הר הזיתים
הר הזיתיםצילום: ארכיון

על חובשת ההגנה נחמה זלטובסקי הכהן לא רבים שמעו ובמשך 75 השנים שחלפו מאז נפלה על הגנת ירושלים גם לא התקיימה אזכרה לזכרה.

היום (ראשון) תתקיים לראשונה אזכרה ליד קברה בהר הזיתים. מי שיזם את האירוע הוא אופיר גנוט, אזרח תושב קדמת ציון שבירושלים, עמו שוחחנו על מי שהייתה לאישה הראשונה שנפלה במערכות ישראל.

הכול החל כאשר חיפש אופיר יחד עם בנותיו דמות אנונימית שניתן יהיה להפנות אליה זרקור היסטורי, כחלק מההכנה לחגיגות בת המצווה שלהן. לאחר שאותרה באקראי דמותה של זלטובסקי הכהן נאסף מידע נוסף אודותיה מהחוקרים אלידע בר שאול ושרה ברנע ומכאן נבט הרעיון לקיים לה אירוע אזכרה.

אופיר מספר: "פניתי ליחידה למשפחות והנצחת החייל. הם הסבירו לי שאין לה משפחה ולכן הם לא יכולים לעזור לי. אמרתי שזו בדיוק הבעיה ולכן צריך לצאת מחוץ לקופסה כדי להנציח אותה". למעשה זלטובסקי הכהן ז"ל הייתה החלל הראשון של מלחמת העצמאות ועל כך הוא מוסיף ומספר:

"ליל אתמול הוא התאריך העברי לכ"ט בנובמבר. עם ישראל יצא אז לחגוג ברחובות, וביום ראשון היא יצאה מביתה בפרדס חנה לעבודתה בבית החולים הר הצופים. היא הייתה כחצי שנה לאחר חתונתה ובעלה אמר לה שעכשיו יתחילו הבלאגנים בירושלים. היא משיבה לו ואומרת שדווקא משום כך היא צריכה להיות בבית החולים".

"נחמה עלתה על אוטובוס ובאזור נחלים הייתה מתקפת ירי והיא הראשונה שנהרגה. היא החלל הראשון אם מתחילים לספור ממלחמת העצמאות שהחלה חצי שנה קודם לה' באייר", אומר אופיר ומציין כמה פרטים מעברה האישי של נחמה שלא זכתה להנצחה ראויה מאז נפלה:

"היא נולדה לפני מאה שנה. עלתה לירושלים. הייתה חוקרת מוח. הייתה חובשת בהגנה והייתה רתומה כל כולה לתקומת ישראל. הייתה נשואה זמן קצר ללא ילדים ולאחר מותה בעלה המשיך את חייו וכמדומני נישא. אביה קבור לידה בהר הזיתים. היא נשכחה בדפי ההיסטוריה ואני שמח שהיא נחשפת שוב ומקווה שהיא תמצא את מקומה בגלריה של האישים החשובים שנפלו על תקומת ישראל".

אופיר גנוט רואה במיזם שכזה להעלאת המודעות לזכרם של נופלים שעד כה נשכחו חלק מתקומת עם ישראל ואף חלק מתחיית המתים. אירוע האזכרה יחל בשעה שתיים בגבעת התחמושת, משם יצאו המשתתפים בשעה שתיים וחצי בהסעות למלון הקשתות שבמרומי הר הזיתים, יתקיים סיור קצר בהובלתו של אלידע בר שאול והוא יסתיים בסמוך לקברה בחלקה שמתחת החלקה בה נקבר הרב קוק, שם תתקיים האזכרה הראשונה לזכרה ולעילוי נשמתה.