבצילום: עידו זאבי, פלאש 90

ראש מועצת שומרון יוסי דגן תוקף את דובר צה"ל רן כוכב, וטוען כי הוא גורר את הרמטכ"ל אביב כוכבי להתבטאות בנושאים פוליטיים.

המתקפה של דגן באה בעקבות האיגרת שאותה פרסם הרמטכ"ל כוכבי לאחר שלוחם צה''ל התעמת עם פעילי שמאל ואמר להם "בן גביר יעשה פה סדר".

דגן התייחס לאירוע בחברון ואמר: "הרמטכ"ל מצד אחד אומר לכפופים אליו בגלל ההיררכיה הצבאית לחקור את האירוע אבל עוד לפני החקירה מוציא איגרת לחיילי צה"ל וחורץ את דינו של החייל. זה עיוות דין. מי שכרסם והשמיד את הסמכות של המפקדים זו אותה איגרת אומללה של הרמטכ"ל שפורסמה בצורה היסטרית לפני שהאירוע נחקר. כולנו בחנו את האירוע מסרטונים שהם חתוכים. אני מכיר המון אירועים בשומרון שבהם באים אנרכיסטים כדי להתגרות במתיישבים ובחיילים, מוציאים סרטונים ערוכים ומבאישים את ריחו של צה"ל", אמר דגן.

דגן תקף את דובר צה"ל וטען כי הוא פוגע ביכולתם של החיילים להתמודד מול אלו התוקפים אותם: "יש כאן דבר שהוא חמור מאוד, לצערי הרב דובר צה"ל מכניס את הרמטכ"ל פעם אחר פעם לזירה הפוליטית. אני מכיר את הרמטכ"ל המון שנים, אני מלא הערכה אליו ודובר צה"ל הוא זה שגורר אותו לאירועים פוליטיים, מוציא הודעות הזויות כמו למשל כאשר מתיישבים משולי השוליים תוקפים חיילים ישר אומרים שהמתיישבים תקפו, לעומת זאת כאשר אנרכיסטים בהר חברון תוקפים באלימות חיילים דובר צה"ל לא מציין בהודעה שמדובר באנשי שמאל קיצוני", הוסיף דגן.

דגן קרא לרמטכ"ל לגבות את חיילי גבעתי על מנת למנוע מקרים בהם החיילים יפגעו כתוצאה מחשש כי תגובתם תפגע בהם: "הרמטכ"ל הוא המפקד העליון של צה"ל, כולנו מחויבים בהכרת הטוב אליו, אבל כאן הוא טעה, מה זה כל העליהום הזה על החייל? האפקט של מקרה אלאור אזריה כבר עלה בדם של חיילים ואזרחים שחששו להגיב מול תוקפים. חיילינו היקרים עומדים בחזית מול מחבלים נאלחים וגם מול פעילי השמאל והאנרכיסטים. אני הייתי מצפה שהחיילים יקבלו גיבוי, אם מישהו עשה טעות צריך לנזוף בו ולא לקבל עליהום תקשורתי נגדו", חתם דגן.