אחמד טיבי
אחמד טיביצילום: Avshalom Sassoni/Flash90

הוועדה המסדרת בראשות ח"כ יואב קיש התכנסה היום (ב') כדי לדון במינוי סגנים זמניים ליו"ר הכנסת.

יו"ר הוועדה ח"כ יואב קיש אמר בפתח הדיון, ''לא הצלחתי להגיע להסכמות עם האופוזיציה. הצעתי להעלות את מספר סגני יו"ר הכנסת מתשעה ל-11, שישה מהקואליציה וחמישה מהאופוזיציה על מנת לאפשר ייצוג לכלל הסיעות.

''לדעתי'', אמר ח"כ קיש, ''ישנה התנגדות גורפת לכל הצעה שלנו. אני פונה לסיעות האופוזיציה, אם תהיה הסכמה בתוך האופוזיציה נדון בה כאן בוועדה''.

‏"תלכו לעזאזאל, תהיו יותר צנועים שאתם פונים אלינו״ערוץ כנסת

ח"כ בועז טופורובסקי (יש עתיד) אמר, ''אנחנו מתנגדים למינוי אנשים שדעותיהם היו נכונות לתקופה של לפני אלפיים שנה''. ח"כ גלית דיסטל אטבריאן סנטה בח"כ טופורובסקי ואמרה, ''נורא ואיום שגוש השמאל משתמש בלהט"בים נגדנו. אין תשובה לכך שח"כ ווליד טאהא חושב שהומואים סוטים ותועבה''.

ח"כ דיסטל אטבריאן פנתה לח"כ וליד טאהא ושאלה ''האם הומואים סוטים?''. טאהא השיב שזה לא נושא הדיון.
ח"כ טופורובסקי המשיך ואמר, ''אנחנו רואים מינוי של אנשים בעלי דעות אנטי ליברליות, אנחנו לא מוכנים לקחת חלק בזה. מינוי סגני יו"ר הכנסת נועד להעברת חוקים כגון חוק שיכשיר את דרעי לכהן כשר ואת ח"כ סמוטריץ' למנות אלופים בצה"ל. אנחנו נילחם על שלטון החוק, ולא נהיה חלק ולא נעזור למערכת הפוליטית לתת כח בלתי מוגבל. נעשה הכל למנוע את הרס הדמוקרטיה הישראלית''.

טופורובסקי הציע למנות 9 סגני יו"ר ביחס של 5-4, והאופוזיציה תחליט מי ימונה מתוכה. ''אם לא הסכמה, נחליט בהצבעה'', אמר טופורובסקי.

יו"ר הוועדה קיש השיבה להצעה ואמר, ''הבנתי שאין כוונה באופוזיציה להגיע להסכמות כל שהם ולכן נלך להחלטה שהקואליציה תחליט''. ח"כ אפרת רייטן (העבודה) אמרה: ''תנו לנו את האפשרות להגיע להסכמה ולהביא החלטה אחרת. הניסיון שלכם ברור, לעשות הפרד ומשול. לא ראוי שהקואליציה תחליט עבור האופוזיציה מי יהיו נציגיה''.

ח"כ קיש השיב כי ''נתתי לכם שבוע להחליט ולא הגעתם להסכמות. אנחנו מציעים 7-6 או אם תגיעו להסכמות באופוזיציה''.

יו"ר הוועדה הודיע כי הוא מאפשר לאופוזיציה המתגבשת להגיע להסכמות. לאחר שהוועדה חזרה מההפסקה, הרוחות סערו. מ"מ יו"ר הוועדה ח"כ שלמה קרעי הוציא מהדיון את חברי הכנסת רונן כץ ואפרת רייטן.

ח"כ אחמד טיבי אמר לח"כ טופורובסקי ולנציגי יש עתיד, ''התשובה שלי לכם היא תלכו לעזאזל, תהיו קצת יותר צנועים כשאתם פונים אלינו. אני לא מקבל מכם הוראות. תחפשו ערבים אחרים. אתם רוצים ערבים שעובדים אצלכם, אתם הורגים פלסטינים, כל יום אתם הורגים פלסטינים, ממשלת השינוי".